Eurail

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z InterRail)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eurail Group G.I.E.
Eurail Group Logo.svg
Państwo  Holandia
Siedziba Utrecht
Adres Leidseveer 10, 3511 SB Utrecht
Data założenia 2001
Prezes Carlo Boselli
Udziałowcy 35 przedsiębiorstw kolejowych
brak współrzędnych
Strona internetowa

Eurail Group G.I.E. – międzynarodowe przedsiębiorstwo kolejowe odpowiedzialne za zarządzanie i marketing biletów kolejowych na przejazdy wielokrotne po 31 krajach europejskich: Interrail Pass i Eurail Pass[1]. Siedziba spółki znajduje się w Utrecht, w Holandii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założone w 2001 roku, przejęło od przewoźników koordynację ofertami biletowymi istniejącymi odpowiednio od 1959 (Eurail) i 1972 roku (Interrail[1]. Eurail Group G.I.E. stanowi własność 35 przewoźników kolejowych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Eurail Group G.I.E. angażuje się w działalność społeczną. Kilkukrotnie organizowała akcję European Rails of Peace, w ramach której fundowała bilety dla ubogich studentów z krajów bałkańskich[2].

W 2018 roku Komisja Europejska nabyła od Eurail Group G.I.E. 15 tysięcy biletów Interrail Pass w ramach inicjatywy DiscoverEU. Projekt polegał na rozdaniu młodzieży kończącej w 2018 roku 18 rok życia biletów kolejowych na przejazdy wielokrotne po Europie[3].

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Interrail Pass z okładką, mapą i przewodnikiem

Bilety Interrail Pass i Eurail Pass są ważne w 31 krajach uczestniczących w ofercie[1]. Interrail Pass jest przeznaczony dla obywateli i rezydentów europejskich, a Eurail Pass dla zamieszkałych poza Europą.

Bilety są honorowane przeważnie u kolejowych przewoźników narodowych oraz u nielicznych przewoźników prywatnych[1].

Warianty biletów są zmienne na przestrzeni lat. Wg stanu na rok 2019 bilety występują w wersji One Country Pass, umożliwiające podróż w jednym kraju (np. Eurail Poland Pass) lub pakiecie krajów (np.Eurail Benelux Pass), bądź Global Pass, ważne u każdego z uczestników oferty. Bilety występują w wersji Continuous (kilkanaście-kilkadziesiąt kolejnych dni) i Flexi (konkretne wybrane dni).

Bilety są imienne. Nabywca otrzymuje bilet w obowiązkowej okładce z dziennikiem podróży, mapę oraz przewodnik. Po wykorzystaniu bilet i okładkę należy odesłać do Eurail Group G.I.E. dla rozliczenia biletu między przewoźnikami, wysyłka jest premiowana dla podróżnego gadżetem.

Kraje objęte ofertą: Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Sprzedaż biletów prowadzą: Eurail Group G.I.E. poprzez portal internetowy (wysyłka kurierska) oraz pośrednicy: przewoźnicy, zrzeszenia przewoźników i partnerskie biura podróży.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona Eurail Group G.I.E.