Inter Europol Competition

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inter Europol Competition
Ilustracja
Ligier JS P217 zespołu Inter Europol Competition podczas wyścigu 24h Le Mans 2019
Pełna nazwa Inter Europol Competition
Aktywna od 2010
Siedziba Marki, Polska
Ważni ludzie
Założyciel Wojciech Śmiechowski
Dyrektor Jakub Śmiechowski
Kierowcy Jakub Śmiechowski
Alex Brundle
Renger van der Zande
Inne
Debiut Północnoeuropejski Puchar Formuły Renault 2.0 2010
Ostatni wyścig 8 Hours of Bahrain 2021
Mistrzostwa
konstruktorów
Wicemistrzowie LMP3 European Le Mans Series 2018-2020
Mistrzowie LMP3 Asian Le Mans 2018 – 2019
Strona internetowa

Inter Europol Competitionpolski zespół sportu motorowego, startujący w wyścigach długodystansowych. W sezonie 2021 zespół znajdował się w stawce FIA World Endurance Championship oraz European Le Mans Series. W poprzednich latach brali udział w seriach Asian Le Mans Series, BOSS GP, V de V oraz Północnoeuropejski Puchar Formuły Renault 2.0. W nawiązaniu do przedmiotu działalności właściciela i sponsora zespołu, firmy Inter Europol, zespół często nazywany jest „Turbo Piekarzami”[1][2][3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i pierwsze występy[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Śmiechowski, właściciel zespołu, z premierem Mateuszem Morawieckim w zakładzie Inter Europol w Małopolu

Zespół został założony w 2010 roku i był owocem współpracy firmy Kochanski Motorsport Maurycego Kochańskiego oraz Michael Keese Motorsport. Wspólnie brali udział w Formule Ford i Formule 3. W sezonie 2009 wystartowali we Włoskiej Formule Renault, a w roku 2010 w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. Pod koniec sezonu 2010 Kochański zaczął zmagać się z problemami finansowymi. Jego udziały w zespole wykupił Wojciech Śmiechowski, ojciec kierowcy zespołu, Jakuba Śmiechowskiego i właściciel piekarni Inter Europol S.A. Nowopowstały zespół otrzymał nazwę Inter Europol Competition, pochodzącą od swojego właściciela i głównego sponsora[5][6].

Inter Europol Competition rozpoczął swoją działalność od startów w wyścigach samochodów jednomiejscowych. W latach 2010–2016 kierowcy Inter Europolu brali udział w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, a ich najlepszym wynikiem było 12 miejsce Jakuba Śmiechowskiego w sezonie 2011.[7] W roku 2014 zespół zadebiutował w serii BOSS GP, w której ścigał się do końca sezonu 2019 i odnosił sukcesy, takie jak mistrzostwo Jakuba Śmiechowskiego w 2014 roku i jego wicemistrzostwo w 2015 roku[8][9].

2016[edytuj | edytuj kod]

Jakub Śmiechowski i Jens Petersen podczas sesji autografów przy okazji wyścigu 4 Hours of Estoril 2016

W roku 2016 Inter Europol Competition zadebiutował w wyścigach długodystansowych, biorąc udział w pełnych sezonach serii European Le Mans Series oraz V de V Sports. Debiut w ELMS przyniósł Jakubowi Śmiechowskiemu i Jensowi Petersenowi, którzy ścigali się samochodem Ligier JS P3, 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. W V de V zespół zaliczył lepsze wyniki; Śmiechowski wraz z Martinem Hippe zdobyli mistrzostwo tej serii[10][11].

Trzeci sezon w BOSS GP i pierwszy bez udziału Jakuba Śmiechowskiego zaowocował 8 miejscem w klasyfikacji końcowej dla reprezentującego zespół Duńczyka Jensa Renstrupa, który prowadził Dallarę GP2/05.[12]

2017[edytuj | edytuj kod]

Ligier JSP3 zespołu Inter Europol Competition podczas wyścigu 4 Hours of Silverstone w sezonie 2017

W swoim drugim roku w wyścigach długodystansowych Inter Europol Competition wystawił w klasie LMP3 serii European Le Mans Series jeden samochód Ligier JS P3, oznaczony numerem 13. Jensa Petersena zastąpił Martin Hippe, który w nadchodzących latach okazał się być stałym kierowcą zespołu w klasie LMP3 serii ELMS.[13] W wyścigu 4 Hours of Castellet kierowcy zespołu po raz pierwszy stanęli na podium, a w klasyfikacji generalnej klasy LMP3 zajęli ostatecznie piąte miejsce[14].

Zespół wziął również udział w serii V de V Endurance Series, w której odniósł końcowy triumf. Za kierownicą samochodu z numerem 22 zasiedli Jakub Śmiechowski i Hendrik Still, zaś najlepszy z kierowców samochodu numer 33, Paul Scheuschner, ukończył sezon na ósmym miejscu[15].

W serii BOSS GP w barwach Inter Europol Competition pełny sezon zaliczył Walter Steding. Kierując samochodem Dallara GP2/05r zajął ósme miejsce w końcowej klasyfikacji[16].

2018[edytuj | edytuj kod]

Martin Hippe i Jakub Śmiechowski za kierownicą samochodu Ligier JS P3 wygrali wyścig 4 Hours of Portimão 2018 i zapewnili sobie tytuł wicemistrzów serii ELMS w klasie LMP3

W roku 2018 Inter Europol Competition ponownie wziął udział w zmaganiach samochodów klasy LMP3 w European Le Mans Series, po raz pierwszy wystawiając w serii dwa samochody Ligier JS P3.[17] Sezon 2018 okazał się być przełomem dla samochodu numer 13; Martin Hippe i Jakub Śmiechowski wygrali wyścig 4 Hours of Portimão oraz zajęli trzecie miejsce w 4 Hours of Red Bull Ring, dzięki czemu zajęli drugie miejskie w klasyfikacji końcowej serii w klasie LMP3.[18] Załoga drugiego samochodu zespołu, jeżdżącego z numerem 14, ulegała częstym zmianom personalnym w trakcie sezonu; ostatecznie samochód ten został sklasyfikowany na 15 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Inter Europol Competition po raz ostatni wziął też udział w serii V de V Endurance series, zajmując w klasyfikacji końcowej miejsca trzecie (Paul Scheuschner w samochodzie numer 33) oraz piąte (Jakub Śmiechowski i Pontus Fredriksson w samochodzie numer 22)[19].

Walter Steding ponownie reprezentował zespół w serii BOSS GP i zajął czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji[20].

2019[edytuj | edytuj kod]

Martin Hippe i Nigel Moore na najwyższym stopniu podium 4 Hours of Barcelona 2019

W nowym sezonie Inter Europol Competition zadebiutował w serii Asian Le Mans Series. Samochód Ligier JS P3 z numerem 13 poprowadzili Martin Hippe i Jakub Śmiechowski. Zespół osiągnął istotny sukces, wygrywając klasyfikację generalną serii, dzięki czemu zapewnił sobie zaproszenie na wyścig 24h Le Mans 2019 od organizatora wyścigu, Automobile Club de l’Ouest (ACO)[21].

Zespół kontynuował też swoje występy w European Le Mans Series, zaliczając debiut w klasie LMP2 po zakupieniu jednego samochodu Ligier JS P217, który został oznaczony numerem 34. W dalszym ciągu Inter Europol Competition ścigał się też w klasie LMP3 tej serii – dwoma samochodami Ligier JS P3.[22] W klasie LMP2 zespół zaliczał przeciętne wyniki i po częstych zmianach w składzie załogi zajął 17 miejsce w klasyfikacji końcowej. Znacznie lepsze wyniki dostarczyli Martin Hippe i Nigel Moore, który zastąpił Jakuba Śmiechowskiego za kierownicą samochodu numer 13 w klasie LMP3. Hippe i Moore po raz drugi z rzędu zapewnili zespołowi drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł wicemistrzów klasy LMP3. Po zakończeniu ostatniego wyścigu sezonu załoga zajęła pierwsze miejsce w tabeli, jednak na skutek otrzymanej kary i oddalonej apelacji została przesunięta na miejsca drugie[23][24]. Samochód numer 14 został ostatecznie sklasyfikowany na miejscu 12.

Inter Europol Competition, pierwszy polski zespół w historii wyścigu, dojechał do mety 24 h Le Mans 2019

W czerwcu Inter Europol Competition zadebiutował w wyścigu 24h Le Mans. Jakub Śmiechowski, James Winslow i Nigel Moore, kierując samochodem Ligier JS P217, zajęli 45 miejsce w klasyfikacji ogólnej wyścigu oraz 16 miejsce w tabeli klasy LMP2, zmagając się w jego trakcie z licznymi problemami technicznymi[25].

W swoim ostatnim sezonie w BOSS GP jedyny kierowca zespołu, który wziął udział we wszystkich wyścigach serii w roku 2019, Walter Steding, ukończył ją na miejscu 9.[26]

2020[edytuj | edytuj kod]

Inter Europol Competition ponownie rozpoczął sezon startem w serii Asian Le Mans Series, zajmując w klasie LMP2 4 miejsce samochodem numer 33 i 5 miejsce autem numer 34.[27] Prototypami tymi ścigali się odpowiednio John Corbett, Nathan Kumar, Mitchell Neilson i Danial Frost, jak również Mathias Beche, Jakub Śmiechowski oraz James Winslow. Zespół wystawił również jeden samochód na cały sezon serii w klasie LMP3; oznaczony numerem 13 Ligier JS P3, poprowadzony przez Martina Hippe i Nigela Moore’a, ukończył sezon na trzeciej pozycji[28]. Odpowiednio jeden i dwa wyścigi przejechały w barwach zespołu samochody numer 14 i 18.

Polski zespół wziął również udział w skróconym, z tradycyjnych sześciu do pięciu wyścigów, sezonie serii European Le Mans Series, wystawiając po jednym samochodzie w klasach LMP2 i LMP3. Załoga samochodu LMP2 numer 34 – jedynego pojazdu marki Ligier w stawce, zdominowanej przez prototypy Oreca 07 – została gruntownie zmieniona. Jamesa Winslowa i Nigela Moore’a zastąpili Rene Binder[29]oraz Matevos Isaakyan[30], którzy dołączyli do Jakuba Śmiechowskiego w serii ELMS i w wyścigu 24h Le Mans. W klasie LMP3 zespół wystawił jeden samochód najnowszej generacji – Ligier JS P320, którym ponownie pokierowali Martin Hippe i Nigel Moore (zastąpiony na dwa ostatnie wyścigi sezonu przez Dino Lunardiego)[31]. Zawodnicy reprezentujący Inter Europol Competition w klasie LMP2 ukończyli sezon na 12 miejscu w klasyfikacji ogólnej, natomiast Hippe, Moore i Lunardi po raz trzeci z rzędu zdobyli dla zespołu tytuł wicemistrzów klasy LMP3 ELMS.[32]

Oreca 07 zespołu Inter Europol Competition podczas wyścigu Petit Le Mans 2020

Zespół po raz drugi pojawił się na polach startowych wyścigu 24h Le Mans, ponownie zmagając się z problemami technicznymi[33], do których doszły błędy zespołu natury regulaminowej[34]. Inter Europol Competition ukończył wyścig na 17 miejscu w klasie LMP2 i na 45 miejscu w klasyfikacji ogólnej.

Ostatnimi wydarzeniami dla zespołu w roku 2020 były dwa wyścigi IMSA SportsCar Championship, w których zespół po raz pierwszy wykorzystał samochód Oreca 07[35]. Petit Le Mans 2020 został przez nich ukończony na 3 miejscu w klasie LMP2 i na 9 miejscu w klasyfikacji generalnej, zaś w 12 Hours of Sebring, po błędzie Jakuba Śmiechowskiego w czwartej godzinie wyścigu, Inter Europol Competition zajął swoim samochodem numer 51 czwarte miejsce w klasie i siedemnaste ogólnie[36].

2021[edytuj | edytuj kod]

W roku 2021 zespół Inter Europol Competition zadebiutował w klasie LMP2 World Endurance Championship 2021. Samochód Oreca 07 prowadzili Jakub Śmiechowski, Renger van der Zande oraz Alex Brundle[37][38]. Hélio Castroneves miał wystąpić w barwach polskiego zespołu w wyścigu 1000 Miles of Sebring, zastępując van der Zande w związku z jego wyścigiem w serii IMSA SportsCar Championship, jednak wyścig w USA został odwołany.[39] W związku z kolejną kolizją terminów van der Zande, w wyścigu na torze Portimão zastąpił go Louis Delétraz.[40]

W swoich pierwszych wyścigach w długodystansowych mistrzostwach świata "Turbo Piekarze" zajmowali miejsca w szerokiej czołówce stawki oraz poprawiali swoje wyniki, plasując się na 5 miejscu w wyścigach 6 Hours of Spa i 8 Hours of Portimão oraz na 4 miejscu w 6 Hours of Monza[41].

Trzeci udział zespołu w wyścigu 24h Le Mans był najbardziej dotychczas udany - zespół zajął piąte miejsce w klasie LMP2 i dziesiąte w klasyfikacji generalnej. Samochód z numerem 34 pokazał dobre tempo oraz uniknięto większych błędów i pecha - poza pękniętą oponą w samochodzie Alexa Brundle'a, niezawinioną kolizją z samochodem zespołu Racing Team India Eurasia oraz problemami z maszyną do tankowania.[42] Kierowcy Inter Europol Competition wyrazili swoje duże zadowolenie z weekendu na Circuit de la Sarthe, mówiąc o "wspaniałym wyniku dla tak małego zespołu"[43] oraz "wielkiej przyszłości stojącej przed świetnym zespołem".[44]

Inter Europol Competition zorganizował wydarzenie promocyjne podczas Rajdu Śląska 2021, prezentując swój samochód Ligier JS P320

Dwa wyścigi na torze w Bahrajnie, kończące sezon WEC, zespół ukończył na miejscach dziewiątym[45] (po zdarzeniach takich, jak kolizja z samochodem United Autosports, konieczność dodatkowego postoju w związku z awarią drzwi oraz kara 4 minut za błąd w doborze opon) oraz piątym[46], co pozwoliło Inter Europol Competition na ukończenie swojego debiutanckiego sezonu w World Endurance Championship na 5 miejscu.

Kolejną częścią programu zespołu na sezon 2021 był European Le Mans Series 2021, w której zespół wystawił dwa samochody Ligier JS P320 klasy LMP3.[47] Prototyp numer 13, podobnie jak w sezonach 2018 i 2019, notował lepsze wyniki od siostrzanej załogi, zaliczając łącznie trzy podia, w tym jedno zwycięstwo - za sprawą wysiłków jeżdżącego dla zespołu od sezonu 2016 Niemca Martina Hippego[48], młodego Belga Ugo de Wilde[49] oraz ich zmieniających się partnerów. Wystarczyło to do zajęcia czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej, najsłabszego od sezonu 2018 - przede wszystkim na skutek wypadków i awarii w Le Castellet oraz Spa-Francorchamps[50][51].

Załoga numer 14, dla której w trakcie sezonu jeździło łącznie 9 kierowców, w tym Polak Mateusz Kaprzyk[52] oraz były włoski motocyklista Mattia Pasini[53], notowała wyniki w środku stawki ELMS, kończąc sezon na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej - najlepszej w historii samochodu #14.

2022[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2022 Inter Europol Competition rozpocznie w Asian Le Mans Series, wystawiając jeden prototyp LMP3[54]. Na resztę sezonu zespół planuje zakupić drugi prototyp Oreca 07 oraz dalej rozszerzyć swój program, na który mają się złożyć po jednym samochodzie LMP2 w World Endurance Championship oraz European Le Mans Series, jak również dwa samochody LMP3 w ELMS. Kontrakt z zespołem przedłużył Alex Brundle, jako kierowca oraz szef zespołu po raz kolejny wystąpi Jakub Śmiechowski, a van der Zande, zajęty programem LMDh Cadillaka, został zastąpiony przez meksykańskiego byłego kierowcę Formuły 1 Estebana Gutiérreza[55][56].

Dalsze plany - Hypercar[edytuj | edytuj kod]

Dalszym celem zespołu jest zakup prototypu LMDh, który miałby rywalizować w najwyższej klasie wyścigów długodystansowych - Hypercar[57][58].

Wyniki zespołu[edytuj | edytuj kod]

Asian Le Mans Series[edytuj | edytuj kod]

Rok Klasa Numer Samochód Silnik Kierowcy 1 2 3 4 Poz. Pkt
2018-19 LMP3 13 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
SHA
1
FUJ
2
CHA
2
SEP
1
1 87
2019-20 LMP2 33 Ligier JS P217 Gibson GK428 4.2 L V8 Australia John Corbett (rundy 1–4)
Australia Nathan Kumar (rundy 1–4)
Australia Mitchell Neilson (rundy 1–2)
Singapur Danial Frost (rundy 3–4)
SHA
5
BEN
4
SEP
6
CHA
6
4 38
34 Ligier JS P217 Gibson GK428 4.2 L V8 Szwajcaria Mathias Beche (wszystkie rundy)
Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
Wielka Brytania James Winslow (wszystkie rundy)
SHA
4
BEN
RET
SEP
5
CHA
7
5 28
LMP3 13 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Wielka Brytania Nigel Moore (wszystkie rundy)
SHA
1
BEN
2
SEP
3
CHA
RET
3 59
14 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Australia Peter Paddon (runda 2)
Australia Garth Walden (runda 2)
Stany Zjednoczone Austin McCusker (runda 2)
BEN
4
9 12
18 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Hongkong Philip Kadoorie (rundy 3–4)
Wielka Brytania Dan Wells (rundy 3–4)
SEP
6
CHA
6
8 16
2022 LMP3 13 Ligier JS P320 Nissan VK56VE 5.6 L V8 TBD DUB DUB ABU ABU

European Le Mans Series[edytuj | edytuj kod]

Rok Klasa Numer Samochód Silnik Kierowcy 1 2 3 4 5 6 Poz. Pkt
2016 LMP3 13 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Jens Petersen (wszystkie rundy)
Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
SIL
RET
IMO
15
RBR
RET
LEC
7
SPA
6
EST
5
10 24.5
2017 LMP3 13 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
SIL
6
MNZ
6
RBR
5
LEC
2
SPA
4
ALG
RET
5 56
2018 LMP3 13 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
LEC
6
MNZ
4
RBR
3
SIL
5
SPA
12
ALG
1
2 70.25
14 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Paul Scheuschner (wszystkie rundy)
Włochy Luca Demarchi (rundy 1–5)
Szwecja Henning Enqvist (runda 1)
Niemcy Hendrik Still (rundy 2, 4)
Włochy Guglielmo Belotti (runda 3)
Szwajcaria Moritz Müller-Crepon (rundy 5–6)
LEC
12
MNZ
15
RBR
11
SIL
13
SPA
15
ALG
8
15 6.25
2019 LMP2 34 Ligier JS P217 Gibson GK428 4.2 L V8 Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
Francja Léo Roussel (rundy 1–2)
Hiszpania Dani Clos (rundy 1–3)
Francja Adrien Tambay (rundy 3–4)
Austria Lukas Dunner (runda 4)
Belgia Sam Dejonghe (rundy 5–6)
Szwajcaria Mathias Beche (rundy 5–6)
LEC
15
MNZ
13
CAT
RET
SIL
12
SPA
12
ALG
RET
17 2
LMP3 13 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Wielka Brytania Nigel Moore (wszystkie rundy)
LEC
3
MNZ
2
CAT
1
SIL
2
SPA
2
ALG
11
2 94.5
14 Ligier JS P3 Nissan VK50VE 5.0 L V8 Niemcy Paul Scheuschner (wszystkie rundy)
Francja Dino Lunardi (runda 1)
Belgia Sam Dejonghe (rundy 2–4)
Austria Constantin Schöll (runda 6)
LEC
13
MNZ
9
CAT
RET
SIL
RET
SPA
6
ALG
7
12 16.5
2020 LMP2 34 Ligier JS P217 Gibson GK428 4.2 L V8 Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
Austria Rene Binder (wszystkie rundy)
Rosja Matevos Isaakyan (rundy 1–4)
LEC
7
SPA
11
LEC
6
MNZ
12
ALG
RET
12 15.5
LMP3 13 Ligier JS P320 Nissan VK56VE 5.6 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Wielka Brytania Nigel Moore (rundy 1–3)
Francja Dino Lunardi (rundy 4–5)
LEC
2
SPA
RET
LEC
3
MNZ
1
ALG
3
2 73
2021 LMP3 13 Ligier JS P320 Nissan VK56VE 5.6 L V8 Niemcy Martin Hippe (wszystkie rundy)
Belgia Ugo de Wilde (wszystkie rundy)
Francja Julien Falchero (runda 1)
Belgia Ulysse de Pauw (rundy 2–3)
Włochy Mattia Pasini (runda 4)
Australia Aiden Read (runda 5)
Francja Adam Eteki (runda 6)
CAT
3
RBR
4
LEC
RET
MNZ
3
SPA
RET
ALG
1
4 67
14 Ligier JS P320 Nissan VK56VE 5.6 L V8 Litwa Julius Adomavičius (rundy 1, 3)
Włochy Alessandro Bracalente (runda 1)
Włochy Mattia Pasini (rundy 1–3, 5)
Litwa Gustas Grinbergas (runda 2)
Polska Mateusz Kaprzyk (rundy 2–6)
Francja Erwin Creed (runda 4)
Niemcy Marius Zug (runda 4)
Chile Nicolás Pino (rundy 5–6)
Polska Patryk Krupiński (runda 6)
CAT
8
RBR
5
LEC
6
MNZ
7
SPA
RET
ALG
7
6 36
2022 LMP2 TBD Oreca 07 Gibson GK428 4.2 L V8 TBD LEC IMO HUN CAT SPA ALG
LMP3 13 Ligier JS P320 Nissan VK56VE 5.6 L V8 TBD LEC IMO HUN CAT SPA ALG
14 Ligier JS P320 Nissan VK56VE 5.6 L V8 TBD LEC IMO HUN CAT SPA ALG

World Endurance Championship[edytuj | edytuj kod]

Rok Klasa Numer Samochód Silnik Kierowcy 1 2 3 4 5 6 Poz. Pkt
2021 LMP2 34 Oreca 07 Gibson GK428 4.2 L V8 Wielka Brytania Alex Brundle (wszystkie rundy)
Polska Jakub Śmiechowski (wszystkie rundy)
Holandia Renger van der Zande (rundy 1, 3–6)
Szwajcaria Louis Delétraz (runda 2)
SPA
5
POR
5
MON
4
LMN
5[59]
BAH
9
BAH
5
5 84
2022 LMP2 34 Oreca 07 Gibson GK428 4.2 L V8 Wielka Brytania Alex Brundle
Meksyk Esteban Gutiérrez
Polska Jakub Śmiechowski
SEB SPA LMN MON FUJ BAH

24h Le Mans[edytuj | edytuj kod]

Rok Uczestnik Klasa Numer Samochód Silnik Kierowcy Przejechane okrążenia Miejsce Miejsce
w klasie
2019 Polska Inter Europol Competition LMP2 34 Ligier JS P217 Gibson GK428 4.2 V8 Wielka Brytania Nigel Moore
Polska Jakub Śmiechowski
Wielka Brytania James Winslow
325 45 16
2020 Polska Inter Europol Competition LMP2 34 Ligier JS P217 Gibson GK428 4.2 V8 Austria Rene Binder
Rosja Matevos Isaakyan
Polska Jakub Śmiechowski
316[34] 42 17
2021 Polska Inter Europol Competition LMP2 34 Oreca 07 Gibson GK428 4.2 V8 Wielka Brytania Alex Brundle
Polska Jakub Śmiechowski
Holandia Renger van der Zande
360 10 5

IMSA SportsCar Championship[edytuj | edytuj kod]

Rok Klasa Numer Samochód Silnik Kierowcy 1 2 3 4 5 6 7 Poz. Pkt
2020 LMP2 51 Oreca 07 Gibson GK428 4.2 L V8 Stany Zjednoczone Rob Hodes (runda 5)
Stany Zjednoczone Austin McCusker (runda 5)
Polska Jakub Śmiechowski (rundy 5, 7)
Wielka Brytania Matthew Bell (runda 7)
Stany Zjednoczone Naveen Rao (runda 7)
DAY SEB 1 ELK ATL 1 ATL 2
3
LGA SEB 2
4
6 58

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Mielczarek: @AMielcz na Twitterze (pol.). 2011-02-17. [dostęp 2021-04-13].
 2. Bartosz Budnik: @bartosz_budnik na Twitterze (pol.). 2021-03-08. [dostęp 2021-04-13].
 3. Jędrzej Bocian: @JBocianIMSA na Twitterze (pol.). 2021-02-03. [dostęp 2021-04-13].
 4. Krzysztof Aleksander Woźniak: @KAWizja na Twitterze (pol.). 2020-09-09. [dostęp 2021-04-13].
 5. Polski Związek Motorowy: Polski zespół w 24h Le Mans (pol.). 2019-06-12. [dostęp 2021-04-13].
 6. Inter Europol Competition: Inter Europol Competition (pol.). 2021-04-13. [dostęp 2021-04-13].
 7. DriverDB: Formula Renault 2.0 NEC 2011 standings (ang.). [dostęp 2021-04-13].
 8. Polski Związek Motorowy: Jakub Śmiechowski zwycięzcą European B.O.S.S. GP Series. [dostęp 2021-04-13].
 9. DriverDB: BOSS GP Championship – Formula class 2015 standings. [dostęp 2021-04-13].
 10. Inter Europol Competition: Estoril ELMS (Portugal). 2016-10-07. [dostęp 2021-04-13].
 11. Inter Europol Competition: Estoril ELMS (Portugal). 2016-11-09. [dostęp 2021-04-13].
 12. DriverDB: BOSS GP Championship – Formula class 2016 standings. [dostęp 2021-04-13].
 13. Endurance-Info.com: Inter Europol Competition back in the ELMS with car number 13. 2017-04-11. [dostęp 2021-04-13].
 14. Inter Europol Competition: Pechowe zakończenie dobrego sezonu w ELMS. 2017-10-22. [dostęp 2021-04-13].
 15. V de V: V de V ENDURANCE SERIES 2017 ENDURANCE LMP3 CLASSEMENT GENERAL. [dostęp 2021-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-25)].
 16. DriverDB: BOSS GP Championship – Formula class 2017 standings. [dostęp 2021-04-13].
 17. Graham Goodwin, 2018 Full Season ELMS Entry List, DailySportsCar, 8 lutego 2018 [dostęp 2021-04-13].
 18. Jochen Paesen: ELMS 4 hours OF Portimão. [dostęp 2021-04-13].
 19. V de V: VdeV ENDURANCE SERIES 2018 ENDURANCE LMP3 CLASSEMENT GENERAL. [dostęp 2021-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-11)].
 20. DriverDB: BOSS GP Championship – Formula class 2018 standings. [dostęp 2021-04-13].
 21. AutoMobilSport: Inter Europol Competition: We are going to Le Mans. 2019-02-24. [dostęp 2021-04-13].
 22. Daniel Lloyd: Inter Europol Competition Set for 2019 LMP2 Entry. W: Sportscar365 [on-line]. 2018-09-19. [dostęp 2021-04-13].
 23. Daniel Lloyd: Eurointernational Inherits LMP3 Title After Inter Europol Penalty. W: Sportscar365 [on-line]. 2019-10-27. [dostęp 2021-04-13].
 24. FIA: LE MANS SERIES – ICA DECISION – HEARING 13 – 02 – 2020 – INTER EUROPOL COMPETITION. 2020-03-02. [dostęp 2021-04-13].
 25. Inter Europol Competition: Minęliśmy metę w 24 Hours of Le Mans!. 2019-06-16. [dostęp 2021-04-13].
 26. DriverDB: BOSS GP Championship – Formula class 2019 standings. [dostęp 2021-04-13].
 27. Graham Goodwin: Inter Europol Competition Confirm LMP2 Entry For Asian Le Mans Series. W: Dailysportscar [on-line]. 2019-05-24. [dostęp 2021-04-13].
 28. Graham Goodwin: Beche & Winslow Join Inter Europol For Asian Le Mans. W: Dailysportscar [on-line]. 2019-11-05. [dostęp 2021-04-13].
 29. Rene Binder: @ReneBinder12 na Twitterze. 2020-02-29. [dostęp 2021-04-13].
 30. SMP Racing: @SMP_Racing na Twitterze. 2020-06-10. [dostęp 2021-04-13].
 31. Daniel Lloyd: 37-Car Entry for ELMS Opener at Paul Ricard. W: Sportscar365 [on-line]. 2020-07-27. [dostęp 2021-04-13].
 32. AutoMobilSport.com: Inter Europol Competition European Le Mans Vice Champions LMP3 again. 2020-11-02. [dostęp 2021-04-13].
 33. Janusz Śmiłowski: Inter Europol z problemami. W: motorsport.com [on-line]. 2020-09-20. [dostęp 2021-04-13].
 34. a b FIA: Decision no 121. 2020-09-20. [dostęp 2021-04-13].
 35. Damian Hinz: Inter Europol Competition wystartuje w Petit Le Mans. W: Motorsport Grand Prix [on-line]. 2020-10-07. [dostęp 2021-04-13].
 36. Inter Europol Competition: Wyścig do zapomnienia. 2020-11-15. [dostęp 2021-04-13].
 37. Daniel Lloyd: Inter Europol Finalizes Lineup; Castroneves in for Sebring. W: sportscar365.com [on-line]. 2021-01-05. [dostęp 2021-04-13].
 38. Bartosz Budnik, Bartosz Pokrzywiński: Jak funkcjonuje zespół WEC? Inter Europol Competition od zaplecza. 2021-02-26. [dostęp 2021-04-13].
 39. Daniel Lloyd: 1000 Miles of Sebring Canceled; Portimao to Stage 2021 Opener. W: sportscar365.com [on-line]. 2021-01-22. [dostęp 2021-04-13].
 40. Graham Goodwin: Louis Delétraz Replaces Renger van der Zande For Inter Europol At WEC Portimao and Fuji. W: dailysportscar.com [on-line]. 2021-05-01. [dostęp 2021-05-01].
 41. Inter Europol Competition: 4th place… best result so far. 2021-07-18. [dostęp 2021-07-18].
 42. Rafał Majchrzak: 24h Le Mans. Historyczny wynik polskiej ekipy w Le Mans. Inter Europol Competition piąty w klasie LMP2. W: TVP Sport [on-line]. 2021-08-24. [dostęp 2021-08-24].
 43. Renger van der Zande: @Rengervdz na Instagramie (ang.). 2021-08-22. [dostęp 2021-08-22].
 44. Alex Brundle: @AlexBrundle na Twitterze (ang.). 2021-08-23. [dostęp 2021-08-23].
 45. Grzegorz Piotrowicz: Inter Europol Competition z nieba do piekła w 6H Bahrajnu. W: motohigh.pl [on-line]. 2021-10-31. [dostęp 2021-10-31].
 46. Grzegorz Piotrowicz: Inter Europol Competition na piątkę w sezonie 2021 po 8H Bahrajnu. W: motohigh.pl [on-line]. 2021-11-07. [dostęp 2021-11-07].
 47. Daniel Lloyd: 43 Cars on Entry List for 2021 Season. W: Sportscar365 [on-line]. 2021-02-12. [dostęp 2021-04-13].
 48. Inter Europol Competition: Martin Hippe back in the #13 LMP3. 2021-02-19. [dostęp 2021-05-08].
 49. Graham Goodwin: Ugo de Wilde Joins Inter Europol LMP3 Title Push. W: dailysportscar.com [on-line]. 2021-03-30. [dostęp 2021-05-08].
 50. Grzegorz Piotrowicz: Nieoczekiwane rozstrzygnięcie na Paul Ricard dla G-Drive - analiza. W: motohigh.pl [on-line]. 2021-06-06. [dostęp 2021-10-31].
 51. Marcin Wyrzykowski: Inter Europol Competition bez punków w Spa. W: pl.motorsport.com [on-line]. 2021-09-20. [dostęp 2021-09-20].
 52. Inter Europol Competition: Young Polish and Belgian talents join Inter Europol Competition team in the ELMS. 2021-05-08. [dostęp 2021-05-08].
 53. ELMS na YouTube: 2021 4 Hours of Monza - FP1 chat with Mattia Pasini (Inter Europol Competition #13). 2021-07-09. [dostęp 2021-07-09].
 54. Graham Goodwin: Inter-Europol Return To Asian Le Mans Series. W: dailysportscar [on-line]. 2021-11-30. [dostęp 2021-11-30].
 55. Daniel Lloyd: “Intensive Work” Required for Inter Europol to Match Top Teams. W: sportscar365.com [on-line]. 2021-11-06. [dostęp 2021-11-06].
 56. Graham Goodwin: Esteban Gutiérrez Completes 2022 Inter Europol WEC Line-up. W: dailysportscar.com [on-line]. 2022-01-11. [dostęp 2022-01-11].
 57. Graham Goodwin: FIA WEC: Who Goes Where For 2022? Part 1 – Prototypes. W: dailysportscar [on-line]. 2021-11-08. [dostęp 2021-11-08].
 58. Inter Europol Competition: @intereuropolcompetition na Instagramie. [dostęp 2011-11-08].
 59. Zespół otrzymał punkty jak za 3 miejsce, bowiem dwie załogi sklasyfikowane wyżej nie były pełnoprawnymi uczestnikami WEC.