Interlaken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Interlaken
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

Berno

Okręg

Interlaken-Oberhasli

SFOS

0581

Powierzchnia

4,27 km²

Wysokość

568 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2020)
• liczba ludności
• gęstość


5 719[1]
1 339 os./km²

Nr kierunkowy

033

Kod pocztowy

3800

Tablice rejestracyjne

BE

Plan Interlaken
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Interlaken”
Ziemia46°41′N 7°52′E/46,683333 7,866667
Strona internetowa

Interlakengmina (niem. Einwohnergemeinde) w Szwajcarii, w kantonie Berno, w regionie administracyjnym Oberland, siedziba okręgu Interlaken-Oberhasli. Zamieszkuje ją 5 719 mieszkańców (31 grudnia 2020). Najbliżej położone duże miasta: Zurych ok. 124 km na północny wschód, Berno – 51 km na północ i Genewa – ok. 215 km na zachód. Leży pomiędzy jeziorami Thunersee oraz Brienzersee.

Victoria-Jungfrau Grand Hotel & Spa

Gmina o swobodnej, rozrzuconej zabudowie, rozciąga się na terenie płaskiej równiny aluwialnej Bödeli, ograniczonej dwoma zalesionymi grzbietami górskimi: Harder Kulm od północy i Rugen od południa. Równina ta powstała z osadów przyniesionych przez rzeki Lombach (z północy) i Lütschine (z południa). Po zakończeniu epoki lodowcowej obie rzeki wpadały do wielkiego jeziora (niem. Wandelsee), wypełniającego obniżenie u stóp Alp Berneńskich pomiędzy Meiringen na wschodzie a Thun na zachodzie, przez które płynęła rzeka Aare. Ilość nanosów rzecznych była tak duża, że z czasem rozdzieliły one pierwotne jezioro na dwa istniejące obecnie: Thunersee i Brienzersee. Rzeka Aare rozcinała jednak systematycznie tę narastającą masę osadów, tworząc dzisiejsze połączenie obu jezior.

Nazwa gminy oznacza miejsce położone między (Inter) jeziorami (laken). Wywodząca się z języka łacińskiego nazwa wiąże się z początkami gminy. Pierwsza osada wyrosła tu w otoczeniu powstałego w XII w. klasztoru augustianów, którego fragmenty (kolumnada wirydarza) są do dziś rozpoznawalne w bloku budowli zamku i kościoła protestanckiego w dzielnicy Unterseen, na prawym brzegu rzeki Aare.

Interlaken jest gwarnym i ruchliwym ośrodkiem turystycznym. Stanowi punkt wypadowy wycieczek w Alpy Berneńskie, a zwłaszcza w masyw widocznej nad nim od południa „Wielkiej Trójki”: Eiger, Mönch i Jungfrau. Z przystani położonych nad brzegami jezior Thunersee i Brienzersee kursują statki wycieczkowe po obu jeziorach.

W gminie znajdują się stacje kolejowe Interlaken Ost i Interlaken West.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:[2]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bundesamt für Statistik, Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie, Geschlecht und Gemeinde, definitive Jahresergebnisse, 2020 - 2020 | Tabelle, Bundesamt für Statistik, 1 września 2021 [dostęp 2022-05-16] (niem.).
  2. Współpraca

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]