Interlaken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Interlaken
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

 Berno

SFOS

0581

Powierzchnia

4,4 km²

Wysokość

568 m n.p.m.

Populacja (2009)
• liczba ludności


5389

Nr kierunkowy

0581

Kod pocztowy

3800

Tablice rejestracyjne

BE

Plan Interlaken
Położenie na mapie Berna
Mapa konturowa Berna, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Interlaken”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Interlaken”
Ziemia46°41′N 7°52′E/46,683333 7,866667
Strona internetowa

Interlaken – miasto i gmina w Szwajcarii. Znajduje się w kantonie Berno. Zamieszkuje je niecałe 6 tys. mieszkańców. Najbliżej położone duże miasta: Zurych ok. 124 km na północny wschód, Berno – 51 km na północ i Genewa – ok. 215 km na zachód.

Victoria-Jungfrau, Interlaken

Miasto o swobodnej, rozrzuconej zabudowie, rozciąga się na terenie płaskiej równiny aluwialnej Bödeli, ograniczonej dwoma zalesionymi grzbietami górskimi: Harder od północy i Rugen od południa. Równina ta powstała z osadów przyniesionych przez rzeki Lombach (z północy) i Lütschine (z południa). Po zakończeniu epoki lodowcowej obie rzeki wpadały do wielkiego jeziora (niem. Wandelsee), wypełniającego obniżenie u stóp Alp Berneńskich pomiędzy Meiringen na wschodzie a Thun na zachodzie, przez które płynęła rzeka Aare. Ilość nanosów rzecznych była tak duża, że z czasem rozdzieliły one pierwotne jezioro na dwa istniejące obecnie: Thun i Brienz. Rzeka Aare rozcinała jednak systematycznie tę narastającą masę osadów, tworząc dzisiejsze połączenie obu jezior.

Interlaken oznacza miejsce położone między (Inter) jeziorami (laken). Wywodząca się z języka łacińskiego nazwa wiąże się z początkami miasta. Pierwsza osada wyrosła tu w otoczeniu powstałego w XII w. klasztoru augustianów, którego fragmenty (kolumnada wirydarza) są do dziś rozpoznawalne w bloku budowli zamku i kościoła protestanckiego w dzielnicy Unterseen, na prawym brzegu rzeki Aare.

Miasto jest gwarnym i ruchliwym ośrodkiem turystycznym. Stanowi punkt wypadowy wycieczek w Alpy Berneńskie, a zwłaszcza w masyw widocznej nad nim od południa „Wielkiej Trójki”: Eiger, Mönch i Jungfrau. Z przystani położonych nad brzegami jezior Thun i Brienz kursują statki wycieczkowe po obu jeziorach.

W mieście znajdują się stacje kolejowe Interlaken Ost i Interlaken West.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]