Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody
International Union for Conservation of Nature
Siedziba Gland (Szwajcaria)
Dyrektor generalny Inger Andersen
Prezydent Zhang Xinsheng
Utworzenie październik 1948
Fontainebleau (Francja)
Strona internetowa
Siedziba IUCN w Gland (Szwajcaria).

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody[1] (ang. International Union for Conservation of Nature, w skrócie IUCN) – międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną przyrody założona w 1948 roku jako pierwsza światowa organizacja skupiona na problemach środowiska naturalnego. Jej siedziba mieści się w Gland w Szwajcarii.

Organizacja skupia 83 państwa, ponad 1000 agencji rządowych i organizacji pozarządowych oraz ponad 11 tysięcy ekspertów i naukowców ze 160 krajów. Wspiera badania naukowe, zarządza projektami na całym świecie i gromadzi rządy, pozarządowe organizacje, agencje ONZ, przedsiębiorstwa i lokalne społeczności w celu rozwijania i wprowadzania w życie optymalnej polityki, praw i działań.

Misją IUCN jest wpływanie, zachęcanie i pomaganie społeczeństwom całego świata w dziele ochrony integralności i różnorodności przyrody oraz osiągnięcie sprawiedliwego i ekologicznie zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych[2].

Historia[edytuj]

Organizacja została założona w 1948 roku pod nazwą International Union for the Protection of Nature (IUPN) na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody w Fontainebleau. W 1956 roku zmieniła nazwę na International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, a od 1990. weszła w użycie także nazwa The World Conservation Union, która nie jest już używana[2].

Czerwona Księga[edytuj]

Jednym z zadań IUCN jest publikacja międzynarodowej Czerwonej Księgi zawierającej listę gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zajmuje się tym Komisja Gatunków Zagrożonych IUCN (IUCN Species Survival Commission - SCC).

Obszary chronione[edytuj]

Światowa Komisja IUCN ds. Obszarów Chronionych (IUCN World Commission on Protected Areas - WCPA) definiuje następujące kategorie obszarów chronionych:

  • Ia - Ścisły rezerwat przyrody (Strict Nature Reserve)
  • Ib - Obszar naturalny (Wilderness Area)
  • II - Park narodowy (National Park)
  • III - Pomnik przyrody (Natural Monument)
  • IV - Obszar ochrony siedliskowej/gatunkowej (Habitat/Species Management Area)
  • V - Obszar chronionego krajobrazu/morza (Protected Landscape/Seascape)
  • VI - Obszar chroniony o użytkowanych zasobach (Managed Resource Protected Area)

Przypisy

  1. IUCN -Światowa Unia Ochrony Przyrody i jej zasobów. [dostęp 2014-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-18)].
  2. a b (ang. • fr. • hiszp.) IUCN: About.

Linki zewnętrzne[edytuj]