Internet rzeczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Internet przedmiotów)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Internet rzeczy (również Internet przedmiotów, ang. Internet of Things – IoT) – koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze[1], urządzenia ubieralne (wearables).

Opis[edytuj]

Termin został użyty po raz pierwszy przez brytyjskiego przedsiębiorcę i twórcę start-upów Kevina Ashtona w 1999 roku[2].

Istnieje także termin Internet Wszechrzeczy (ang. Internet of Everything – IoE), będący określeniem na sieć ludzi, procesów, danych i rzeczy podłączonych do internetu. Termin ten powstał pierwotnie w firmie CISCO i jest obecnie bardzo często używany zamiennie z terminem Internet przedmiotów. Powstał także licznik zliczający przybliżoną liczbę elementów Internetu Wszechrzeczy[3].

Szacuje się że w 2020 roku będzie podłączonych do sieci od 25 mld do 50 mld urządzeń[4][5]. W 2016 roku wartość rynku IoT szacuje się na 200 mld dolarów[6], a w 2019 roku na 1,3 bln dolarów[7].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]