Intrall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Intrall Lublin 3Mi
Prototyp furgonu Intrall Lubo

International Truck Alliance (Intrall) – rosyjsko-brytyjski koncern samochodowy z siedzibą w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Pod koniec 2003 roku firma Intrall przejęta od Skarbu Państwa fabrykę Daewoo Motor Poland w Lublinie, działającą następnie od stycznia 2004 do 2007 roku pod nazwą Intrall Polska. Przejęła ona produkcję modeli FS Lublin i Honker od 2005 roku sprzedawanych pod marką Intrall. Planując rozwój produkcji samochodów użytkowych w 2006 roku firma przejęła prawa do produkcji modeli ciężarówek czeskiej marki Praga. Opracowano konstrukcję i w dużym stopniu przygotowano produkcję modelu dostawczego Intrall Lubo. Firma opracowała i wdrożyła produkcję modelu Honker Skorpion dla polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku.

Intrall jest właścicielem marek samochodów FS Lublin, Honker oraz Praga. Kłopoty z wdrożeniem do produkcji pojazdów z silnikami spełniającymi normę Euro 4 spowodowały wstrzymanie produkcji wiosną 2007 roku. Kolejnym źródłem problemów firmy Intrall Polska był wymóg Ministerstwa Obrony Narodowej, by firma jako dostawca pojazdów dla wojska była w ponad 50% własnością akcjonariuszy krajowych. 15 października 2007 roku Sąd Rejonowy w Lublinie ogłosił upadłość spółki Intrall Polska. Zadłużenie przekracza 23 mln zł, a wartość majątku firmy oszacowano na 26 mln zł. Sąd uznał, że dłużnik jest niewypłacalny; od maja 2007 roku zaprzestał prowadzenia działalności i realizowania swoich zobowiązań, nie uzyskuje żadnych przychodów. Blisko 300 pracowników spółki otrzymało wypowiedzenia umów o pracę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Intrall. [w:] Samochody Świata 2007. Wyd. Media Connection, Warszawa, s. 220.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]