Intrall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Intrall
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Data założenia

2003

Data likwidacji

2007

Zatrudnienie

ok. 300 (2007)

brak współrzędnych
Strona internetowa

International Truck Alliance (Intrall) – rosyjsko-brytyjski koncern samochodowy z siedzibą w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Historia i opis firmy[edytuj | edytuj kod]

Intrall Lublin 3Mi
Prototyp furgonu Intrall Lubo

Pod koniec 2003 roku firma Intrall przejęła od Skarbu Państwa fabrykę Daewoo Motor Poland w Lublinie, działającą następnie od stycznia 2004 do 2007 roku pod nazwą Intrall Polska. Przejęła ona produkcję modeli Lublin i Honker od 2005 roku sprzedawanych pod marką Intrall. Planując rozwój produkcji samochodów użytkowych w 2006 roku firma przejęła prawa do produkcji modeli ciężarówek czeskiej marki Praga. Opracowano konstrukcję i w dużym stopniu przygotowano produkcję modelu dostawczego Intrall Lubo. Firma opracowała i wdrożyła produkcję modelu Honker Skorpion dla polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku.

Intrall był właścicielem marek samochodów Lublin, Honker oraz Praga. Kłopoty z wdrożeniem do produkcji pojazdów z silnikami spełniającymi normę Euro 4 spowodowały wstrzymanie produkcji wiosną 2007 roku. Kolejnym źródłem problemów firmy Intrall Polska był wymóg Ministerstwa Obrony Narodowej, by firma jako dostawca pojazdów dla wojska była w ponad 50% własnością akcjonariuszy krajowych. 15 października 2007 roku Sąd Rejonowy w Lublinie ogłosił upadłość spółki Intrall Polska[1]. Zadłużenie przekracza 23 mln zł, a wartość majątku firmy oszacowano na 26 mln zł[1]. Sąd uznał, że dłużnik jest niewypłacalny; od maja 2007 roku zaprzestał prowadzenia działalności i realizowania swoich zobowiązań, nie uzyskując żadnych przychodów. Blisko 300 pracowników spółki otrzymało wypowiedzenia umów o pracę. W 2008 roku firma DZT Tymińscy kupiła majątek produkcyjny oraz prawa do produkcji Honkera, którego produkcja ruszyła w 2009 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ostateczny koniec produkcji Honkera?. „Nowa Technika Wojskowa”. 11/2007, s. 4, listopad 2007. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Intrall. [w:] Samochody Świata 2007. Wyd. Media Connection, Warszawa, s. 220.