Przejdź do zawartości

Intrall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Intrall
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Data założenia

2003

Data likwidacji

2007

Zatrudnienie

ok. 300 (2007)

brak współrzędnych
Strona internetowa

International Truck Alliance (Intrall) – rosyjsko-brytyjski koncern samochodowy z siedzibą w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Intrall Lublin 3Mi
Prototyp furgonu Intrall Lubo

Pod koniec 2003 roku firma Intrall przejęła od Skarbu Państwa fabrykę Daewoo Motor Poland w Lublinie, działającą następnie od stycznia 2004 do 2007 roku pod nazwą Intrall Polska. Przejęła ona produkcję modeli Lublin i Honker od 2005 roku sprzedawanych pod marką Intrall. Planując rozwój produkcji samochodów użytkowych w 2006 roku firma przejęła prawa do produkcji modeli ciężarówek czeskiej marki Praga. Opracowano konstrukcję i w dużym stopniu przygotowano produkcję modelu dostawczego Intrall Lubo. Firma opracowała i wdrożyła produkcję modelu Honker Skorpion dla polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku.

Intrall był właścicielem marek samochodów Lublin, Honker oraz Praga. Kłopoty z wdrożeniem do produkcji pojazdów z silnikami spełniającymi normę Euro 4 spowodowały wstrzymanie produkcji wiosną 2007 roku. Kolejnym źródłem problemów firmy Intrall Polska był wymóg Ministerstwa Obrony Narodowej, by firma jako dostawca pojazdów dla wojska była w ponad 50% własnością akcjonariuszy krajowych. 15 października 2007 roku Sąd Rejonowy w Lublinie ogłosił upadłość spółki Intrall Polska[1]. Zadłużenie przekracza 23 mln zł, a wartość majątku spółki oszacowano na 26 mln zł[1]. Sąd uznał, że dłużnik jest niewypłacalny; od maja 2007 roku zaprzestał prowadzenia działalności i realizowania swoich zobowiązań, nie uzyskując żadnych przychodów. Blisko 300 pracowników spółki otrzymało wypowiedzenia umów o pracę. W 2008 roku firma DZT Tymińscy kupiła majątek produkcyjny oraz prawa do produkcji Honkera, którego produkcja ruszyła w 2009 roku.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2006 roku syndyk Daewoo Motor Polska w trybie jednostronnym zerwał umowy dzierżawy budynków zakładu i przestał wystawiać INTRALL Polska faktury, narażając tym samym spółkę na straty ponad 20 mln złotych rocznie. Jednocześnie oddział banku PKO S.A. w Lublinie ograniczył w tym samym czasie kredyty obrotowe dla Intrall Polska, mimo znacznego wzrostu zamówień na ich samochody. Brak kredytów naruszył prawidłową pracę przedsiębiorstwa. W całej sytuacji tym bardziej kontrowersyjne jest że bank jednocześnie zaoferował otworzenie kredytu inwestycyjnego z 15 razy wyższą kwotą, jednak w zamian zabezpieczenia finansowego zażądał całego majątku spółki (wraz z prawem do produkcji i sprzedaży samochodów Lublin i Lubo), z możliwością jednostronnego rozwiązania umowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ostateczny koniec produkcji Honkera?. „Nowa Technika Wojskowa”. 11/2007, s. 4, listopad 2007. 
  2. Interpelacja nr 8716 – tekst – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [online], www.sejm.gov.pl [dostęp 2023-07-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Intrall. [w:] Samochody Świata 2007. Wyd. Media Connection, Warszawa, s. 220.