Introducing... The Beatles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Introducing... The Beatles
Wykonawca albumu studyjnego
The Beatles
Wydany

10 stycznia 1964
druga wersja 10 lutego 1964

Nagrywany

20 lutego 1963

Gatunek

rock and roll

Długość

27:39

Wydawnictwo

Vee-Jay Records

Producent

George Martin

Album po albumie
Introducing... The Beatles
(1964)
Meet The Beatles!
(1964)

Introducing... The Beatles – pierwszy album zespołu The Beatles wydany w USA. Pierwotnie zaplanowany na sierpień 1963, LP, ukazał się na rynku 10 stycznia 1964 nakładem wytwórni Vee-Jay Records, dziesięć dni przed wydaniem przez Capitol Records LP Meet The Beatles!. Stało się to przedmiotem wielu sporów prawnych między tymi wytwórniami, ale ostatecznie pozwolono wytwórni Vee-Jay na sprzedaż albumu do października 1964; sprzedano ostatecznie ponad 1,3 miliona egzemplarzy[1].

Nieudane pierwsze wydanie albumu[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w USA ukazał się singelPlease Please Me”, wytwórnia Vee-Jay Records podpisała umowę licencyjną z Transglobal, filią EMI, która zajmowała się wydawaniem płyt zagranicznych artystów na rynku amerykańskim, żeby ta dała jej prawo pierwokupu na nagrania The Beatles na pięć lat[2]. W ramach tej umowy Vee-Jay zamierzała wydać album Please Please Me w USA; na przełomie kwietnia i maja 1963 otrzymała kopie taśm mono i stereo[3].

Pierwotnie Vee-Jay zamierzała wydać album Please Please Me w takiej formie, w jakiej ukazał się on w Wielkiej Brytanii. Zachowane tłoczenia na próbnych matrycach, wykonane prawdopodobnie w maju 1963 przez Universal Recording Corporation w Chicago, zawierają wszystkie 14 utworów ułożonych w takiej kolejności jak na wersji brytyjskiej i zatytułowane jako całość Please Please Me[4]. Jednak chcąc zachować standard amerykański, który przewidywał album zawierający 12 utworów, Vee-Jay postanowiła usunąć piosenki „Please Please Me” i „Ask Me Why” i zmienić tytuł planowanego wydawnictwa na Introducing... The Beatles[5]. Poza tym inżynier nagrań Universal Recording Corporation był przekonany, że wyliczanka Paula McCartneya: „one, two, three” na początku utworu „I Saw Her Standing There” miała charakter raczej przypadkowy, niż zamierzony więc usunął ją z nagrań mono i stereo przygotowywanych dla Vee-Jay[6]. Poza tymi dwoma zmianami kolejność i zawartość utworów pozostały zachowane i debiutancki album The Beatles na rynku amerykańskim był najbardziej podobny do swego brytyjskiego pierwowzoru ze wszystkich albumów zespołu wydanych w USA aż do albumu Revolver z 1966[5].

Przygotowania do wydania debiutanckiego albumu trwały do przełomu czerwca i lipca 1963; przygotowano płyty-matki, metalowe matryce i wydrukowano 6000 przednich okładek albumu[7]. Jednak, pomimo iż wiele starszych wydawnictw utrzymuje, że Introducing... The Beatles został pierwotnie wydany 22 lipca 1963[8][9][10][11] nie ma żadnych śladów w dokumentach, wskazujących, że album ten rzeczywiście ukazał się na rynku jeszcze w 1963[12].

Po zamieszaniu, jakie powstało w kierownictwie wytwórni w związku z rezygnacją jej dyrektora, Ewarta Abnera, kiedy ujawniono użycie przez niego kapitałów firmy do spłaty prywatnych długów[13], Vee-Jay usunęła ze swych planów wydawniczych Introducing... The Beatles oraz wydawnictwa Franka Ifielda i Almy Cogan[13].

Wersja pierwsza albumu[edytuj | edytuj kod]

Finansowe problemy Vee-Jay zmusiły ją do zajęcia się najpierw najpilniejszymi zobowiązaniami wydawniczymi. Ponieważ nagrania The Beatles i Ifielda nie były traktowane jako priorytetowe, firma postanowiła nie uwzględniać honorariów autorskich w sprzedaży ich albumów. Skutek był taki iż Transglobal ogłosił umowę z Vee-Jay za nieważną z dniem 8 sierpnia 1963[14].

14 grudnia 1963 tygodnik Billboard wspomniał, iż wytwórnia Capitol Records zaplanowała całościową kampanię promocyjną The Beatles w USA[15]. 7 stycznia 1964 zarząd Vee-Jay zebrał się po raz pierwszy po wydaniu tego komunikatu, żeby zastanowić się, co dalej z przygotowanym materiałem The Beatles. Ponaglane kłopotami finansowymi kierownictwo zdecydowało się wydać album Introducing... The Beatles, nawet gdyby to miało w przyszłości pociągnąć za sobą konsekwencje prawne[15]. Metalowe matryce były już w tłoczniach wytwórni Vee-Jay, wydrukowano też 6000 przednich okładek. Nie przygotowano jednak tylnych okładek. Jako substytut postanowiono więc wykorzystać jedną ze stron wewnętrznej koperty, składającej się z kolorowych reprodukcji okładek 25 albumów innych artystów[15]. Okładka ta znana w środowiskach kolekcjonerów jako wersja „Ad Back” stała się bardzo poszukiwana. Druga wersja tylnej okładki była użyta, kiedy wykorzystano „Ad Back”; ponieważ była ona cała biała, bez nadruków, zyskała miano „Blank Back” i również stała się rarytasem. W końcu trzecia edycja Vee-Jay zawierała już normalną tylną okładkę z tytułem albumu u góry i (poniżej) tytułami otworów w dwóch kolumnach. Wszystkie te wersje były dostępne na rynku po wydaniu albumu 10 stycznia 1964[15][16].

Jednakże już 16 stycznia 1964, niespełna tydzień po wydaniu Introducing... The Beatles, zażądano od Vee-Jay wstrzymania dalszej sprzedaży albumu. Beechwood Music, Inc., spółka wydawnicza podległa Capitol Records, posiadająca prawa do publikacji utworów „Love Me Do” i „P.S. I Love You” na terenie USA, z uwagi na to iż utwory te nie były jeszcze oficjalnie opublikowane w USA, odmówiła udzielenia licencji dla Vee-Jay na ich wydanie[1]. Tym niemniej wytwórnia Vee-Jay zdążyła wydać ok. 80 000 egzemplarzy Introducing... The Beatles zawierających oba te utwory, z tego tylko ok. 2000 w wersji stereo[1].

Wersja druga albumu[edytuj | edytuj kod]

Aby obejść żądanie wstrzymania sprzedaży albumu, wytwórnia Vee-Jay szybko dokonała zmian w albumie Introducing... The Beatles. Usunęła utwory: „Love Me Do” i „P.S. I Love You” i zastąpiła je uprzednio usuniętymi: „Ask Me Why” i „Please Please Me”, chociaż na pierwszych tłoczeniach nowej wersji nie zdążono jeszcze zmienić listy utworów. Nowa wersja była gotowa pod koniec stycznia i ukazała się w sklepach ok. 10 lutego 1964[1].

Żądanie wstrzymania sprzedaży spowodowało jednak, iż druga wersja Introducing... The Beatles weszła na listy albumów tygodnika Billboard dopiero w trzy tygodnie po ukazaniu się albumu Meet The Beatles!. Kiedy jednak już tam się znalazła, szybko osiągnęła pozycję nr. 2, którą utrzymywała przez 9 tygodni[17]. Osiągnęła również 2. miejsce na liście albumów magazynu Cash Box i 1. na liście Record World[18].

Pomimo usunięcia „Love Me Do” i „P.S. I Love You”, do których prawa miał Beechwood Music songs, Vee-Jay i Capitol toczyły w I poł. 1964 spór przed sądem. Wobec albumu Vee-Jay kilkakrotnie wydawano wyroki sądowe, anulowano je następnie i ponownie przywracano[19]. Ponieważ pomiędzy tymi wyrokami tłoczono pospiesznie kolejne kopie albumu, okazało się w efekcie, że ukazały się ok. 24 rozmaite wersje albumu (wliczając w to wersje mono i stereo), wyprodukowane w licznych zakładach[20]. Ostatecznie 9 kwietnia 1964 rozwiązano kwestię dwóch wersji albumu Introducing... The Beatles; wytwórnia Vee-Jay otrzymała do 15 października 1964 licencję na wydawanie według własnego uznania 16 piosenek The Beatles pozostających w jej dyspozycji. Po wygaśnięciu licencji wszelkie prawa miały przejść na wytwórnię Capitol[21]. W tym czasie sprzedano ok. 1,300,000 egzemplarzy mono i tylko ok. 41,000 egzemplarzy stereo – 3,1% ogólnej ilości[22]; stąd też oryginalny album Introducing... The Beatles w wersji stereo jest dziś rzadkością.

Inne wersje albumu[edytuj | edytuj kod]

Zanim licencja wygasła, Vee-Jay dwukrotnie wydała Introducing... The Beatles w nowych opakowaniach. Chociaż oba albumy zawierały dotychczasowe nagrania, zostały odnotowane na listach Billboardu.

Pierwszym z nich był Songs, Pictures and Stories of the Fabulous Beatles (Vee-Jay VJLP(S)-1092), który znajdował się w podwójnej, rozkładanej okładce, z których pierwsza miała 3/4 szerokości drugiej. Znajdująca się w środku płyta nie miała na etykiecie żadnego nowego tytułu, lecz nadal Introducing the Beatles[23]. Album Songs, Pictures and Stories ukazał się pod koniec lipca 1964[23] lub 12 października 1964[24]; ta ostatnia data jest bardziej prawdopodobna, ponieważ album Songs, Pictures and Stories wszedł na listy albumów Billboardu 31 października[17] zajmując ostatecznie 63. miejsce[24].

Drugą wersją było dwupłytowe wydawnictwo The Beatles vs the Four Seasons, zawierające w jednej okładce Introducing... The Beatles a w drugiej Golden Hits of the Four Seasons (VJLP 1065[25]; to wydawnictwo Vee-Jay znajdowało się na listach Billboardu przez 3 tygodnie października i doszło do pozycji 142.

Choć wytwórnia Vee-Jay nie mogła wydawać ani sprzedawać jakiegokolwiek produktu The Beatles po 15 października 1964, upłynęło dużo czasu, zanim dotychczas wydane albumy zniknęły ze sklepowych półek. Zarówno Introducing... The Beatles jak i Songs, Pictures and Stories of the Fabulous Beatles pozostawały na listach albumów Billboardu aż do 9 stycznia 1965[26].

22 marca 1965 wytwórnia Capitol wydała album The Early Beatles, zawierający 11 z 14 nagrań wydanych uprzednio przez Vee-Jay. Natomiast 2 utwory z Introducing... The Beatles : „Misery” i „There's a Place”, nie zostały wydane na żadnym albumie Capitol Records aż do 1980, kiedy znalazły się na amerykańskiej kompilacji Rarities.

Introducing... The Beatles nigdy nie ukazał się w USA w wersji CD, choć pojawiły się w obiegu obie, pochodzące z importu, wersje tego albumu (zarówno mono jak i stereo) — z przewagą wersji drugiej (zawierającej „Please Please Me” i „Ask Me Why”).

Warto zauważyć, iż utwór „I Saw Her Standing There”, który został po raz pierwszy wydany w Wielkiej Brytanii na albumie Please Please Me, w USA został wydany dwukrotnie: raz na Introducing... The Beatles, wydanej przez Vee-Jay i po raz drugi na albumie Meet The Beatles! , wytwórni Capitol, które to albumy ukazały się na rynku niemal równocześnie ale niezależnie od siebie. Różnica była taka, iż Capitol wydał utwór „I Saw Her Standing There” w wersji brytyjskiej, zawierający wyliczankę Paula McCartneya: „one, two, three, four”.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory, o ile nie zaznaczono inaczej, napisali John Lennon i Paul McCartney.

Strona pierwsza:

1. I Saw Her Standing There
(wyliczanka Paula McCartneya: „one, two, three” została usunięta; nagranie rozpoczyna się od okrzyku: „FOUR”)
2:50
2. Misery 1:48
3. Anna (Go to Him)” (Arthur Alexander) 3:00
4. Chains” (Gerry Goffin, Carole King) 2:25
5. Boys” (Luther Dixon, Wes Farrell) 2:28
6. Love Me Do” („Ask Me Why” w wersji drugiej) 2:19
14:50

Strona druga:

1. P.S. I Love You” („Please Please Me” w wersji drugiej) 2:04
2. Baby It's You” (Burt Bacharach, Mack David, Barney Williams) 2:41
3. Do You Want to Know a Secret 1:59
4. A Taste of Honey” (Ric Marlow, Bobby Scott) 2:05
5. There's a Place 1:53
6. Twist and Shout” (Phil Medley, Bert Russell) 2:33
13:15

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

The Beatles:

Produkcja:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 98. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 2. Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 14. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 3. Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 115. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 4. Bruce Spizer: THE BEATLES SWAN SONG: "She Loves You" and Other Records. New Orleans: New Orleans: 498 Productions, ©2007, 2007, s. 256. ISBN 978-0-9662649-7-5. (ang.).
 5. a b Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 110. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 6. Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 34. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 7. Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 118. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 8. Harry Castleman, Walter J. Podrazik: All Together Now: The First Complete Beatles Discography 1961-1975. New York: Ballantine Books, 1977, s. 17. ISBN 0-345-25680-8. (ang.).
 9. Tom Schultheiss: A day in the life: the Beatles day-by-day diary 1960-1970. New York: Quick Fox, 1981. ISBN 0-8256-3229-3. (ang.).
 10. Neville Stannard: THE LONG AND WINDING ROAD: A History Of The Beatles On Record. Wyd. 2. Great Britain: Virgin Books Ltd., 1981, s. 126. ISBN 0-907080-96-0. (ang.).
 11. Mark Wallgren: The Beatles on Record.. New York: Fireside, 1982, s. 145. ISBN 0-671-45682-2. (ang.).
 12. Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 120. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 13. a b Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 36. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 14. Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 40. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 15. a b c d Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 96. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 16. Perry Cox, Robert York, Mitch McGeary and Bruce Spizer: Introducing... The Beatles: A Comprehensive Discography & Price Guide for VJLP-1062. [dostęp 2010-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-20)]. (ang.).
 17. a b Harry Castleman, Walter J. Podrazik: All Together Now: The First Complete Beatles Discography 1961-1975. New York: Ballantine Books, 1977, s. 357. ISBN 0-345-25680-8. (ang.).
 18. Mark Wallgren: The Beatles on Record.. New York: Fireside, 1982, s. 147. ISBN 0-671-45682-2. (ang.).
 19. Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 102-111. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 20. Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 138-145. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 21. Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 110. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).
 22. Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 132. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 23. a b Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 161. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 24. a b Mark Wallgren: The Beatles on Record.. New York: Fireside, 1982, s. 156. ISBN 0-671-35682-2. (ang.).
 25. Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998, s. 169. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 26. Harry Castleman, Walter J. Podrazik: All Together Now: The First Complete Beatles Discography 1961-1975. New York: Ballantine Books, 1977, s. 358. ISBN 0-345-25680-8. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Harry Castleman, Walter J. Podrazik: All Together Now: The First Complete Beatles Discography 1961-1975. New York: Ballantine Books, 1977. ISBN 0-345-25680-8. (ang.).
 • Tom Schultheiss: A day in the life: the Beatles day-by-day diary 1960-1970. New York: Quick Fox, 1981. ISBN 0-8256-3229-3. (ang.).
 • Mark Wallgren: The Beatles on Record.. New York: Fireside, 1982. ISBN 0-671-45682-2. (ang.).
 • Neville Stannard: THE LONG AND WINDING ROAD: A History Of The Beatles On Record. Wyd. 2. Great Britain: Virgin Books Ltd., 1981, s. 126. ISBN 0-907080-96-0. (ang.).
 • Bruce Spizer: The Beatles records on Vee-Jay: songs, pictures and stories of the fabulous Beatles records on Vee-Jay. New Orleans: New Orleans, La, 1998. ISBN 0-9662649-0-8. (ang.).
 • Bruce Spizer: THE BEATLES ARE COMING!: The Birth of Beatlemania in America. New Orleans: New Orleans: 498 Productions, ©2004, 2004, s. 98. ISBN 0-9662649-9-1. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]