Inwazja barbarzyńców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inwazja barbarzyńców
Les invasions barbares
ilustracja
Gatunek

komediodramat

Data premiery

2003

Kraj produkcji

Kanada
Francja

Język

francuski

Czas trwania

95 min

Reżyseria

Denys Arcand

Scenariusz

Denys Arcand

Główne role

Rémy Girard
Stéphane Rousseau
Dorothée Berryman
Marie-Josée Croze

Nagrody
2004: Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Strona internetowa

Inwazja barbarzyńców (fr. Les invasions barbares) – kanadyjsko-francuski komediodramat z 2003 roku w reżyserii Denys Arcanda.

Obraz jest kontynuacją nakręconego przez Arcanda w 1986 Upadku Cesarstwa Amerykańskiego. Film jest swoistym rozliczeniem ze złudzeniami studenckiego roku 1968. Po latach widać, że głoszone wówczas idee (np. wolności seksualnej) zamieniły się w karykaturę, czasem wręcz powodując nowe konflikty.

Akcja filmu rozgrywa się głównie w Quebecu i jego bohaterowie posługują się językiem francuskim.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rémy (Girard), pięćdziesięciokilkuletni profesor uniwersytecki, leży w montrealskim szpitalu publicznym. Jego choroba jest nieuleczalna. Była żona wzywa z Londynu skłóconego z nim syna - rzutkiego menadżera w finansowej korporacji (córka żegluje samotnie po Pacyfiku). Sébastien (Rousseau), początkowo niezbyt zachwycony pomysłem matki, wkrótce nie tylko zaczyna organizować ojcu lepsze warunki w szpitalu, ale przede doprowadza do przyjazdu jego przyjaciół i dawnych kochanek. Wiodą oni luźne rozmowy, z nostalgią, ale i sarkazmem wspominając przeszłość. Gdy bóle ojca się nasilą, Sébastien zacznie mu podawać heroinę dostarczaną przez Nathalie (Croze), córkę jednej z kochanek Rémy'ego, dziś uzależnioną od narkotyku trzydziestolatkę. W ostatnich scenach filmu poddany eutanazji Rémy umiera otoczony przyjaciółmi.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]