Inwazja potworów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inwazja potworów
怪獣大戦争
Gatunek science fiction
przygodowy
akcja
Data premiery Japonia 19 grudnia 1965
Stany Zjednoczone 29 lipca 1970
Polska październik 1970
Kraj produkcji  Japonia

 Stany Zjednoczone

Język japoński
Czas trwania 94 min
Reżyseria Ishirō Honda
Scenariusz Shinichi Sekizawa
Główne role Nick Adams
Akira Takarada
Akira Kubo
Keiko Sawai
Yoshio Tsuchiya
Kumi Mizuno
Muzyka Akira Ifukube
Zdjęcia Hajime Koizumi
Scenografia Takeo Kita
Akira Watanabe
Montaż Ryohei Fujii
Produkcja Tomoyuki Tanaka
Henry G. Saperstein
Reuben Bercovitch
Wytwórnia Tōhō
United Productions of America
Dystrybucja Japonia Tōhō
Stany Zjednoczone Maron Films
Polska Centrala Wynajmu Filmów
Budżet 132 000 000 ¥
Przychody brutto 210 000 000 ¥
Poprzednik Ghidorah – Trójgłowy potwór
Kontynuacja Ebirah – potwór z głębin

Inwazja potworów (jap. 怪獣大戦争 Kaijū daisensō, ang. Monster Zero[a])japońsko-amerykański film typu kaijū z 1965 roku. Szósty film z serii o Godzilli.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W dalekiej przyszłości, astronauci Glenn i Fuji lecą z misją, by zbadać niedawno odkrytą za Jowiszem – Planetę X. Tam natrafiają na rasę kosmicznych ludzi zwanych Xilienami. Kosmici proszą Ziemian o „użyczenie” dwóch potworów – Godzilli i Rodana, żeby mogły przepędzić z niej Króla Ghidora nazywanego przez nich jako Potwór Zero. W zamian obiecują lekarstwo na raka. Ziemskie państwa zgadzają się na transakcję, widząc w tym okazję do pozbycia się Godzilli i Rodana.

Na Ziemi wynalazca Tetsuo tworzy alarm ultradźwiękowy i sprzedaje go bizneswoman, pani Namikawie. Kobieta jednak mu nie płaci i znika. Tetsuo chodzi z siostrą Fujiego siostrą, Haruno. Fuji gardzi nim i uważa go za nieodpowiedniego kandydata na męża Haruno. Tetsuo dostrzega, że Namikawa umawia się z Glennem i podąża za nią, lecz zostaje schwytany przez szpiegów z Planety X.

Fuji i Glenn nie wierzą w czyste intencje Xilienów i utwierdzają się w swym przekonaniu, gdy ich latające spodki lądują na Ziemi. Aczkolwiek kontroler Planety X przeprasza za niezapowiedziany przylot. Xilieńskie spodki lokalizują, a następnie transportują Godzillę i Rodana na Planetę X. Zabierają także ze sobą Glenna, Fujiego i doktora Sakuraia. Astronauci wymykają się i dostrzegają xilieńskie kobiety wyglądające indentyczne jak Namikawa. Zostają przyłapani przez straże, a kontroler Planety X daje im reprymendę.

Wkrótce Godzilla i Rodan pokonują Ghidorę. Xilieni dotrzymują słowa i dają taśmę z instrukcją do stworzenia leku na raka. Na Ziemi nagranie zostaje odtworzone. Zamiast przepisu na wyleczenie raka znajduje żądanie Xilienów o poddanie się. Mówią też, że użyli technologii magnetycznych fal, by przejąć kontrolę na Królem Ghidorą nim ziemski statek kosmiczny przybył na Planetę X, a pod ich kontrolą są jeszcze Godzilla z Rodanem.

Glenn wparowuje do biura Namikawy i widzi ją w xilieńskim stroju. Namikawa przyznaje się do bycia jednym z szpiegów Planety X, jednak mówi, że jest w nim zakochana. Wkrótce przybywają jej przełożeni celem porwania Glenna i wykonania wyroku śmierci na Namikawie za bycie emocjonalną. Glenn zostaje wtrącony do tej samej celi co Tetsuo. Glenn dostrzega, że Namikawa przed swoją śmiercią włożyła mu do kieszeni notkę o słabym punkcie Xilienów, braku odporności na dźwięki. Tetsuo ma ze sobą prototyp urządzenia i dzięki niemu wywołuje bolesne spazmy u strażników i razem z Glennem uciekają z celi.

Japońskie Siły Samoobrony i Fuji pracują na maszyną mającą zneutralizować xilieńską kontrolę nad potworami. Glenn i Tetsuo docierają do nich i dzielą się swymi rewelacjami. Podczas nadejścia potworów sygnał połączonych urządzeń jest emitowany przez radio i specjalne lampy promienne na ciężarówkach. Dzięki temu kosmiczna inwazja zostaje pokonana a spodki kosmiczne zniszczone, wszyscy Xilieni dokonują samozniszczenia, a potwory nie są już pod xilieńską kontrolą.

Godzilla i Rodan toczą bitwę z Królem Ghidora, która kończy ucieczką Ghidory i upadkiem ziemskich potworów do oceanu. Tetsuo wątpi czy Godzilla i Rodan są martwi. Fuji widząc, że Tetsuo przyczynił się do zwycięstwa Ziemian, zmienia o nim zdanie i akceptuje go. Doktor Sakurai oświadcza, że wysyła Glenna z powrotem na Planetę X jako ambasadora. Glenn akceptuje tę misję, choć Fuji mu ją odradza.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Nick Adams grając w filmie, wygłaszał swe kwestie w ojczystym języku. Można je usłyszeć w amerykańskiej wersji językowej filmu.
  • Film trafił do amerykańskich kin w 1970 roku, dwa lata po śmierci Nicka Adamsa.
  • To pierwszy film z Godzillą, gdzie zaczęto stosować materiały archiwalne z poprzednich filmów z powodu cięć budżetowych. Spotkało się to z obiekcjami Ishirō Hondy, który uważał to za obrażanie inteligencji fanów i widzów[1].
  • Z tego filmu pochodzi sławny taniec radości wykonywany przez Godzillę. Oparty został na popularnej w Japonii pozie shē, znaku firmowym Iyamiego z mangi Osomatsu-kun autorstwa Fujio Akatsuki. Yoshio Tsuchiya będący wielkim fanem Osomatsu-kun, poprosił twórcę efektów specjalnych, Eijiego Tsuburayę, by Godzilla wykonał pozę shē. Eiji Tsuburaya wiedząc, że seria na tym etapie była lżejsza w tonie, ochoczo się zgodził. Haruo Nakajima wcielający się rolę Godzilli, kamerzysta od efektów specjalnych Teisho Arikawa i Ishirō Honda byli przeciwni temu pomysłowi, jednak ku ich niezadoleniu scena z pozą shē znalazła się w gotowym filmie[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W amerykańskich wydaniach na rynek domowy i emisji telewizyjnych używano nazwy Godzilla vs. Monster Zero. W późniejszych amerykańskich wydaniach DVD angielski tytuł brzmi Invasion of Astro-Monster.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steve Ryfle, Japan’s Favorite Mon-star: The Unauthorized Biography of „The Big G”, ECW Press, 1998, s. 124-125, ISBN 1-55022-348-8 (ang.).
  2. Godzilla [Showa Series], Toho Kingdom [dostęp 2018-11-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]