Ioan Slavici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ioan Slavici
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 stycznia 1848
Şiria

Data i miejsce śmierci

17 sierpnia 1925
Crucea de Jos

Narodowość

rumuńska

Dziedzina sztuki

literatura

Ioan Slavici (ur. 18 stycznia 1848 w Șirii, zm. 17 sierpnia 1925 w Crucea de Jos) – rumuński pisarz, dziennikarz, pedagog oraz członek Akademii Rumuńskiej (od 1882).

W 1871 zadebiutował komedią Fata de birău [Córka wójta]. Do najważniejszych dzieł literackich należą powieść Mara oraz opowiadania Moara cu noroc [Szczęśliwy młyn] oraz Pădureanca. Szczególne znaczenie dla historii literatury rumuńskiej mają jego wspomnienia opublikowane w 1924 roku.

Z końcem 1874 roku Slavici osiadł w Bukareszcie, gdzie został redaktorem bukareszteńskiego czasopisma Timpul [Czas], a później założycielem periodyka Tribuna [Trybuna] w Sybinie. Wraz z Ionem Luką Caragialem oraz Georgem Coșbukiem redagował pismo Vatra [Watra]. Był znanym dziennikarzem. Wskutek swojej działalności publicystycznej pięciokrotnie trafiał do więzienia zarówno w Austro-Węgrzech (skazany za agitację na rzecz praw Rumunów w Siedmiogrodzie i Banacie), jak i w Rumunii (osądzony za kolaborację z okupantem w czasie I wojny światowej). Slavici opisał pobyty w więzieniu we wspomnieniach (Închisorile mele) wydanych w 1920.

Slavici jest uważany za jednego z głównych propagatorów antysemityzmu w Siedmiogrodzie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Ioan Slavici urodził się w 1848 roku, we wsi Șiria (oficjalna nazwa węgierska: Világos), niedaleko Aradu. Siedmiogród w tym czasie przynależał do Cesarstwa Austriackiego. Do 1868 r. Slavici uczył się w miejscowej szkole prawosławnej, a następnie w innych placówkach prowadzących nauczanie w języku wegięrskim lub niemieckim.

Po zakończeniu nauki Slavici wyjechał z Siedmiogrodu do Budapesztu, gdzie miał zamiar studiować prawo. Jednak już w następnym roku trudności finansowe zmusiły go do powrotu do kraju i podjęcia pracy jako notariusz. Przez cały okres zatrudnienia Slavici oszczędzał pieniądze w celu podjęcia na nowo studiów.

Początki kariery pisarskiej[edytuj | edytuj kod]

W trakcie odbywania służby wojskowej Slavici wyjechał w 1871 roku do Wiednia. Był to decydujący moment w życiu przyszłego pisarza, ponieważ Slavici poznał tam Mihaia Eminescu, przyszłego rumuńskiego poetę narodowego, który studiował wówczas na Uniwersytecie Wiedeńskim. Obaj zostali dobrymi przyjaciółmi, a Eminescu zachęcał i wspierał Slavicia w pracy twórczej. W tym samym roku Slavici zadebiutował na łamach Convorbiri Literare [Rozmowy Literackie], pisma stowarzyszenia Junimea [Młodzi] w Jassach.

W 1872 r. Slavici ponownie musiał przerwać studia z powodów finansowych. Dwa lata później opuścił Austro-Węgry i przeniósł się do Jassów, gdzie brał udział w spotkaniach Junimei. W 1881 roku ukazało się książkowe wydanie Nuvele din popor [Nowele ludowe]. (dotychczas jego utwory były publikowane na łamach czasopism). Na ten zbiór składało się kilka krótkich opowiadań, w tym dwa najbardziej obecnie znane i cenione utwory Slavicia Moara cu noroc [Szczęśliwy młyn] oraz Budulea Taichii.

Działalność publicystyczna i polityczna w Siedmiogrodzie oraz ucieczka do Królestwa Rumunii[edytuj | edytuj kod]

W 1882 r. został mianowany członkiem korespondencyjnym Akademii Rumuńskiej. W 1884 r. Slavici powrócił do Transylwanii i aktywnie zaangażował się w rumuński ruch narodowy. Przynależał do Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Narodowej, głównego forum politycznego Rumunów w tym regionie. Ze względu na prowadzoną działalność nacjonalistyczną władze węgierskie skazały Slavicia na rok więzienia. Był to pierwszy z wielu krótkich pobytów w więzieniu w życiu pisarza.

Sześć lat później przeniósł się do Bukaresztu i w 1894 r. zaczął publikować pierwsze fragmenty powieści Mara, która 12 lat później ukazała się w jednym tomie. W tym samym okresie wraz z Georgem Coșbukiem i Ionem Luką Caragialem pracował również w redakcji czasopisma Vatra.

I wojna światowa i ostatnie lata[edytuj | edytuj kod]

W 1909 r. Slavici rozpoczął pracę w proniemieckiej gazecie Ziua [Dzień]. 14 sierpnia 1916 r. Rumunia przystąpiła do wojny po stronie Ententy, a latem 1917 r. większość jej terytorium (w tym Bukareszt) została zajęta przez wojska niemieckie, austro-węgierskie i bułgarskie.

Prawowity rząd rumuński schronił się w Jassach, a władze centralne ustanowiły marionetkową administrację na okupowanych ziemiach. Slavici współpracował z nowym rządem i został zatrudniony jako redaktor oficjalnego dziennika Gazeta Bucureștilor [Gazeta Bukareszteńska]. Po wycofaniu się Niemiec w listopadzie 1918 r. z terenów Rumunii pisarz został postawiony przed sądem za działalność wojenną i spędził rok w więzieniu, a jego reputacja wśród inteligencji została mocno nadszarpnięta.

W 1925 r. Slavici wyjechał do swojej córki przebywającej w Panciu. Zmarł tam jeszcze tego samego roku i został pochowany w pustelni przy klasztorze Brazi.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jego twórczość kształtowała się pod silnymi wpływami codzienności życia wiejskiego znanemu mu z czasów, gdy zamieszkiwał Siedmiogród. W opowiadaniach i powieściach o tematyce ludowej Slavici obrazuje w sposób realistyczny spektrum obyczajów i zachowań ludzkich oraz ówczesne rozwarstwienie społeczne panujące na rubieżach monarchii Habsburgów. Uważany za niezwykle uważnego obserwatora (George Călinescu określa jego twórczość mianem „wybitnego narzędzia obserwacji” świata wiejskiego[2]), Slavici dąży do oddania w swoich utworach najdrobniejszych szczegółów, takich jak wygląd, ubiór, sposób wysławania i gesty postaci.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Komedie[edytuj | edytuj kod]

Fata de birău (1871)

Toane sau Vorbe de clacă (1875)

Polipul unchiului (1875)

Dramaty historyczne[edytuj | edytuj kod]

Bogdan Vodă (1876)

Gaspar Graziani (1888)

Baśnie[edytuj | edytuj kod]

"Zâna Zorilor",

"Florița din codru"

"Doi feți cu stea în frunte”

"Păcală în satul lui"

"Spaima zmeilor"

"Rodul tainic"

"Ileana cea șireată"

"Ioanea mamei"

"Petrea prostul"

"Limir-împărat"

"Băiet sărac"

"Împăratul șerpilor"

"Doi frați buni"

"Băiat sărac și horopsit"

"Nărodul curții"

"Negru împărat"

"Peștele pe brazdă"

"Stan Bolovan"

"Boierul și Păcală"

Nowele[edytuj | edytuj kod]

Popa Tanda (1873)

Scormon (1875)

La crucea din sat (1876)

Crucile roșii (1876)

O viață pierdută (1876)

Gura satului (1878)

Budulea Taichii (1880)

Moara cu noroc (1880)

Pădureanca (1884)

Comoara (1896)

Vatra părăsită (1900)

La răscruci (1906)

Pascal, săracul (1920)

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Mara (1894)

Din bătrâni (1902)

Din bătrâni. Manea (1905)

Corbei (1906)

Din două lumi (1920)

Cel din urmă armaș (1923)

Din păcat în păcat (1924)

Wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

Fapta omenească. Scrisori adresate unui tânăr (1888–1889)

Serbarea de la Putna (1903)

Închisorile mele (1920)

Amintiri (1924)

Lumea prin care am trecut (1924)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grancea Mihaela, Moșneag Cornel, The End of a Decade and the Beginning of the War in Transylvanian Greek-Catholic Press in Jan Nelis, Anne Morelli, Danny Praet (Ed.), Catholicism and Fascism in Europe 1918 - 1945
  2. Călinescu, Istoria literaturii..., p. 449