ipla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ipla
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 2008
Format obrazu 576p
720p
1080p
Właściciel Cyfrowy Polsat
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Strona internetowa

iplapolski serwis VOD należący do Cyfrowego Polsatu, uruchomiony w 2008 roku.

W 2010 roku serwis osiągnął oglądalność na poziomie 2 milionów widzów.

Konkurencję stanowią m.in.: Player.pl, TVP VOD, Iplex, Kinoplex, AXN Player, YouTube, VOD Onet, Strefa VOD, Onet.bajki i Cineman[1].

12 marca 2012 roku Cyfrowy Polsat poinformował o wykupieniu 100% akcji spółki Redefine sp. z o.o., i dzięki temu stał się właścicielem serwisu ipla[2].

15 września 2020 roku serwis w ramach zasady must carry rozpoczął emisję sygnału stacji telewizyjnych należących do Cyfrowego Polsatu: Polsat i TV4[3].

Dostępność platformy[edytuj | edytuj kod]

Komputer[edytuj | edytuj kod]

Aby korzystać z platformy ipla, należy posiadać komputer z systemem operacyjnym Microsoft Windows oraz dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 256 kb/s. Zestaw dla wygody użytkownika powinien zawierać głośniki lub słuchawki. Aplikacja Ipla nie jest dostępna dla innych systemów operacyjnych niż Microsoft Windows. Z ipla można również korzystać poprzez stronę www, która wykorzystuje technologię MPEG-DASH oraz Media Source Extensions (MSE).

Telewizor[edytuj | edytuj kod]

ipla wraz z producentami i partnerami przygotowała specjalną wersję platformy, która umożliwia korzystanie z zasobów za pomocą telewizorów. Obecnie, po podłączeniu do sieci, dostęp do biblioteki ipla mają użytkownicy:

 • telewizorów Panasonic VIERA z zainstalowanym VIERA Cast
 • telewizorów Samsung, typu LED i LCD, z serii szóstej i wyższej zakupionych w 2010 roku oraz sprzętu Blu-Ray i Kina Domowego, z funkcją Internet@TV
 • urządzeń Sony z opcją BRAVIA Internet Video: odtwarzacze Blu-ray Disc®, kina domowego oraz Media Box
 • telewizorów LG – firma LG Electronics Polska (w ramach usługi Smart TV oraz NetCast). Tym samym klienci kupujący telewizory LG LED z linii Smart TV, wybrane modele LG Cinema 3D oraz TV plazmowe z dostępem do internetu mogą korzystać z największej w Polsce bazy treści telewizyjnych w modelu na życzenie[4].
 • nowych odbiorników cyfrowych trzeciej generacji 3G: HD i PVR HD w sieci kablowej TOYA. Oferta jest bezpłatna, a aplikacja ipla dostępna jest na podstawowym wyposażeniu odbiorników telewizji 3G oferowanej w sieci kablowej TOYA.

Urządzenia mobilne[edytuj | edytuj kod]

 • Aplikacja ipla zainstalowana na iOS 4, (systemie operacyjnym urządzeń przenośnych marki Apple) obsługuje także pobieranie filmów w tle oraz zapamiętywanie pozycji ostatnio oglądanego filmu. Pliki można oglądać w wersji on-line, będąc w zasięgu Wi-Fi oraz pobrać na telefon do wersji off-line, dzięki czemu można korzystać ze wskazanych filmów także bez konieczności łączenia się z internetem. Prosta nawigacja oraz mobilny dostęp do treści wideo jest uzupełniony możliwością polecania wskazanych filmów znajomym poprzez wysłania wiadomości e-mail[5].
 • Od połowy października 2010 aplikacja ipla dostępna jest dla użytkowników telefonów komórkowych Nokia opartych o system operacyjny Symbian 3. Jest bezpłatna i można ją pobrać z OVI Store. Ipla na telefony komórkowe NOKIA daje możliwość bezpłatnego korzystania z bogatej bazy plików VOD, w tym do treści Telewizji Polsat, Polsat News, Polsat Play i Polsat Cafe. Dodatkowo, użytkownicy mają możliwość oglądania na żywo kanałów Polsat News, TV Biznes oraz Superstacji. Transmisję na żywo oraz materiały VoD można oglądać w strefie 3G UMTS, a minimalne pasmo powinno wynosić 300 kbit/s. Wyszukiwać materiały można poprzez drzewo kategorii lubi za pomocą wyszukiwarki. Dodatkowo, telefony Nokia posiadające wyjście HDMI, umożliwiają podpięcie telefonu do telewizora i oglądania materiałów dostępnych w ipla na dużym monitorze[6].
 • Od sierpnia 2010 aplikacja ipla dostępna jest na telefony komórkowe z systemem Android. Jest ona bezpłatna, można ją pobrać z Google Play. Od marca 2011 są dostępne w telefonach z systemem Android na żywo stacje informacyjne – Polsat News, TV Biznes oraz Superstacja. Transmisje na żywo można oglądać poprzez sieć 3G lub Wi-Fi, a minimalne pasmo powinno wynosić 300 Kbit/s. Aplikacja ipla umożliwia także pobieranie plików VOD do wersji off-line. Limit jednorazowej liczby filmów, które mogą być zapamiętane w aplikacji, to 20 plików. Użytkownicy ipla na system Android mają również możliwość aktywowania konta VIP. Aktywacja usługi zapewnia m.in. brak reklam oraz możliwość pobrania nielimitowanej ilości materiałów wideo do wersji off-line[7].

PlayStation 3[edytuj | edytuj kod]

Od końca stycznia 2011 z ipla mogą bezpłatnie korzystać także użytkownicy konsoli Sony PlayStation 3. Każdy posiadacz konsoli z dostępem do łącza internetowego o przepustowości minimum 2 Mbit/s za pomocą kabla Ethernet lub sieci WLAN może korzystać z biblioteki aplikacji. Do wyboru jest 6 kategorii programów: Redakcja poleca, Seriale, Rozrywka, Muzyka, Wiadomości oraz Sport, łącznie około 15 000 materiałów wideo[8].

Pakiety[9][edytuj | edytuj kod]

 • Pakiet IPLA Premium – pozwalający oglądać ponad 1000 produkcji z platformy, odcinki przedpremierowe programów i seriali telewizji Polsat i TV4 oraz produkcje bez reklam. Pakiet włącza również opcję "pobierz" pozwalającą na zapisywanie plików w aplikacjach systemu Android i oglądanie ich offline,
 • Pakiet IPLA filmy i seriale – pozwalający oglądać ponad
 • Pakiet IPLA bez reklam – pozwalający oglądać wszystkie treści z platformy bez reklam,
 • Pakiet IPLA TV – pozwalający oglądać ponad 50 kanałów telewizyjnych,
 • Pakiet Polsat Sport Premium

Ponadto istnieje możliwość wykupienia całego sezonu pojedynczego serialu przed emisją w telewizji Polsat.

Cechy platformy[edytuj | edytuj kod]

Telewizje na żywo[10][edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Dawne stacje[edytuj | edytuj kod]

Kanały tematyczne[edytuj | edytuj kod]

 • iplaSPORT – sportowy kanał tematyczny telewizji ipla
 • iplaMINI – kanał dla najmłodszych emitujący popularne kreskówki z biblioteki Polsat JimJam, a także oddzielny dział biblioteki przeznaczony dla dzieci i rodziców, w którym znajdują się bajki w formie VoD (wideo na życzenie).
 • iplaNEWS – tematyczny kanał informacyjny stanowiący pakiet dodatkowo płatnych kanałów informacyjnych (Polsat News, TV Biznes i Superstacja) dostępnych na terenie każdego kraju
 • iplaFILM – kino internetowe oferujące ponad 800 filmów pełnometrażowych, większość dostępna jest odpłatnie

Programy na żywo[edytuj | edytuj kod]

 • PlusLiga – wszystkie mecze PlusLigi z kanałów grupy Polsat oraz nieemitowane na antenie TV
 • Formuła 1 – transmisje tylko na żywo wyścigi nie trafiają do bazy VOD
 • TOPtrendy – festiwal realizowany przez telewizję Polsat poszerzony o autorskie materiały reporterskie ekipy ipla
 • Ekstraklasa w piłce nożnej – transmisje emitowane równolegle do transmisji na kanałach sportowych grupy Polsat
 • Cafe Futbol – magazyn piłkarski kanału Polsat Sport
 • Sporty walki – gale bokserskie i MMA, do których prawa transmisji posiada Polsat
 • Wideoczaty z Gwiazdami – cykliczne wywiady z celebrytami przy udziale internautów

Materiały VOD[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka ipla liczy ok. 60 tysięcy materiałów wideo, z których zdecydowana większość dostępna jest zupełnie za darmo. Większość seriali dostępna jest również dla użytkowników przebywających poza terytorium Polski. Niedostępne są jedynie seriale produkowane na licencji zagranicznej. Materiały VoD (wideo na życzenie) możemy podzielić na 3 kategorie: darmowe, płatne i dostępne tylko dla klientów Cyfrowego Polsatu. Za darmo są dostępne jedynie filmy przyrodnicze i animowane.

iplaFILM
internetowe kino platformy interaktywnej ipla z bazą ok. 800 filmów pełnometrażowych wytwórni, m.in. Warner Bros., DreamWorks, Paramount Pictures itd.
iplaMINI
wybrane propozycje kanału Polsat JimJam
iplaSPORT
wybrane relacje sportowe z kanału iplaSPORT, zwykle w wersji skróconej.
Seriale
większość seriali wyprodukowanych przez Polsat i TV4 po 2008 roku. W ipla dostępne są wszystkie dotychczas wyemitowane w telewizji odcinki danego serialu, a także odcinki przedpremierowe i materiały „zza kulis”. Większość można oglądać także z zagranicy.
Rozrywka
koncerty, widowiska, występy kabaretowe pochodzące z zasobów Polsatu.
Muzyka
programy z zasobów Telewizji Polsat oraz teledyski.
Wiadomości
materiały Polsatu: Wydarzenia – materiały reporterskie, odcinki programu Interwencja oraz serwis pogodowy.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Każdy zarejestrowany i zalogowany użytkownik serwisu Ipla ma możliwość komunikowania się z innymi użytkownikami przy pomocy wbudowanego czatu, jak i komunikatora.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Telewizja internetowa ipla oferuje transmisje na żywo w wysokiej jakości (HD) oraz bazę kilkudziesięciu tysięcy legalnych treści telewizyjnych, w tym filmów pełnometrażowych oraz seriali (dostępnych także przedpremierowo), koncertów, programów telewizyjnych i relacji sportowych, a także kilkanaście kanałów telewizyjnych na żywo. Dostęp do zasobów Ipla możliwy jest za pośrednictwem strony ipla.tv oraz dzięki aplikacjom na platformy z systemami: Windows, Windows 8, IOS (iPhone, iPad, IPod touch), Android, Windows Phone, Smart TV: Panasonic Viera, Samsung, Sony TV, LG, aplikacji dla telewizji kablowej Toya, konsoli PlayStation 3 oraz Netia Playera. ipla oferuje kilka pakietów tematycznych, takich jak: Ipla Premium, Ipla Sport, Ipla NetTV, Ipla Extra, Ipla Premiery, Ipla Mix, Cartoon Network i Filmbox Live.

Do dystrybucji plików wideo, jak i programów na żywo głównie używany jest kontener multimedialny Flash Video z rozszerzeniem pliku .flv ze standardem kodowania Wideo H.264/MPEG-4 AVC oraz Audio AAC, rzadko kiedy format kompresji WMV ze standardem kodowania Wideo Windows Media Video V9 oraz Audio WMA. Ipla jest partnerem akcji „Oglądaj Legalne”, a to oznacza, że posiada prawa do dystrybucji[11].

Jakość obrazu[edytuj | edytuj kod]

Program buforuje zarówno programy zarchiwizowane, jak i na żywo, dzięki czemu użytkownik sam może zdecydować, kiedy rozpocząć odtwarzanie materiału, tak aby z jego szybkością internetu, obraz i dźwięk były płynnie odtwarzane. Ponadto widz może wybrać jakość odtwarzanego obrazu przy pomocy dostępnych opcji obrazu, nazwanych:

 • 256p – najniższa jakość obrazu dla niskiej szybkości łącza (tylko w starszych materiałach VOD)
 • 384p – jakość standardowa, jest zalecaną i domyślnie ustawioną jakością obrazu
 • 576p – wysoka jakość, dostępna dla użytkowników z wykupionym pakietem premium.
 • 720p i 1080p – Najwyższa jakość HD dla użytkowników z szybkim łączem, dostępna dla użytkowników z wykupionym pakietem premium.

Dla jakości 720p i 1080p wymagane jest połączenie internetowe o prędkości co najmniej 2 Mb/s.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku z powodu przeciążenia serwerów, w czasie meczu siatkówki Polska-Brazylia po wysłuchaniu hymnu transmisja się zakończyła. W trakcie całego meczu transmisja nadal była reklamowana, a stosowana reklama zachęcała do wykupienia dostępu, którego nie było. Nie została także zrekompensowana utrata pieniędzy kilkudziesięciu tysięcy oglądających[12].

Drugim powodem krytyki było bardzo kontrowersyjne zarządzanie iplaCZATem przez moderatorów i administratorów. Użytkownicy czatu wysyłali wiele skarg mailowych do administracji na niekompetencyjnych moderatorów czatu. Lecz one pozostawały bez echa i były ignorowane przez pracowników firmy Redefine.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Łukasz Nawrotek: VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka – przegląd 7 serwisów: ipla (pol.). benchmark.pl, 2011-02-04. [dostęp 2011-06-10].
 2. Cyfrowy Polsat kupuje serwis ipla | Grupa Polsat, grupapolsat.pl [dostęp 2019-06-14].
 3. Streaming Polsatu i TV 4 w Ipli, Press.pl, 15 września 2020 [dostęp 2020-09-17].
 4. [http:/sw/www.redefine.pl/Aktualnosci,2142/Ipla_Na_Telewizorach_LG_Z_Linii_Smart_TV_Juz_80_Telewizorow_Z_Ipla,1265535/index.html ipla na telewizorach LG z linii Smart TV już 80% telewizorów z ipla], pobrano 3 czerwca 2011.
 5. ipla iOS, http://www.ipla.pl/IOS,5294/index.html, pobrano 3 czerwca 2011
 6. ipla na telefony Nokia, http://www.ipla.pl/Ipla_Na_Nokia,5695/index.html, pobrano 3 czerwca 2011
 7. ipla na system operacyjny Android, http://www.ipla.pl/Android,5659/index.html, pobrano 3 czerwca 2011
 8. ipla na Sony PlayStation 3, http://www.ipla.pl/Ipla_Na_PS3,5817/index.html, pobrano 3 czerwca 2011
 9. Wybierz pakiet dla siebie w Ipla.tv - największej telewizji internetowej, Ipla.tv [dostęp 2020-09-10].
 10. Kanały TV online – oglądaj najlepsze kanały telewizyjne w Ipla.tv, www.ipla.tv [dostęp 2018-06-13].
 11. Partnerzy akcji • OGLADAJ LEGALNE, ogladaj-legalne.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-28].
 12. Robert Kamiński: Ipla: totalna klapa (pol.). bankier.pl, 2010-10-01. [dostęp 2012-04-18].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Kanał jest dostępny w internecie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]