Irena Porębska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Irena Porębska
Irena Ostaszewska
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1889
Lwów

Data śmierci

4 kwietnia 1969

Zawód, zajęcie

nauczycielka

Edukacja

dr historii

Alma Mater

Uniwersytet im. Jana Kazimierza

Rodzice

Apolinary Ostaszewski
Maria Gawlikowska

Małżeństwo

Eugeniusz Porębski

Kamień upamiętniający nauczycieli i wychowanków Liceum im. Czackiego.

Irena Porębska (ur. 22 listopada 1889 we Lwowie, zm. 4 kwietnia 1969) – polska nauczycielka i pedagog, dyrektorka Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 22 listopada 1889 we Lwowie, jako córka Apolinarego Ostaszewskiego i Marii Teresy z Gawlikowskich. Na chrzcie otrzymała imiona Irena Janina[1]. Gdy miała kilka lat umarł jej ojciec. Wychowywana przez matkę wyrastała w tradycjach patriotycznych. Jej stryj, Kazimierz Ostaszewski-Barański, był dziennikarzem i pisarzem historycznym. Drugi stryj, Bronisław Ostaszewski, był adwokatem, doktorem prawa, majorem Wojska Polskiego, inicjatorem i twórcą Związku Oficerów Rezerwy Ziem Południowo-Wschodnich we Lwowie.

Po ukończeniu liceum im. Królowej Jadwigi we Lwowie studiowała na wydziale filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza, gdzie obroniła doktorat. Jej praca doktorska była poświęcona społeczeństwu polskiemu w Galicji przed 1846, ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa. Promotorami byli profesorowie Ludwik Finkel i Stanisław Zakrzewski.[2]

Po studiach i obronie pracy doktorskiej została nauczycielką licealną. Uczyła języka polskiego, historii i geografii w lwowskich liceach im. Juliusza Słowackiego, Królowej Jadwigi i w Seminarium Nauczycielskim im. Adama Asnyka.

W 1955 została dyrektorką warszawskiego liceum nr 27 przy ul. Drewnianej, kontynuującego tradycje dawnego Liceum im. Tadeusza Czackiego, gdzie pracowała do 1962 r. W wieku 73 lat przeszła na emeryturę. Zmarła 4 kwietnia 1969. Pochowana została na Powązkach (kwatera 146-c-25).

Z małżeństwa z Eugeniuszem Porębskim[3], inżynierem, popularyzatorem nauki i techniki, miała córkę Romanę z Porębskich Komarnicką-Nawrocką (1912-1989).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akt urodzenia: Lwów, parafia św. Andrzeja 13/1890
  2. Jadwiga Suchmiel: Działalność naukowa kobiet w Uniwersytecie we Lwowie do roku 1939. Częstochowa: 2000, s. 188. ISBN 83-7098-527-0.
  3. Życiorys Eugeniusza Porębskiego w Polskim Słowniku Biograficznym

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]