Ireneusz Kocyłak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ireneusz Kocyłak
Ilustracja
Ireneusz Kocyłak jako Griszka w Waszej Ekscelencji Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej
Data i miejsce urodzenia 1 października 1945
Włoszczowa
Zawód aktor, poeta, dramaturg
Lata aktywności od 1967

Ireneusz Kocyłak (ur. 1 października 1945 we Włoszczowie) – polski aktor, poeta i dramaturg.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1967 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Pracował w Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie (1967-70), Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie (1970-73), w warszawskim Teatrze Syrena (1973-82) oraz w Teatrze Współczesnym (1982-2010).

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

Wydał tomiki wierszy: Ruchomy Teatr (1994), Psalmy Judasza (1995), Zapiski niedowiarka (2005), Para za parą (2010), Nieziemskie rozkosze (2011), Akrostychy (Imionnik serdeczny, Typy dla Ksantypy) w 2012 i Bosski świat – poemat satyryczno-polityczny w 2013.

W wydaniu książkowym ukazały się sztuki: Koktajl Mołotowa (2001), Skansen, Made in Poland (1996), Siewcy wiatru [Odbicia, Znienacka, Na niby] (2010) oraz Dramaty (Letarg, Mgła) w roku 2013.

Jako dramaturg debiutował sztuką Kochać bliźniego w Teatrze Popularnym w Warszawie. Wystawił również Komedię rodzinną w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Ostry makijaż w stołecznej Syrenie. Teatr Polskiego Radia w Warszawie zrealizował słuchowiska Bez jakichkolwiek podejrzeń, Za rok, za dzień, za chwilę, Maski oraz Źródło prawdy o sobie samym.

Laureat konkursów na polską sztukę współczesną w Bydgoszczy i Wrocławiu (Made in Poland , Światło, Żyjąc w łagodnym rytmie serca).

Wiersze publikował w "Poezji", "Kulturze", "Barwach", "Akancie", a także w olsztyńskim i warszawskim Radiu. Drobne utwory satyryczne drukował w stołecznych "Szpilkach".

Zajmuje się także pisaniem tekstów piosenek. Współpracował m.in. z kompozytorami A. Skorupką, J. Ptaszynem Wróblewskim, J.A. Markiem, M. Górnym i wokalistami: D. Rinn, R. Rolską, E. Jodłowską, J. Połomskim, J. Stępowskim, T. Woźniakowskim, który także skomponował muzykę do wielu jego tekstów. Z Ryszardem Poznakowskim napisał musical Ostry makijaż (Make-up), prapremiera w Teatrze Syrena; także nagranie płytowe w 1992. Aktualnie współpracuje z Ryszardem Pieczarą i młodym kompozytorem i wokalistą Arturem Frączkiem, a także z aktorką i wokalistką Joanną Jeżewską.

Sporadycznie zajmuje się literaturą dla dzieci – w 1990 opublikował książeczkę dla najmłodszych pt. Dziwne zwierzę oraz w 2012 zbiór wierszy i bajek dla dzieci pt. Podróże Pana Sójki i inne bajki wydane przez Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna .

Ceniony autor szarad i drobnych form szaradziarskich[potrzebny przypis], od lat współpracuje z warszawską "Rozrywką".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]