Irina Dubcowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Irina Dubcowa
Ilustracja
Irina Dubcowa (2010)
Imię i nazwisko Ирина Викторовна Дубцова
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1982
ZSRR (Wołgograd)
Gatunki muzyka pop
Zawód piosenkarka
kompozytorka
poetka
Aktywność od 1999
Współpracownicy
Anton Makarski
Wiktor Romanczenko
Strona internetowa

Irina Wiktorowna Dubcowa, (ros. Ирина Викторовна Дубцова, ur. 14 lutego 1982 w Wołgogradzie) – rosyjska wokalistka, kompozytorka i poetka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka muzyka jazzowego, Wiktora Dubcowa. Występowała na scenie od 11 roku życia, początkowo w zespole Dżem, który założyli w Wołgogradzie jej rodzice. W 1999 nagrała piosenkę Hijo de la Luna, dzięki której została dostrzeżona przez producenta Igora Matwijenko, który zaproponował jej występy w kwartecie Diewoczki (Девочки). Grupa zyskała znaczną popularność w 2000, a jej videoclip Говорила мама (У-ла-ла) był jednym z najczęściej prezentowanych przez stację MTV. Wkrótce potem Irina Dubcowa opuściła grupę Diewoczki i związała się z zespołem Dawaj! Dawaj! (Давай! Давай!). W tym czasie rozpoczęła współpracę ze studiem SBS — Entertainment i z Antonem Makarskim, dla którego pisała teksty piosenek.

W 2001 ukończyła studia w Instytucie Sztuki im. P.A. Sieriebriakowa w Wołgogradzie, w klasie śpiewu. Trzy lata później wzięła udział w czwartej edycji programu Fabryka Gwiazd (Фабрика звёзд). W finale programu (8 czerwca 2004) odniosła zwycięstwo. Sukces ten umożliwił jej start w konkursie młodych talentów Hовая волна 2004, w którym zajęła drugie miejsce. Jedną z nagród była także możliwość nagrania płyty. Debiutancki album Dubcowej О Нём ukazał się w lutym 2005. Kolejny album, który miał swoją premierę w czerwcu 2007 składał się z 12 kompozycji, do których słowa napisała Dubcowa.

W 2011 po raz kolejny wzięła udział w programie Fabryka Gwiazd. Powrót, z udziałem uczestników programu z wcześniejszych edycji. Dubcowa zajęła w nim trzecie miejsce. Jesienią 2012 została zaproszona do trzeciej edycji ukraińskiego programu X-Factor, w którym występowała w roli jurora. 1 grudnia 2012 wystąpiła w duecie ze zwycięzcą drugiej edycji X-Factor - Wiktorem Romanczenko.

W 2014 wzięła udział w programie Tocz w tocz (Точь-в-точь), emitowanym przez Pierwyj kanał, rosyjskiej wersji formatu Your Face Sounds Familiar.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2005 — О нём
  • 2007 — Ветра
  • 2008 — О любви…

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2004 wyszła za mąż za Romana Czernicyna, solistę grupy Plazma. 3 marca 2006 Jelena urodziła syna Artioma. W 2008 rozwiodła się z Czernicynem i wyszła za mąż po raz drugi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]