Irish National Liberation Army

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga używana przez INLA

Irlandzka Narodowa Armia Wyzwoleńcza[1] (ang. Irish National Liberation Army, INLA, irl. Arm Saoirse Náisiúnta na hÉireann) – republikańska organizacja terrorystyczno–paramilitarna z Irlandii Północnej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Używa też nazw takich jak Irlandzka Narodowa Armia Wyzwolenia, Ludowa Armia Wyzwolenia, Ludowa Armia Republikańska i Reakcyjne Siły Katolickie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sformowana w 1974 roku[2]. Jej założycielami byli rozłamowcy z Oficjalnej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (OIRA)[3].

Członkowie INLA w Bogside w 2005 roku

Głównym miejscem działalności INLA jest Belfast i tereny przygraniczne[2]. Odpowiedzialna jest za liczne ataki terrorystyczne. Na tle innych organizacji republikańskich wyróżniało ją to że o detonacji ładunków wybuchowych ostrzegała służby[2]. W wyniku działalności grupy zginęło co najmniej 125 ludzi (w tym około 45 członków brytyjskich służb specjalnych)[2]. Broń i fundusze organizacji pochodziły najprawdopodobniej od jej sympatyków w USA[2].

Grupa odpowiada za między innymi:

  • zabicie polityka Airea Neave w dniu 30 marca 1979 roku[2];
  • zamach bombowy na pub w Ballykelly w 1982 roku (zginęło 17 osób);
  • zabicie przywódcy protestanckiej grupy paramilitarnej w grudniu 1997 roku[3].

W przeprowadzaniu zamachów współpracowała często z Prowizoryczną Irlandzką Armią Republikańską (PIRA)[2]. Wrogiem INLA była natomiast Organizacja Wyzwolenia Ludu Irlandzkiego (IPLO). Grupa to odłączyła się od INLA w 1986 roku. Gdy IPLO została rozbita w 1992 roku część jej członków powróciła do struktur INLA[3].

22 sierpnia 1998 roku ogłosiła zawieszenie broni, jednak nowych członków rekrutowała jeszcze w 2005 roku[2]. W październiku 2009 roku formalnie ogłosiła zakończenie działalności militarnej[4] i pokojową walkę o realizację założeń ideologicznych[3].

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

Liczy od 70 do 100 członków[2].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Memoriał poświęcony bojownikom INLA na cmentarzu w Londonderry

Wyznaje poglądy republikańskie, skrajnie lewicowe, antykapitalistyczne i marksistowskie[2]. Celem INLA jest zjednoczenie Irlandii Północnej i Republiki Irlandii jako niepodległej republiki socjalistycznej[3].

Przypisy

  1. Marzena Wróbel: Proces pokojowy w Irlandii Północnej w latach 90-tych i perspektywy uregulowania konfliktu (pol.). wnpid.amu.edu.pl. [dostęp 2017-09-13].
  2. a b c d e f g h i j k Alicja Stańco: The troubles. Terroryzm w Ulsterze: po dwóch stronach barykady (pol.). researchgate.net. [dostęp 2017-09-13].
  3. a b c d e Northern Ireland (ang.). web.stanford.edu. [dostęp 2017-09-13].
  4. 'Armed struggle is over' - INLA (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2017-09-13].