Irish National Liberation Army

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Irlandzka Narodowa Armia Wyzwoleńcza[1], (ang. Irish National Liberation Army, INLA, irl. Arm Saoirse Náisiúnta na hÉireann) – organizacja terrorystyczno-paramilitarna z Irlandii Północnej.

Nazwa[edytuj]

Używa też nazw takich jak Irlandzka Narodowa Armia Wyzwolenia, Ludowa Armia Wyzwolenia, Ludowa Armia Republikańska i Reakcyjne Siły Katolickie[2].

Historia[edytuj]

Flaga używana przez INLA

Utworzona w 1974 roku. Jest militarnym skrzydłem Irlandzkiej Republikańskiej Partii Socjalistycznej. Założycielami INLA byli rozłamowcy z Oficjalnej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (OIRA)[2]. Głównym miejscem działania INLA jest Belfast i tereny przygraniczne[2]. Odpowiedzialna jest za liczne ataki terrorystyczne. W przeprowadzaniu zamachów współpracowała często z Prowizoryczną Irlandzką Armią Republikańską (PIRA)[2]. Wyróżniało ją to że o detonacji ładunków wybuchowych ostrzegała służby[2]. W wyniku działalności grupy zginęło co najmniej 125 ludzi (w tym około 45 członków brytyjskich służb specjalnych)[2]. Broń i fundusze organizacji pochodziły najprawdopodobniej od jej sympatyków w USA[2].

22 sierpnia 1998 roku ogłosiła zawieszenie broni, dalej jednak rekrutowała nowych członków jeszcze w 2005 roku[2]. W październiku 2009 roku formalnie zakończyła zakończenie działalności militarnej[3].

Najważniejsze ataki przeprowadzone przez grupę[edytuj]

  • 30 marca 1979 roku terroryści zabili polityka Aireya Neave[2].
  • W 1982 roku przeprowadziła zamach bombowy na pub w Ballykelly. Zginęło 17 osób[2].

Liczebność[edytuj]

Liczy od 70 do 100 członków[2].

Ideologia[edytuj]

Wyznaje poglądy skrajnie lewicowe i marksistowskie[2]. Celem INLA jest zjednoczenie Irlandii Północnej i Republiki Irlandii[4]. Głosi również potrzebę obalenia ustroju kapitalistycznego[2].

Przypisy

  1. Marzena Wróbel: Proces pokojowy w Irlandii Północnej w latach 90-tych i perspektywy uregulowania konfliktu (pol.). wnpid.amu.edu.pl. [dostęp 2017-09-13].
  2. a b c d e f g h i j k l m Alicja Stańco: The troubles. Terroryzm w Ulsterze: po dwóch stronach barykady (pol.). researchgate.net. [dostęp 2017-09-13].
  3. 'Armed struggle is over' - INLA (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2017-09-13].
  4. Official Irish Republican Army (ang.). web.stanford.edu. [dostęp 2017-09-13].