Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980–81

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980–81
Album koncertowy zespołu Pink Floyd
Wydany 18 kwietnia 2000
Nagrywany 1980, 1981
Gatunek rock progresywny
Długość 105:16
Wydawnictwo EMI, Columbia Records
Producent James Guthrie
Album po albumie

Is There Anybody out There? The Wall Live Pink Floyd 1980–81 – album wydany w 2000 roku przez Pink Floyd. Jest on zapisem wykonania albumu The Wall na żywo i składa się z utworów z koncertów wykonywanych w latach 1980–1981.

Koncerty zawierały elementy sceniczne polegające na budowie na estradzie muru, w pierwszej części przedstawienia. Po jego ukończeniu, członkowie zespołu kontynuowali występ w wyrwach w murze, na jego szczycie, przed, a nawet za nim.

Grafika na okładce przedstawia maski przypominające twarze czterech głównych członków Pink Floyd z tamtych czasów. W trakcie koncertów nosił je „zespół zastępczy” (ang. surrogate band, patrz tekst piosenki „In the Flesh”) wykonujący utwór „In the Flesh?”.

Charakterystyka albumu[edytuj | edytuj kod]

Is There Anybody out There? zawiera koncertowe wersje wszystkich oryginalnych utworów z albumu The Wall plus dwa dodatkowe: „What Shall We Do Now?” oraz „The Last Few Bricks”. „What Shall We Do Now?” miało znaleźć się na oryginalnym albumie, jednak w ostatniej chwili zostało z niego usunięte. „The Last Few Bricks” miał być pomostem łączącym utwory „Another Brick in the Wall (Part III)” i „Goodbye Cruel World” zawierającym tematy muzyczne z „The Happiest Days of Our Lives”, „Don’t Leave Me Now”, „Young Lust” i „Empty Spaces”/„What Shall We Do Now”. Odgrywano go na scenie, by pozwolić osobom tworzącym mur na ustawienie odpowiedniej ilości cegieł, by oddzielić scenę od publiczności i pozwolić Rogerowi Watersowi odśpiewać „Goodbye Cruel World” w ostatniej wolnej od cegieł przestrzeni muru, kończąc w ten sposób część pierwszą występu. Co ciekawe, przed wydaniem albumu, motyw ten nie miał swojej oficjalnej nazwy. Fani zwykli nazywać go „Almost Gone” na niektórych nagraniach bootlegowych, ale oficjalna nazwa – „The Last Few Bricks” – nigdy nie została użyta podczas występów w latach 1980–1981. Została zasugerowana przez Watersa dopiero podczas przygotowywania albumu producentowi Jamesowi Guthriemu. Dodatkowo, na płytach pojawiają się dwie ścieżki „mówione” zatytułowane odpowiednio „MC: Atmos” lub „Master of Ceremonies” w zależności od wydania, pojawiające się przed „In the Flesh?” na początku albumu i drugi raz przed „In the Flesh”, na jego półmetku. Jest to głos Gary’ego Yudmana, prowadzącego koncerty w Earls Court w latach 1980 i 1981 (prowadził też koncerty The Wall w Nassau Coliseum).

Wydanie tego dwupłytowego albumu spotkało się z umiarkowaną krytyką, zarzucając mu zbyt „sztywną” strukturę jak na album koncertowy i traktując jako pośledniejszą wersję nagrania studyjnego.

Niektóre ze ścieżek różnią się w porównaniu z wersją studyjną. „In the Flesh?” i „In the Flesh” mają poszerzone intro. „The Thin Ice” i „Run Like Hell” mają dłuższy wstęp i zakończenie. „Another Brick in the Wall (Part 2)” zawiera dłuższe solo i przedłużone zakończenie. „Mother” ma dłuższe intro, dłuższą sekcję solową i rozszerzone outro. „Young Lust” zawiera poszerzone intro, dodatkowe solo na organach Hammonda po solo Davida Gilmoura. Poszerzone solo gitarowe pojawiło się także w „Hey You”. „Comfortably Numb” ma dłuższe solo końcowe i zmienione zakończenie. Do „The Show Must Go On” dodano dodatkową linijkę tekstu, usuniętą wcześniej z nagrania studyjnego. Wersja koncertowa „Outside the Wall” była dłuższa niż studyjna.

To pierwszy (i jedyny) album Pink Floyd, który nie został wypuszczony w formie LP. Limitowana edycja płyt winylowych pojawiła się kilka miesięcy później, zawierała jednak tylko kilka z utworów z listy.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Płyta pierwsza[edytuj | edytuj kod]

 1. „Master of Ceremonies” (wydanie oryginalne 2000 CD – Ameryka Północna) lub „MC: Atmos” (wydanie Europejskie i reedycja z 2005 roku w Ameryce Północnej) – 1:13
 2. In the Flesh?” – 3:00
 3. „The Thin Ice” – 2:49
 4. Another Brick in the Wall, Part I” – 4:13
 5. The Happiest Days Of Our Lives” – 1:40
 6. Another Brick in the Wall, Part II” – 6:19
 7. „Mother” – 7:54
 8. Goodbye Blue Sky” – 3:15
 9. Empty Spaces” – 2:14
 10. „What Shall We Do Now?” – 1:40
 11. Young Lust” (Waters/Gilmour) – 5:17
 12. „One of My Turns” – 3:41
 13. Don't Leave Me Now” – 4:08
 14. Another Brick in the Wall, Part III” – 1:15
 15. „The Last Few Bricks” (Waters/Gilmour) – 3:26
 16. Goodbye Cruel World” – 1:41

Wszystkie utwory prócz wskazanych autorstwa Watersa

Płyta druga[edytuj | edytuj kod]

 1. „Hey You” – 4:55
 2. Is There Anybody Out There?” – 3:09
 3. Nobody Home” – 3:15
 4. Vera” – 1:27
 5. Bring the Boys Back Home” – 1:20
 6. Comfortably Numb” (Gilmour/Waters) – 7:26
 7. The Show Must Go On” – 2:35
 8. „Master of Ceremonies” (wydanie oryginalne 2000 CD – Ameryka Północna) lub „MC: Atmos” (wydanie Europejskie i reedycja z 2005 roku w Ameryce Północnej) – 0:37
 9. In the Flesh” – 4:23
 10. „Run Like Hell” (Gilmour/Waters) – 7:05
 11. „Waiting For The Worms” – 4:14
 12. Stop” – 0:32
 13. The Trial” (Waters/Ezrin) – 6:01
 14. Outside the Wall” – 4:27

Wszystkie utwory prócz wskazanych autorstwa Watersa

Skład[edytuj | edytuj kod]