Isabella Swan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Isabella Swan
Isabella Marie Swan
Bella
Postać z powieści z cyklu Zmierzch
ilustracja
Twórca

Stephenie Meyer

Grany przez

Kristen Stewart

Dane biograficzne
Płeć

kobieta

Data urodzenia

13 września 1987

Data śmierci

10 września 2006 (jako człowiek)

Rodzina

Charlie Swan (ojciec)
Renée Dwyer (matka)
Edward Cullen (mąż)
Renesmee Cullen (córka)

Inne informacje
Wiek

17 (Zmierzch)
18 (Księżyc w nowiu, Zaćmienie i Przed świtem)

Specjalność

uczeń, pracownica sklepu Newtonów (Księżyc w nowiu i Zaćmienie)

Isabella Marie Swanpostać fikcyjna, główna bohaterka serii Zmierzch autorstwa Stephenie Meyer. W filmowej adaptacji w rolę Belli wcieliła się Kristen Stewart. Używa zdrobnienia imienia – Bella. Pod koniec wydarzeń opisanych w powieści zmienia nazwisko na Cullen.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Losy[edytuj | edytuj kod]

Bella wraz z rodzicami mieszkała w małej miejscowości Forks w stanie Waszyngton. Jej rodzice rozwiedli się, gdy dziewczyna miała sześć miesięcy. Renee przeniosła się wraz z córką do Riverside w Kalifornii, a następnie do Phoenix w Arizonie, kiedy Bella miała pięć lat. Jako siedemnastolatka przeprowadziła się z Phoenix do swego ojca, aby z nim zamieszkać. Tam poznaje rodzinę Cullenów i swojego przyszłego męża. W powieści „Przed świtem” zmienia nazwisko na Cullen.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Aktorka odgrywająca rolę Belli – Kristen Stewart

Bella jest opisana jako dziewczyna o bardzo jasnej karnacji. Ma długie, gęste ciemnobrązowe włosy i oczy o barwie mlecznej czekolady oraz pełne usta. Wyjątkowo niezdarna, łatwo się potyka i kaleczy. Nie maluje się i preferuje wygodę. Do założenia bardziej eleganckich kreacji zwykle zmusza ją Alice. Po przemianie jej skóra jeszcze bardziej jaśnieje, a oczy przybierają barwę szkarłatu, lecz z czasem jaśnieją.

Przedstawienie w filmie[edytuj | edytuj kod]

W adaptacjach filmowych postać tę odgrywała aktorka Kristen Stewart. Autorka powieści Stephenie Meyer stwierdziła, że jest bardzo podekscytowana obsadzeniem Stewart w tej roli. Określiła Stewart jako osobę o wszechstronnym doświadczeniu w różnych gatunkach filmowych – komedii, horrorze, filmie akcji i innych – i z tego powodu doskonale nadającą się do roli w filmie, który łączy elementy tych gatunków[1][2].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Postać Belli otrzymała raczej negatywne oceny krytyków. Publishers Weekly stwierdził, że po jej przemianie w wampira (w powieści „Przed świtem”) praktycznie niemożliwe jest identyfikowanie się z tą postacią[3]. Lian Lohr z Chicago Tribune porównał postać Belli z powieściowym przedstawieniem grupy wilkołaków i uznał ją za „mniej satysfakcjonującą”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I'm very excited to have Kristen Stewart play Bella in the upcoming Twilight movie. She's an amazing actress with experience all across the board–action, horror, comedy, romance, and more. Since Twilight has moments that fit into every one of these genres, I'm thrilled to have a Bella who has practice with them all.
  2. StephenieMeyer.com | Movies | Twilight, stepheniemeyer.com [dostęp 2016-06-10].
  3. Children’s Book Review: Breaking Dawn by Stephenie Meyer, Author Little, Brown Young Readers $22.99 (756p) ISBN 978-0-316-06792-8, PublishersWeekly.com [dostęp 2016-06-10].
  4. 'Breaking Dawn' gives readers plenty to chew on -- chicagotribune.com, 8 sierpnia 2008 [dostęp 2016-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2008-08-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]