Przejdź do zawartości

Isis (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Isis
Ilustracja
Isis podczas koncertu w 2006 roku.
Rok założenia

1997

Rok rozwiązania

2010

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

post-hardcore
sludge metal[1]
metal alternatywny[2]
metal awangardowy[3]

Wydawnictwo

Ipecac Recordings
Hydra Head Records

Strona internetowa

Isis – grupa grająca muzykę na pograniczu sludge metalu i eksperymentu aczkolwiek wywodząca się bezpośrednio z ruchów hardcore'owych. Są często porównywani do zespołów: Neurosis, Godflesh i Cult of Luna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po paru wspólnych sesjach nagraniowych w Bostonie rdzenni członkowie grupy: Aaron Turner (gitara, wokal), Chris Mereschuk (elektronika, wokal), Jeff Caxide (bas) i Aaron Harris (perkusja) jesienią 1997 roku zawiązali projekt muzyczny Isis. Nazwa pochodziła od egipskiej bogini płodności Izydy. W tym składzie nagrywali pierwszą EPkę, Mosquito Control (1998). Po wydaniu płyty i odbyciu serii koncertów z zespołu odszedł Mereschuk. Wkrótce jego miejsce zajął Jay Randall. Jednak w zespole nie zabawił długo, wkrótce po wydaniu w 1999 roku drugiej EP Red Sea odszedł, jego miejsce zajął Cliff Meyer a nowym ogniwem został drugi gitarzysta Mike Gallagher.

W 2010 roku zespół został rozwiązany[4].

Styl[edytuj | edytuj kod]

Isis wyewoluowało z dosyć szorstkiego garażowego hardcore/sludge metalu na wyżyny muzyki eksperymentalnej, łączącej ambient, ciężkie riffy z hardcorowym wokalem i progresywnym zacięciem, muzyce niedającej się zamknąć klasycznym definicjom. Pierwsze dwie epki odznaczały się minimalizmem, w połączeniu z ciężkim wokalem Turnera zespół osiągnął miano hardcorowej grupy. Jednakże wyjątkowo konceptualne LP ukazały potencjał drzemiący w zespole. Podniebny Celestial, przewrotnie abisalny Oceanic i tajemniczy, złowrogi Panopticon to w każdym wypadku niepowtarzalnie stworzony klimat, odznaczający się efemerycznym charakterem złamanym przez demoniczny wokal Turnera. Warty uwagi jest również dorobek EPkowy, poruszający się pośród naturalistycznych znaczeń, nawiązujący głównie do insektów, ale także, na EPce The Red Sea, widzimy swego rodzaju preludium do wodnej tematyki późniejszej długogrającej płyty.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Inne wydawnictwa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]