Przejdź do zawartości

It’s a Beautiful Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
It’s a Beautiful Day
Ilustracja
Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

rock psychodeliczny, folk rock, jazz rock, acid rock, jam rock

Aktywność

1967–1973

Wydawnictwo

Columbia Records

Powiązania

The Grateful Dead

It’s a Beautiful Day – amerykański zespół folk rockowy i psychodeliczny założony w 1967 roku w San Francisco przez małżeństwo Davida LaFlamme oraz Lindy LaFlamme, ściśle związany z ruchem hippisowskim.

Choć It’s a Beautiful Day nie osiągnął większego sukcesu komercyjnego w latach swojej działalności, dziś dostrzega się w nim jeden z kluczowych momentów tzw. „lata miłości” (summer of love). Niektórzy krytycy muzyczni uznają najsłynniejszy utwór grupy, White Bird, za jeden z nieoficjalnych hymnów pokolenia „dzieci kwiatów”[1][2]. Menadżerem grupy był Matthew Katz, który pracował również z zespołami takimi jak Jefferson Airplane czy Moby Grape.

Dwa pierwsze albumy grupy, It’s a Beautiful Day z 1969 roku oraz Marrying Maiden z 1970 roku, łączą strukturę rocka psychodelicznego z elementami folku, rozbudowując tę formułę o długie, skomplikowane improwizacje instrumentalne, a nawet fragmenty zapisów z jam sessions. Dwie kolejne płyty zawierają muzykę wyraźnie prostszą w odbiorze, a przy tym ostrzejszą i bardziej dynamiczną. Choice Quality Stuff/Anytime z 1971 roku to połączenie klasycznego rock and rolla z pewnymi elementami acid rocka. It’s a Beautiful Day... Today z 1973 roku okazał się ostatnim albumem studyjnym grupy. Bazuje on na blues rockowym brzmieniu, który momentami przechodzi w hard rock.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1969: It’s a Beautiful Day
  • 1970: Marrying Maiden
  • 1971: Choice Quality Stuff/Anytime
  • 1973: It’s a Beautiful Day... Today

Przypisy[edytuj | edytuj kod]