Itchō Hanabusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Itchō Hanabusa
英 一蝶
Data urodzenia

1652

Data śmierci

1724

Narodowość

japońska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Itchō Hanabusa (jap. 英 一蝶 Hanabusa Itchō), także Shinkō Taga, Chōkō Taga (jap. 多賀朝湖 Taga Chōkō), Nobuka Hanabusa (ur. 1652, zm. 1724[1][2]) – japoński malarz. Posługiwał się również licznymi pseudonimami artystycznymi (gō), m.in.: Sasui-ō (蓑翠翁), Kyūsōdō (旧草堂), Ippō-kanjin (一蜂閑人), Waō (和央), Rin-shōan (隣松庵), Rin-tōan (隣濤庵), Gyōun (暁雲), Kansetsu (澗雪), Kan’un, Sesshō (雪蕉), Undō (雲堂), Hokusōō (北窓翁), Shinkō Kanō, Kyō-undō (狂雲堂)[1].

Pochodził z Kioto[1][2]. Jego ojcem był lekarz, Hakuan Taga[2]. Jako dziecko przeprowadził się wraz z rodzicami do Edo, gdzie podjął studia u mistrza szkoły Kanō, Yasunobu Kanō[2]. Szybko jednak zniechęcił go akademizm i sztywne zasady tej szkoły i zerwał z nią, poszukując własnej, indywidualnej ścieżki artystycznej[1][2]. Zainteresował się twórczością malarzy ukiyo-e oraz poezją haiku[2]. Studiował u Bashō Matsuo i osiągnął biegłość w sztuce kaligrafii[1]. Prowadził działalność jako niezależny artysta w dzielnicy rozpusty w Edo, Yoshiwarze. Z czasem popadł w konflikt z władzami i w 1698 roku został aresztowany, a następnie zesłany na wyspę Miyake-jima[2]. Amnestii udzielono mu dopiero w 1709 roku[2]. Po powrocie z zesłania przybrał imię Itchō Hanabusa, którym odtąd się posługiwał[1][2].

W swojej twórczości czerpał z dorobku szkoły ukiyo-e, pod wieloma względami pozostał jednak niezależnym twórcą. Nie portretował w ogóle kurtyzan, stanowiących jeden z głównych tematów ukiyo-e, malując tematy zaczerpnięte z klasycznych dzieł literatury i ich parodie, życie codzienne ludzi, przedstawienia ptaków i kwiatów[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Louis Frédéric: Japan Encyclopedia. Cambridge: Belknap Press, 2000, s. 283. ISBN 0-674-01753-6.
  2. a b c d e f g h i j Miyako Murase: Sześć wieków malarstwa japońskiego. Od Sesshū do artystów współczesnych. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1996, s. 70–73. ISBN 83-213-3775-9.