Ivan Bátory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ivan Bátory
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1975
Liptovský Mikuláš, ČSSR
Klub ŠKP Štrbské Pleso
Wzrost 189 cm
Debiut w PŚ 11.12 1993, Santa Caterina (89. miejsce - 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 14.12 1994, Tauplitzalm
(28. miejsce - 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 27.11 1999, Kiruna
(3. miejsce - 10 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Słowacja
Mistrzostwa świata juniorów
Srebro Gällivare 1995 10 km s.klasyczny
Zakończenie kariery: 2011 r.

Ivan Bátory (ur. 3 maja 1975 r. w Liptovským Mikulášu) – słowacki biegacz narciarski, srebrny medalista mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Ivan Bátory pojawił się 4 grudnia 1993 roku w zawodach FIS Race w Tauplitz, gdzie zajął 33. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 1994 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Breitenwang, zarówno na dystansie 30 km techniką dowolna jak i w biegu na 10 km klasykiem plasując się na początku trzeciej dziesiątki. Rok później, podczas mistrzostw świata juniorów w Gällivare Słowak wywalczył srebrny medal w biegu na 10 km techniką klasyczną.

W Pucharze Świata zadebiutował tydzień później, 11 grudnia 1993 roku w Santa Caterina, zajmując 89. miejsce w biegu na 30 km klasykiem. Pierwsze punkty Bátory zdobył nieco ponad rok później, 14 grudnia 1994 roku w Tauplitzalm plasując się na 28. miejscu w biegu stylem klasycznym na 15 km. W klasyfikacji generalnej sezonu 1994/1995 zajął ostatecznie 75. miejsce. Pierwsze raz na podium Bátory stanął 27 listopada 1999 roku w szwedzkiej miejscowości Kiruna, gdzie był trzeci w biegu na 10 km stylem klasycznym. Do końca kariery jeszcze dwukrotnie stawał na podium: 15 grudnia 2001 roku w Davos oraz 19 listopada 2005 roku w Beitostølen plasował się na trzeciej pozycji w biegu na 15 km techniką klasyczną. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1998/1999, który ukończył na 15. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Pierwszą dużą imprezą w jego karierze były igrzyska olimpijskie w Lillehammer w 1994 roku, gdzie zajął między innymi 34. miejsce w biegu pościgowym 10+15 km. Startował na wszystkich igrzyskach w latach 1998-2010, najlepszy wynik osiągając podczas igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku, gdzie razem z Martinem Bajčičákiem był ósmy w sprincie drużynowym. Indywidualnie najlepiej zaprezentował się na igrzyskach w Nagano w 1998 roku zajmując 19. pozycję na dystansie 50 km techniką dowolną. W latach 1995-2011 wystąpił także we wszystkich edycjach mistrzostw świata. Najlepiej wypadł na mistrzostwach świata w Val di Fiemme w 2003 roku, gdzie był szósty w biegu na 15 km techniką klasyczną. W pierwszej dziesiątce znalazł się także podczas mistrzostw świata w Trondheim w 1997 roku, kiedy zajął dziesiąte miejsce na dystansie 50 km klasykiem.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
43. 17 lutego 1994 Norwegia Lillehammer 10 km st. klasycznym 24:20,1 +2:38,6 Norwegia Bjørn Dæhlie
34. 19 lutego 1994 Norwegia Lillehammer 10+15 km pościgowy 1:00:08,8 +5:25,5 Norwegia Bjørn Dæhlie
26. 9 lutego 1998 Japonia Nagano 30 km st. klasycznym 1:33:55,8 +6:52,0 Finlandia Mika Myllylä
60. 12 lutego 1998 Japonia Nagano 10 km st. klasycznym 27:24,5 +3:43,1 Norwegia Bjørn Dæhlie
33. 14 lutego 1998 Japonia Nagano 10 km + 15 km pościgowy 1:07:01,7 +4:40,5 Norwegia Thomas Alsgaard
11. 17 lutego 1998 Japonia Nagano Sztafeta 4x10 km [1] 1:40:55,7 +3:35,9  Norwegia
19. 22 lutego 1998 Japonia Nagano 50 km st. dowolnym 2:05:08,2 +8:46,3 Norwegia Bjørn Dæhlie
21. 12 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 15 km st. klasycznym 37:07,4 +2:24,6 Estonia Andrus Veerpalu
25. 14 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 2x10 km łączony 49:48,9 +1:23,8 Norwegia Thomas Alsgaard
Norwegia Frode Estil
25. 23 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 50 km st. klasycznym 2:06:20,8 +9:04,4 Rosja Michaił Iwanow
24. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 2x15 km łączony 1:17:00,8 +1:57,4 Rosja Jewgienij Diemientjew
8. 14 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint drużynowy st. klasycznym [2] 17:02,9 +28,0 Szwecja Szwecja
26. 17 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km st. klasycznym 38:01,3 +2:24,8 Estonia Andrus Veerpalu
47. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km st. dowolnym 2:06:11,8 +4:20,4 Włochy Giorgio Di Centa
40. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km st. dowolnym 33:36,3 +2:01,8 Szwajcaria Dario Cologna
14. 22 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint drużynowy st. dowolnym [3] 19:01,0 -  Norwegia
12. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km [4] 1:45:05,4 +4:46,6  Szwecja
DNF 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km st. klasycznym 2:05:35,5 - Norwegia Petter Northug

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
28. 11 marca 1995 Kanada Thunder Bay 10 km stylem klasycznym 24:52,3 +2:01,4 Kazachstan Władimir Smirnow
36. 13 marca 1995 Kanada Thunder Bay 10+15 km pościgowy 1:06:19,5 +3:32,2 Kazachstan Władimir Smirnow
13. 24 lutego 1997 Norwegia Trondheim 10 km stylem klasycznym 23:41,8 +2:06,3 Norwegia Bjørn Dæhlie
15. 25 lutego 1997 Norwegia Trondheim 10 km + 15 km pościgowy 1:00:11,1 +3:10,3 Norwegia Bjørn Dæhlie
9. 28 lutego 1997 Norwegia Trondheim Sztafeta 4x10 km [1] 1:45:05,4 +4:46,6  Szwecja
10. 2 marca 1997 Norwegia Trondheim 50 km stylem klasycznym 2:16:37,5 +6:48,3 Finlandia Mika Myllylä
20. 19 lutego 1999 Austria Ramsau 30 km stylem dowolnym 1:15:26,2 4:22,5 Finlandia Mika Myllylä
16. 22 lutego 1999 Austria Ramsau 10 km stylem klasycznym 24:19,2 +1:02,4 Finlandia Mika Myllylä
12. 23 lutego 1999 Austria Ramsau 10+15 km pościgowy 1:05:54,9 +37,3 Norwegia Thomas Alsgaard
11. 26 lutego 1999 Austria Ramsau Sztafeta 4x10 km [5] 1:35:07,5 +5:44,7  Austria
DNF 28 lutego 1999 Austria Ramsau 50 km stylem klasycznym 2:18:08,7 - Finlandia Mika Myllylä
DNF 15 lutego 2001 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 39:26,0 - Szwecja Per Elofsson
20. 17 lutego 2001 Finlandia Lahti 2x10 km łączony 47:15,5 +1:19,5 Szwecja Per Elofsson
16. 19 lutego 2001 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym 1:14:17,9 +3:06,9 Estonia Andrus Veerpalu
38. 21 lutego 2001 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:14,1 - Norwegia Tor Arne Hetland
10. 22 lutego 2001 Finlandia Lahti Sztafeta 4x10 km [6] 1:36:42,5 +4:40,0  Norwegia
22. 19 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:12:29,3 +2:17,6 Norwegia Thomas Alsgaard
6. 21 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 35:47,5 +17,6 Niemcy Axel Teichmann
24. 23 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 2x10 km łączony 47:42,3 +53,0 Szwecja Per Elofsson
42. 1 marca 2003 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem dowolnym 1:54:25,3 +7:13,1 Czechy Martin Koukal
48. 20 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x15 km łączony 1:19:20,5 +5:49,7 Francja Vincent Vittoz
37. 27 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 50 km stylem klasycznym 2:30:10,1 +4:03,2 Norwegia Frode Estil
DNF 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km łączony 1:11:35,8 - Niemcy Axel Teichmann
64. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 +3:51,4 Norwegia Lars Berger
37. 4 marca 2007 Japonia Sapporo 50 km stylem klasycznym 2:20:12,6 +13:29,1 Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
17. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +1:18,8 Estonia Andrus Veerpalu
29. 1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:59:38,1 +2:49,2 Norwegia Petter Northug
15. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 22:48,5 -  Norwegia
43. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 +3:16,8 Finlandia Matti Heikkinen
12. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym [7] 19:10,0 in -  Kanada

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
32. 2 marca 1993 Czechy Harrachov 10 km stylem klasycznym 30:46,5 +2:10,1 Szwecja Mathias Fredriksson
7. 4 marca 1993 Czechy Harrachov Sztafeta 4x10 km[8] 2:00:20,1 +5:02,5  Norwegia
92. 6 marca 1993 Czechy Harrachov 30 km stylem dowolnym 1:15:36,3 +20:23,6 Norwegia Kjetil Juul Pedersen
21. 26 stycznia 1994 Austria Breitenwang 10 km stylem klasycznym 28:36,5 +1:24,4 Rosja Grigorij Gutnikow
11. 28 stycznia 1994 Austria Breitenwang Sztafeta 4x10 km[9] 1:55:55,6 +6:51,1  Japonia
22. 30 stycznia 1994 Austria Breitenwang 30 km stylem dowolnym 1:18:07,8 +3:31,4 Japonia Mitsuo Horigome
2.FIS silver medal.png 1 marca 1995 Szwecja Gällivare 10 km stylem klasycznym 27:26,1 +6,1 Rosja Roman Mironow
4. 3 marca 1995 Szwecja Gällivare Sztafeta 4x10 km[10] 1:51:54 +1:59  Włochy
14. 5 marca 1995 Szwecja Gällivare 30 km stylem dowolnym 1:22:35,2 +3:01,6 Włochy Pietro Broggini

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 27 listopada 1999 Szwecja Kiruna 10 km stylem klasycznym 26:23,3 3. +12,3 Odd-Bjørn Hjelmeset
2. 15 grudnia 2001 Szwajcaria Davos 15 km stylem klasycznym 40:55,3 3. +13,3 Erling Jevne
3. 19 listopada 2005 Norwegia Beitostølen 15 km stylem klasycznym 40:50,0 3. +24,8 Tor Arne Hetland

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skład drużyny: Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Andrej Páricka, Stanislav Ježík
  2. a b Skład drużyny: Martin Bajčičák, Ivan Bátory
  3. Skład drużyny: Ivan Bátory, Michal Malák
  4. Skład drużyny: Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Michal Malák, Peter Mlynár
  5. Skład drużyny: Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Andrej Páricka, Michal Jurčo
  6. Skład drużyny: Ivan Bátory, Pavol Lacko, Martin Bajčičák, Michal Malák
  7. Skład drużyny: Ivan Bátory, Martin Bajčičák
  8. Skład drużyny: Ivan Bátory, Andrej Párička, Martin Florek, Peter Lengyel
  9. Skład drużyny: Ivan Bátory, Andrej Párička, Peter Korsch, Peter Lengyel
  10. Skład drużyny: Andrej Párička, Peter Korsch, Martin Bajčičák, Ivan Bátory