Ivo Lola Ribar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ivo Ribar
Lola
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 kwietnia 1916
Zagrzeb

Data i miejsce śmierci

27 listopada 1943
Glamočko polje

Przebieg służby
Lata służby

1941–1943

Siły zbrojne

Ludowa Armia Wyzwolenia Jugosławii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa †

Odznaczenia
Bohater Albanii
Order Bohatera Narodowego (Jugosławia)

Ivo Ribar, ps. „Lola” (ur. 23 kwietnia 1916 w Zagrzebiu, zm. 27 listopada 1943 na Glamočkim polju) – jugosłowiański polityk komunistyczny narodowości chorwackiej, partyzant, uczestnik ruchu oporu w trakcie II wojny światowej, publicysta[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Był synem Ivana Ribara. W 1938 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Belgradzie. W trakcie studiów przebywał w Genewie, gdzie stał się wyznawcą marksizmu. W 1935 roku został członkiem komunistycznej młodzieżówki (SKOJ), a rok później Komunistycznej Partii Jugosławii (KPJ). Z powodu swojej działalności politycznej był wielokrotnie więziony. Od 1940 roku był sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Serbii i członkiem Komitetu Centralnego KPJ. Pełnił również funkcję sekretarza SKOJ. Pisywał w komunistycznej prasie[1].

W trakcie II wojny światowej brał udział w tworzeniu partyzanckiego ruchu oporu. W październiku 1943 roku został mianowany szefem pierwszej partyzanckiej misji wojskowej w Kairze. Zginął na Glamočkim polju, tuż przed odlotem na misję w wyniku niemieckiego ataku na jego samolot[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ribar, Ivo Lola – Hrvatska enciklopedija. enciklopedija.hr. [dostęp 2022-10-24]. (chorw.).