Iwan Gołunow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iwan Gołunow
Ива́н Валенти́нович Голуно́в
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1983
Moskwa
Zawód, zajęcie dziennikarz

Iwan Gołunow (ros. Ива́н Валенти́нович Голуно́в, ur. 19 stycznia 1983 w Moskwie) – rosyjski dziennikarz śledczy związany z portalem meduza.io[1]. Specjalizuje się w reportażach na temat korupcji i nielegalnych interesów[2].

Gołunow został zatrzymany 6 czerwca 2019 przez rosyjską policję pod zarzutem posiadania narkotyków[1]. Został zwolniony z aresztu 11 czerwca[1]. Jego aresztowanie wywołało falę protestów w Rosji[3]. W ramach wyrazu solidarności z Gołunowem 10 czerwca trzy największe gazety w Rosji ukazały się z hasłem: „Jestem/Jesteśmy Iwanem Gołunowem” na okładce[1]. 12 czerwca doszło do demonstracji solidarności z Gołunowem w Moskwie. Wzięło w niej udział 1500 osób, 400 osób w tym Aleksiej Nawalny, zostało aresztowanych[3]. Protest w obronie dziennikarza miał miejsce również w Polsce, w Warszawie, pod ambasadą rosyjską[4].

Zdaniem redaktor naczelnej portalu Meduza Galiny Timchenko Gołunow został aresztowany z powodu pracy dziennikarskiej[5]. Siedziba portalu Meduza.io znajduje się w Rydze, portal słynie z tekstów krytycznych wobec władz w Rosji[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]