Iwan Kramskoj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iwan Kramskoj
Ilustracja
Autoportret, 1867
Data i miejsce urodzenia

1837
Ostrogożsk

Data i miejsce śmierci

1887
Petersburg

Narodowość

rosyjska

Dziedzina sztuki

malarstwo

podpis
Strona internetowa
Ilja Riepin, Portret Iwana Kramskiego, 1882

Iwan Nikołajewicz Kramskoj (Kramski) (ur. 1837 w Ostrogożsku, zm. 1887 w Petersburgu) – rosyjski malarz, krytyk i działacz artystyczny. Jako malarz specjalizował się w tematyce historycznej. Malował portrety (m.in. Lwa Tołstoja w 1873, Nieznajoma w 1883), a także obrazy religijne i sceny rodzajowe.

Urodził się w mieście Ostrogożsk w guberni woroneskiej, w rodzinie czynownika (urzędnika rosyjskiego). Od dzieciństwa interesował się sztuką i literaturą. Po ukończeniu szkoły pracował jako skryba, potem jako retuszer u fotografa, z którym podróżował po Rosji. W 1857 przyjechał do Petersburga, pracował w sklepie A. Deniera. Jesienią tego roku rozpoczął studia artystyczne, był uczniem A. Markowa. Za obraz Mojżesz wydobywa wodę ze skały (1863) otrzymał mały złoty medal.

W ciągu lat nauki zebrał wokół siebie dużą grupę młodzieży. Stanął m.in. na czele jednego ze strajków studentów. Był współzałożycielem i ideowym przywódcą grupy pieriedwiżników (prądu realistyczno-demokratycznego w malarstwie rosyjskim w II połowie XIX wieku).

Galeria[edytuj | edytuj kod]