Iwan Wasiljewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwan Wasiljewicz (Иван Васильевич) – komedia Michaiła Bułhakowa. Powstała w 1935 roku na zamówienie rosyjskich teatrów, których publiczność domagała się kolejnych inscenizacji zrealizowanych na podstawie dzieł tego pisarza.

Przegląd treści[edytuj | edytuj kod]

Dzieło to jest satyrą na wczesną fazę nowego ustroju w latach 30. w ZSRR.

Genialny radziecki uczony, Timofiejew, pracuje nad wynalazkiem, który ma się okazać epokowym odkryciem. Pochłonięty pracą nad maszyną do podróży w czasie nie zwraca uwagi na wyznania żony, która oświadcza, że go zdradziła i wyjeżdża z kochankiem. Wręcza jej nawet swoje ostatnie pieniądze, by mogła kupić bilet. Z tego powodu nie może zapłacić za czynsz, gdy przychodzi do niego administrator domu.

Tytułowy Iwan Wasiljewicz Bunsza, wspomniany administrator, grozi, że wezwie milicję. Uczony demonstruje mu, jak działa nowy wynalazek, co obserwuje też złodziej Żorż Miłosławski. Próba przeniesienia się w czasie powodzi się. Trafiają na carski dwór w XVI w., ale na skutek awarii i ogólnego zamieszania, które wywołują pojawieniem się, Bunsza i Miłosławski zostają w XVI w., a panujący wtedy Iwan Wasiljewicz Groźny pojawia się nagle w mieszkaniu wynalazcy. Okazuje się też, że zaginął klucz do machiny czasu, nie jest więc łatwo naprawić błąd.

Bohaterowie – ci przeniesieni w przeszłość i ci w przyszłość – znacznie odstają od rzeczywistości, w której się niespodziewanie znaleźli: zdradzają ich nieodpowiednie stroje, sposób mówienia, postrzeganie świata. Komicznie są też ukazane w sztuce konsekwencje wynikłe z powodu długotrwałego przebywania przez bohaterów w niewłaściwej epoce.

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

W 1973 na podstawie sztuki Bułhakowa powstał film – Iwan Wasiljewicz zmienia zawód (ros. Иван Васильевич меняет профессию; reż. Leonid Gajdaj), w którym wystąpili m.in.:

Spektakl Teatru Telewizji[edytuj | edytuj kod]

W roku 1995 na podstawie tej sztuki Janusz Zaorski zrealizował spektakl Teatru Telewizji pod tytułem Ach, co za wynalazek. W widowisku tym wystąpili m.in.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]