Iwanhorod (obwód czerkaski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w obwodzie czerkaskim. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Iwanhorod.
Iwanhorod
Ilustracja
Państwo  Ukraina
Obwód Flag of Cherkasy Oblast.png czerkaski
Rejon chrystyniwski
Wysokość 233 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności

1193
Nr kierunkowy +380 4745
Kod pocztowy 20040
Tablice rejestracyjne CA / 24
Położenie na mapie obwodu czerkaskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czerkaskiego
Iwanhorod
Iwanhorod
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Iwanhorod
Iwanhorod
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Iwanhorod
Iwanhorod
Ziemia 48°48′10″N 29°48′09″E/48,802778 29,802500
Portal Portal Ukraina

Iwanhorod (Iwangród, ukr. Івангород) – wieś na Ukrainie w obwodzie czerkaskim, w rejonie chrystyniwskim, centrum silskiej rady. Położony nad rzeką Udycz[1].

Historia[edytuj]

Najstarsze ślady osodnictwa w Iwanohrodzie sięgają czasów prehistorycznych, czego śladem mogą być pozostałości grodziska łączonego z kulturą trypolską. W średniowieczu miejscowość leżała na szlaku czumackim z Kijowa na Krym. W XIII w. wraz z innymi terytoriami dawnej Rusi Kijowskiej znalazł się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego, a następnie w Rzeczypospolitej (województwo bracławskie).

Iwanhorod leżał na terenie włości humanieckiej (pustynię pewną Umany nazwaną) darowanej Walentemu Aleksandrowi Kalinowskiemu konstytucją sejmową z 1609 r. Kalinowscy przyczynili się do zagospodarowania tych rozległych terenów Bracławszczyzny regularnie pustoszonej przez Tatarów. W czasie powstanie Chmielnickiego Iwanogród (od 1649 r.) stał się miasteczkiem sotennym jako stolica sotni iwanogrodzkiej w obrębie pułku humańskiego. Miejscowym setnikiem, dowódcą 201 kozaków[2], był Wasyl Bubłyk (Bublik, Василь Бублик), znany z tego, że został w 1652 r. stracony za zdradę i zamiar zabicia Chmielnickiego[3][4].

Po II rozbiorze Rzeczypospolitej Iwanogród znalazł się pod panowaniem Imperium Rosyjskiego (ujezd hajsyński guberni podolskiej)

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy