Iwencjusz z Pawii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Iwencjusz z Pawii
biskup
Data śmierci w I lub w IV wieku
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 8 lutego i 12 września
Szczególne miejsca kultu Pawia

Iwencjusz (Ewencjusz) z Pawii, łac. Inventius [wynalazca] lub Eventius, mylony z łac. Iuventius, ang. Juventius – trzeci biskup Pawii, święty Kościoła katolickiego.

Według różnych źródeł Iwencjusz żył w I lub IV wieku.

Według Vita św. Syrusa (+I lub IV wiek)[1] on i Iwencjusz byli uczniami pierwszego bpa Akwilei, Hermagorasa (+70)[2], będącego z kolei uczniem św. Marka (+68). Zostali wysłani przez św. Piotra (+67) do Pawii, jako posłańcy wiary. Obaj pretendują do bycia pierwszymi biskupami tego miasta[a], jednakże oficjalnym następcą Syrusa został Pompejusz (+ ok. 290; pochowany obok Syrusa)[3][4], a dopiero trzecim biskupem został Iwencjusz. Syrus został by ewangelizować Pawię, Iwencjusz miał dotrzeć do Mediolanu, gdzie pogrzebał ciała bliźniaków męczenników Gerwazego i Protazego odkryte w późniejszym czasie przez św. Ambrożego w 356 roku w podziemiach kościoła świętych Nabora i Feliksa[5].

Z kolei inne źródła podają, że Iwencjusz był współczesny św. Ambrożemu (+397), a jego pontyfikat przypadał na lata 381-397. Miał uczestniczyć w synodach w Akwilei (381) i w Mediolanie (390) skąd wysłał podpisany przez siebie list synodalny do papieża Syrycjusza (+399).

W 1574 roku odkryto grób Świętego dzięki inskrypcji Hic iacet clarus miraculis Eventius.

Wspomnienie liturgiczne św. Iwencjusza w Kościele katolickim obchodzone jest 8 lutego. Dzień pamięci przypada również 12 września, kiedy to wspominany jest za Martyrologium Rzymskim razem ze św. Syrusem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W Martyrologium Rzymskim są zapisy: "8 lutego w I wieku zasnął święty biskup Juventius , pierwszy biskup Pawii, który głosił tam Ewangelię, założył Kościół i umocnił go" - MR (8 lutego), oraz: "9 grudnia w IV wieku zasnął w Pawii święty biskup Syrus, pierwszy biskup tego miasta" - MR (9 grudnia) (tłum. † ks. Klaus Martin Reichenbach) (niem.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Syrus (Syriusz) za źródłem DEON.pl
  2. Latin Saints of the Orthodox Patriarchate of Rome. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)]. (Juventius of Pavia Feb 8 and Sept 12 ) (ang.)
  3. St. Popmpeius - Catholic Online (ang.)
  4. Pompe(j)usz za źródłem DEON.pl
  5. Gerwazy i Protazy na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 27.05.2010]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]