Iwla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwla
Pomnik na Wzgórzu Franków
Pomnik na Wzgórzu Franków
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Dukla
Liczba ludności (2016-12-31) 741[1]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-450
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0349122
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Iwla
Iwla
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Iwla
Iwla
Ziemia49°33′16″N 21°37′26″E/49,554444 21,623889

Iwlawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, w dolinie Iwielki dopływie Wisłoki, przy drodze DuklaNowy Żmigród, i na stokach wzgórza Iwli.

Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela należącej do dekanatu Dukla w archidiecezji przemyskiej.

Historia[edytuj kod]

Wodospad "Przy Młynie"

Miejscowość leży w dolinie rzeki Iwielka, dopływu Wisłoki. Na północ od wsi na stokach Wzgórz Iwielskich znajduje się przysiółek Helenówka. Na południowym – wschodzie wznosi się masyw Chyrowej (695 m), na południowym zachodzie: Dania (696 m)i Polana (651 m).

Osadnictwo na tym terenie istniało już w III tysiącleciu p.n.e., o czym świadczą znaleziska, zaliczane do kultury ceramiki sznurowej. W czasach historycznych należała prawdopodobnie do rycerskiego rodu Bogoriów – do Mikołaja Bogorii Skotnickiego. Po raz pierwszy wieś wymieniana jest w dokumencie wydanym w dniu 17 sierpnia 1366 roku przez Kazimierza Wielkiego, wystawionym we Włodzimierzu. Dokument ten zatwierdzał podział majątku kanclerza Janusza (Suchywilka) i darowanie części majątku swym bratankom. Dobrami kanclerza podzielili się Janusz, Piotr i Mikołaj – synowie Jakuba Cztana z Kobylan.

W XV w. była własnością Kobylańskich, (Jana Kobylańskiego herbu Grzymała – przełom XV i XVI wieku), a potem Cikowskich, Lubnickich. W 1503 roku, Iwlę i Duklę w ramach wymiany za Majkowice koło Bochni, otrzymał Stanisław Cikowski z Mikluszowic – kasztelan biecki. Założona była na prawie wołoskim, a w roku 1504 jej właściciel Stanisław Cikowski uzyskał zgodę na przeniesienie jej na prawo magdeburskie i przeszła na właścicieli Dukli. W 1532 roku, po śmierci męża, Ewa Cikowska przekazała okoliczne miejscowości, w tym Iwlę, pozostawiając sobie Duklę Mikołajowi Kobylańskiemu – kasztelanowi rozpierskiemu, które potem dziedziczyła żona Anna Kobylańska z Pilczy oraz ich synowie; Jan i Krzysztof Kobylański.Po Krzysztofie Kobylańskim dobra odziedziczyły w 1568 r. jego siostry; Jadwiga Lubnicka z Kobylańskich – żona Jana Lubnickiego i Iwla przeszła na ród Lubnickich.

Ludność zamieszkująca obszar wsi wielokrotnie na przestrzeni wieków musiała stawać do walki w obronie swoich terytoriów. Najazdy obcych wojsk zagrażały mieszkańcom w latach 1474, 1657, 1704.

8 kwietnia 1769 r. Konfederaci barscy pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego stoczyli tu zwycięską bitwę przeciw rosyjskim oddziałom Jelczaninowa.

W czasie I wojny toczyły się tu walki w grudniu w 1914 r. i 6 maja 1915 r. a zwłoki poległych żołnierzy złożono na cmentarzu pod Łysą Górą.

Krwawa bitwa pancerna rozegrała się tu od 12 do 14 września 1944 r. Mieszkańcy stali się uczestnikami i bohaterami jednej z największych górskich bitew pancernych II wojny światowej, pozostały po niej wraki czołgów. 20 września 1944 r. przez Iwlę nacierał na Chyrową i Mszanę I Korpus Czechosłowacki gen. Svobody, który wykrwawił się na Wzgórzu Franków. Wieś wtedy została zrównana z ziemią, a tereny te nazwano Doliną Śmierci.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Znane miejsca[edytuj kod]

W Iwli do niedawna znajdował się najstarszy (400 lat) i najgrubszy (620 cm obwodu pierśnicy) wiąz w Polsce wiąz górski Beskidnik. Obumarł w ostatnich latach wskutek grafiozy (naczyniowej choroby wiązów)[2][3]. Był pomnikiem przyrody.

W górnej części wsi znajduje się, uznany za pomnik przyrody[4], wodospad Przy Młynie, jeden z nielicznych w Beskidzie Niskim.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]