Iwona Socha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwona Socha
Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Dziedzina sztuki

śpiew operowy

Epoka

współczesna

Nagrody

Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury, Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks

Iwona Socha – polska śpiewaczka operowa, sopranistka[1].

Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach[1]. Jest absolwentką (z wyróżnieniem[1]) Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klasa śpiewu solowego prowadzona przez Jana Ballarina), a także Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, które były prowadzone przez takich artystów, jak: Izabela Kłosińska, Ingrid Kremling, Adam Kruszewski, Jadwiga Romańska i Teresa Żylis-Gara. Zadebiutowała w 2005 w Operze Śląskiej w Bytomiu (rola Małgorzaty w Fauście Charlesa Gounoda), a potem występowała na takich scenach, jak: Teatr Wielki w Warszawie, Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Nova w Bydgoszczy i Operetka Warszawska. W 2018 była solistką Opery Krakowskiej[2].

Współpracowała z takimi artystami, jak: Laco Adamik, Henryk Baranowski, Márta Mészáros, Mariusz Treliński, Waldemar Zawodziński i Michał Znaniecki. Koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii oraz na Litwie i Słowacji. Nagrywała dla Polskiego Radia i TVP, a także wytwórni Dux. W 2016 nawiązała współpracę z Ileaną Cotrubaș. Występuje też jako kameralistka, a towarzyszą jej w tych występach Klaudiusz Baran, Tomasz Strahl i Janusz Wawrowski[2].

W 2013 otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury (2013[1]), a w 2016 Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Opera Krakowska [online], web.archive.org, 3 marca 2020 [dostęp 2021-05-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-03].
  2. a b c red. Maciej Kopiński, Daria Szwed, 100 na 100. Muzyczne dekady wolności. Program, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków, 2018, s. 75