Iwona Szewczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwona Szewczyk imię zakonne Felicyta (ur. 14 lutego 1970 w Kamiennej Górze) - polska malarka, siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Obraz Agnus Dei /z cyklu Missa sine cantu/ pastel na kartonie, 2001

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Iwona Szewczyk w 1985 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu i rozpoczęła naukę w tamtejszym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w klasie o profilu wystawienniczym. W 1990 obroniła pracę dyplomową, którą był projekt wolno stojącego elementu reklamującego Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. W latach 1994-1999 odbyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na wydziale malarstwa. W maju 1999 złożyła egzamin magisterski i dyplomowy z malarstwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Towarzyszyła temu wystawa w zabytkowych salach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego, zatytułowana "Zmartwychwstanie - Tajemnica Wiary". W latach Iwona Szewczyk 2001-2006 odbyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki[1].

Jeszcze w czasie studiów i już po ich zakończeniu pracowała nad malarstwem ściennym w kaplicach we Wrocławiu, Krzeszowie, Lesznie, Śremie i Kownie. Namalowała obraz beatyfikacyjny Marii Merkert[2].

Aktualnie Iwona Szewczyk zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz konserwacją zabytków.


Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Iwona Szewczyk brała także udział w międzynarodowym konkusie zorganizowanym przez angielską firmę Winsor & Newton, pt. "Nasz Świat w roku 2000" ("Our World in 2000"), gdzie otrzymała główną nagrodę w polskiej edycji konkursu. Zaowocowało to wystawami pokonkursowymi w Londynie, Sztokholmie, Brukseli i Nowym Jorku. W listopadzie 2000 otrzymała drugą nagrodę na ogólnopolskim konkursie "Sacrum dzisiaj", który odbył się w Kielcach.

Technika[edytuj | edytuj kod]

Obok malarstwa sztalugowego, ściennego i monotypii, Iwona Szewczyk zajmuje się także ilustracją książkową i projektowaniem znaków graficznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Malwina Gadawa, Malarka w habicie, Wiadomości Oławskie, 6 sierpnia 2009 [dostęp 2012-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-08-13].
  2. Katolicka Agencja Informacyjna :: Serwis, www.kai.pl [dostęp 2017-11-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Galewski, Partytury z Rudaw Janowickich. Siostra Felicyta Szewczyk, "Ruah", 16/2001, s. 52-53.