Izaak I Komnen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izaak I Komnen
Ilustracja
cesarz Bizancjum
Okres

od 5/8 czerwca 1057
do 22 listopada 1059

Poprzednik

Michał VI Stratiotikos

Następca

Konstantyn X Dukas

Dane biograficzne
Dynastia

Komnenowie

Data urodzenia

ok. 1005

Data i miejsce śmierci

1061 r.
Konstantynopol

Ojciec

Manuel Erotikos Komnen

Żona

Katarzyna Bułgarska

Dzieci

Manuel Komnen, Maria Komnena

Moneta
moneta
Histamenon Izaaka I

Izaak I Komnen (ur. ok. 1005, zm. 1061 w Konstantynopolu), cesarz bizantyjski w latach 1057-1059. Pierwszy cesarz z dynastii Komnenów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Manuela Komnena Erotikosa, oficera pod rządami cesarza Bazylego II Bułgarobójcy, i jednej z jego dwóch żon (o nieznanych imionach). Manuel na łożu śmierci w 1020 powierzył dwóch synów Izaaka i Jana opiece cesarza. Jedynym militarnym przedsięwzięciem Izaaka jako cesarza była wyprawa przeciwko Węgrom i Pieczyngom, którzy pustoszyli północne pogranicze cesarstwa. Wkrótce po zakończeniu zwycięskiej kampanii cesarz ciężko zachorował. Uważając chorobę za śmiertelną, wyznaczył na swego następcę Konstantyna Dukasa, pomijając przy tym swego brata Jana.

Choć choroba nie okazała się śmiertelna, Izaak złożył godność cesarską i wycofał się do klasztoru Studion, gdzie zajął się studiami literackimi. Pozostały po nim komentarze do Iliady i innych dzieł Homera. Zmarł w roku 1061.

Wielką zasługą Izaaka jako cesarza było wzmocnienie władzy cesarskiej, ustabilizowanie sytuacji ekonomicznej państwa oraz zadbanie o obronę zewnętrznych granic imperium. Przeprowadzone przez niego reformy, choć nie spotkały się ze zrozumieniem zarówno duchowieństwa jak też prostego ludu, odsunęły na pewien czas postępującą erozję Bizancjum.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Żoną Izaaka była Katarzyna Bułgarska (późniejsza zakonnica znana jako Xene), córka Iwana Władysława. Para miała razem co najmniej 2 dzieci:

  • Manuela Komnena (zm. przed 1059),
  • Marię Komnenę, zakonnicę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]