Izabela Kopeć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Izabela Kopeć
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1970
Cieszyn
Pochodzenie Polska
Typ głosu mezzosopran
Gatunki pieśni, muzyka oratoryjna, arie, classical-crossover
Zawód śpiewaczka operowa, wokalistka, pieśniarka, producentka muzyczna
Aktywność 1998
Wydawnictwo MJM Music PL, Dux.pl
Strona internetowa

Izabela Kopeć (ur. 4 marca 1970 w Cieszynie) – polska śpiewaczka, mezzosopranistka, wokalistka. Jest członkiem Związku Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Związku Producentów Audio-Video ZPAV. Przedstawicielka gatunku classical-crossover. Jest też kompozytorem i producentem muzycznym. W 2011 roku na zaproszenie włoskiego piosenkarza i kompozytora Amedeo Minghi nagrała polsko-włoskiego singla Un uomo venuto da molto lontano („Człowiek, który przyszedł z daleka”). Utwór został stworzony z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Polską wersję tekstową napisały dla Izabeli Kopeć pisarka Małgorzata Kalicińska i Barbara Grabowska. W 2011 roku Izabela koncertowała w Polsce z repertuarem House Opera Diva. W 2012 roku wraz z luksemburskimi muzykami Aconcagua Quintet wydała płytę pt. „Piazzolla. Show Me Your Tango”[1] z repertuarem pieśni Astora Piazzolli. Stypendystka Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (2013) Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędziła w Strumieniu, gdzie śpiewała w lokalnych chórach Lutnia i Canzonetta jako solistka. Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia (gitara klasyczna) i II stopnia (śpiew solowy) w Cieszynie. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale wokalnym o specjalizacji wokalno-aktorskiej i oratoryjno-kantatowej.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Jest z wykształcenia śpiewaczką operową, która na scenie łączy muzykę poważną z gatunkami takimi jak pop, jazz, house, etno, art-rock, ambient czy drum & bass. Takie połączenie stylu operowego z rozrywkowym nosi nazwę classical-crossover. Izabela Kopeć ma w repertuarze również pieśni i arie, muzykę oratoryjną (Bach, Händel, Vivaldi, Pergolesi, Mozart, Rossini, Debussy, Chopin, Saint-Saëns, Faure, Piazolla, Rogowski), twórczość hiszpańskich kompozytorów, takich jak Obradors i Manuel de Falla, a także musicale (np. tematy Gershwina, w tym arię „Summertime” z opery „Porgy & Bess”, „The Man I love”, „Over the rainbow” z „Czarnoksiężnik z Krainy Ozz”) oraz romanse (hiszpańskie i rosyjskie). Specjalizuje się w repertuarze Astora Piazzolli. W lipcu 2011 roku z koncertem pieśni Astora Piazzolli otworzyła Festiwal Kręgi Sztuki w Cieszynie.

W 2002 roku z kompozytorem, aranżerem i producentem – Wojciechem Konikiewiczem nagrała maxi singla z trzema utworami autorstwa Konikiewicza do tekstów Sławomira Gołaszewskiego „Te Trzy Światy”.

W 2003 roku współpracowała z kompozytorem Christopherem de Voise w Nowym Yorku. Zaowocowało to nagraniem utworów „Spanish rommance” i „Hommage a Satie”. Zostały on wykorzystane w filmie Macieja Dowgiałły pt. „Pankosmodios” zaprezentowanym w Cannes.

W 2003 roku wykonała w Bazylice Gdańskiej „Stabat Mater” – współczesną kompozycję de Voise na chór, orkiestrę i głos solo – w Międzynarodowym Koncercie na 25.-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II.

Od 2004 roku współpracowała z belgijskim kompozytorem Henri Seroka, którego „Credo” wykonała na światowej premierze w 2004 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W 2005 roku nagrała w Londynie we współpracy z producentem Peterem Haywoodem utwór „My Love”, łączący operowy wokal z najnowocześniejszym brzmieniem clubbingowym. Gościnnie na klawiszach zagrał Keith Emerson. Piosenka ukazała się na dwóch albumach: „Hotel St. Tropez”, „Cafe Krishna” dystrybuowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W latach 2006–2008 wyprodukowała utwory na kolejną płytę „Ispiracje” i utwory koncertowe. Nagrała także wokalizy do muzyki filmowej Piotra Mikołajczaka. We współpracy z Donem Conroux, Philem Gruberem i innymi specjalistami kształciła się w terapeutycznych zastosowaniach muzyki. Nagrała dwie płyty relaksacyjne „Między niebem i ziemią” i „Bractwo Aniołów”. Jest autorką i wykonawczynią koncertów terapeutycznych i relaksacyjnych wraz z zaproszonymi muzykoterapeutami.

W roku 2008 jej wykonanie arii „Summertime” do setów dj’a w TVP zaowocowało zaproszeniem Artystki do udziału w polskim finale konkursu piosenki „Eurovision Song Contest 2008”. Jej utwór „You’ve Got my love” uzyskał wysokie uznanie publiczności i przedstawicieli zagranicznych stacji telewizyjnych – przed finałem „Piosenki dla Europy 2008” polski oddział OGAE (Międzynarodowe Stowarzyszenie miłośników Eurowizji)przeprowadził wśród swoich członków plebiscyt na najlepszy utwór, w którym Izabela Kopeć zajęła drugie miejsce.

W sierpniu 2008 brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Viva il canto w Cieszynie.

W październiku 2008 koncertowała w dziesięciu największych miastach w Polsce w ramach show – „Izabela Volvo Tour”.

W 2009 roku skomponowała utwór „I’m singing for You” do filmu fabularnego „15 fotografii” w reż. Franciszka Dzidy z Piotrem Machalicą w roli głównej. Tekst do utworu napisała Bożena Intrator. Film został pokazany w konkursie kina niezależnego na XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2011 będzie emitowany w telewizji Canal+.

W maju 2010 roku wraz z pianistką Beatą Szałwińską przedstawiła projekt „Blisko Chopina-Inspiracje” na III Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Amber Baltic w Międzyzdrojach. We wrześniu 2010 roku artystki wystąpiły z programem na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie/Czeskim Cieszynie.

W styczniu 2011 roku wraz z włoskim piosenkarzem i kompozytorem Amedeo Minghi nagrała polsko-włoski utwór Un uomo venuto da lontano („Człowiek, który przyszedł z daleka”). Utwór wydany zostanie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Polską wersję tekstową napisały dla Izabeli Kopeć pisarka Małgorzata Kalicińska i Barbara Grabowska. Premiera teledysku odbyła się 30 kwietnia 2011 roku w studio TVP w Watykanie. 5 czerwca 2011 roku Izabela Kopeć i Amedeo Minghi zaśpiewali wspólnie hymn beatyfikacyjny podczas Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie[2]. 8 października 2011 roku Izabela wystąpiła z koncertem na Jubileuszu 600-lecia Katedry we Włocławku. Towarzyszyli jej muzycy Camerata Vistula. Gościnnie utwór „Un uomo venuto da lontano” zaśpiewał tam z nią Minghi.

W marcu 2011 roku artystka rozpoczęła trasę koncertową House Opera Diva, podczas której do house’owych setów dj’skich wykonuje fragmenty najbardziej znanych arii operowych świata oraz własne kompozycje[3]. Wystąpiła w najlepszych klubach w Polsce, między innymi w klubie Opera w Warszawie, Bed we Wrocławiu, Bedroom w Łodzi. 19 listopada 2011 roku z repertuarem House Opera Diva uświetni międzynarodowy pokaz mody Not Fashion Alone[4].

W lipcu 2011 roku Izabela Kopeć wraz z luksemburskimi muzykami kwintetu Aconcagua otworzyła międzynarodowy festiwal Kręgi Sztuki w Cieszynie. Koncertem „In Memory of Astor Piazzolla” uczciła 90.lecie narodzin twórcy tango nuevo.

W maju 2012 roku wydała płytę pt. „Piazzolla. Show Me Your Tango” (wyd. MJM Music PL) z pieśniami Astora Piazzolli. Płytę promowały dwa teledyski: do utworu „Oblivion”[5] (reż. Kasia Adamik, Olgda Chajdas) oraz „Vuelvo al sur”[6] (reż. Krzysztof Klimkiewicz, Ireneusz Kopeć). Izabela Kopeć wraz z kwintetem koncertowała z pieśniami Piazzolli m.in. w Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Bałtyckiej, Hali Stulecia.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • 2017 – płyta Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego, nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i pianistki Ewy Pelweckiej
 • 2013 – płyta „Moc Tradycji. Kolędy Polskie”, nagrana z chórem UŚ HARMONIA z Cieszyna oraz dziecięcym chórem Canzonetta, MJM Music PL, 2013[7].
 • 2012 – płyta „Piazzolla. Show Me Your Tango”, nagrana z muzykami Aconcagua Quintet (Luksemburg), MJM Music PL, 2012
 • 2011 – singiel „Un uomo venuto da lontano/ Człowiek który przybył z daleka” (duet z Amedeo Minghi, produkcja włosko-polska)
 • 2010 – płyta „Five”
 • 2008 – singiel „You’ve got my love”
 • 2008 – wokalizy do „Szkiców” – muzyki filmowej Piotra Mikołajczaka
 • 2007 – płyta „Ispiracje”
 • 2006 – płyta „Sycamore Tree”
 • 2005 – utwór „My Love”, włączony do albumów-składanek „Hotel St. Tropez” i „Cafe Krishna”, dystrybuowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii
 • 2002 – maxi singiel „Te Trzy Światy” nagrany we współpracy z kompozytorem, aranżerem i producentem Wojciechem Konikiewiczem do tekstów Sławomira Gołaszewskiego

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 • 2017 Teledysk do utworu Berceuse promujący album Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego, reż. Patrycja Woy – Wojciechowska
 • 2013 Teledysk do utworu „Vuelvo al sur” promującego płytę „Piazzolla. Show Me Your Tango”, reż. Krzysztof Klimkiewicz, Ireneusz Kopeć
 • 2012 Teledysk do utworu „Oblivion” promującego płytę „Piazzolla. Show Me Your Tango”, reż. Kasia Adamik, Olga Chajdas
 • 2009 Teledysk do utworu „I am singing for your” z płyty „Five”, promujący film pełnometrażowy „15 fotografii” w reżyserii Franciszka Dzidy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]