Przejdź do zawartości

Izabela Portugalska (żona Karola V)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izabela Portugalska
Ilustracja
Wizerunek herbu
Faksymile
Cesarzowa Świętego Cesarstwa Rzymskiego
Okres

od 1526
do 1539

Jako żona

Karol V Habsburg

Poprzedniczka

Bianca Maria Sforza

Następczyni

Maria Hiszpańska

Królowa Hiszpanii
Okres

od 1526
do 1539

Jako żona

Karol V Habsburg

Następczyni

Maria I Tudor

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

24 października 1503
Lizbona

Data i miejsce śmierci

1 maja 1539
Toledo

Ojciec

Manuel I Szczęśliwy

Matka

Maria Aragońska

Mąż

Karol V Habsburg

Dzieci

Filip II Hiszpański
Maria Hiszpańska
Izabela
Ferdynand
Joanna Austriacka
Jan
Ferdynand

Izabela Portugalska, Izabela Aviz (ur. 24 października 1503[1] w Lizbonie, zm. 1 maja 1539[1] w Toledo) – księżniczka portugalska, dzięki małżeństwu królowa Hiszpanii, cesarzowa. Była jednym z ośmiorga dzieci króla Portugalii Manuela I Szczęśliwego i jego drugiej żony Marii, córki króla Aragonii Ferdynanda Aragońskiego.

W 1521 tron Portugalii objął brat Izabeli Jan III. Rozpoczął on negocjacje z cesarzem Karolem V. Karol miał poślubić Izabelę, a Jan siostrę cesarza Katarzynę. Małżeństwo Karola i Izabeli zostało zawarte per procura w 1525. Ślub odbył się 10 marca 1526 w Sewilli. Małżeństwo było udane. Podczas swojego miesiąca miodowego, mimo iż towarzyszyło im wiele osób, małżonkowie cały czas ze sobą rozmawiali.

Podczas nieobecności męża w Hiszpanii Izabela sprawowała regencję w jego imieniu. Działo się to w latach 1529-1532 i 1535-1539.

Cesarzowa zmarła w 1539, podczas porodu swojego siódmego dziecka. Jej śmierć głęboko dotknęła Karola, który nigdy więcej się nie ożenił i do końca życia nosił żałobę. Szlachcic z Gandii, Franciszek Borgiasz, sprowadził ciało Izabeli do Grenady. Podobno kiedy zobaczył zmiany, jakie poczyniła śmierć na twarzy pięknej cesarzowej, zdecydował "nigdy więcej już nie służyć śmiertelnemu władcy". Później Borgiasz został świętym Kościoła katolickiego. Kazanie na pogrzebie wygłosił inny późniejszy święty Jan z Ávili.

Potomstwo

[edytuj | edytuj kod]

Karol i Izabela mieli razem czterech synów i trzy córki:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Isabel, Empress, consort of Charles V, Holy Roman Emperor, 1503–1539. [w:] Social Networks and Archival Context [on-line]. University of Virginia. [dostęp 2014-11-28]. (ang.).