Izabella Rejduch-Samkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izabella Rejduch-Samkowa (ur. w Krakowie) – historyk sztuki, głównie w zakresie historii sztuki żydowskiej w Polsce.

Studia w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończyła w 1955 r. W 1980 r. uzyskała stopień doktora historii sztuki za pracę Judaistyczne rzemiosło artystyczne czasów nowożytnych do 1939 roku (Instytut Sztuki PAN w Warszawie).

Już w czasie studiów podjęła pracę w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu w Dziale Naukowo–Oświatowym oraz inwentaryzacje zabytków miasta Krakowa (teksty autorskie i redakcyjne). Wspólnie z mężem Janem Samkiem zredagowała Katalog Zabytków dawnego Województwa Katowickiego (w sumie ukazało się 14 zeszytów).

Od 1968 roku pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, a później w Pracowni Inwentaryzacji Zabytków Miasta Krakowa. W 1969 roku rozpoczęła pracę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Jako komisarz naukowy przygotowała kilka wystaw, m.in. Stanisław Tondos, malarz krakowskich zaułków (1970), Motywy krakowskie w twórczości Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków (1971), Medale francuskie (1971). W 1971 r. powierzono jej kierowanie Oddziałem Muzeum Historycznego w Starej Bóżnicy na Kazimierzu, gdzie w czerwcu 1974 roku urządziła pierwszą po II wojnie światowej wystawę zabytków sztuki żydowskiej w Polsce: Żydowskie rzemiosło artystyczne od XVII wieku do 1939 roku.

Od 1986 r. prowadziła pierwsze na Uniwersytecie Jagiellońskim wykłady i konwersatoria z historii sztuki żydowskiej w Zakładzie Historii i Kultury Żydów Polskich UJ. Opublikowała 136 prac naukowych, m.in.: Polskie srebra synagogalne, Chanuka łańcucka, Dawna sztuka żydowska w Polsce (z J. Samkiem). Jako pierwsza podjęła badania nad rozwojem kolekcjonerstwa i muzealnictwa żydowskiego w Polsce.

Uhonorowana Nagrodą Zbiorowa I Stopnia Prezesa Rady Ministrów oraz nagrodami Rady Narodowej m. Krakowa. Odznaczona Złotymi Odznakami "Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa" (1985), "Za Zasługi dla Ziemi krakowskiej" oraz Medalem Państwa Izrael (1979).

Spokrewniona z dziennikarzem radiowym Michałem Rejduchem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]