Izabella z Hainaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Izabella z Hainaut
królowa Francji
IsabelladeHainault.jpg
królowa Francji
Okres panowania od 1180
do 1190
Jako żona Filipa II Augusta
Następczyni Ingeborga Duńska
Dane biograficzne
Urodzona 23 kwietnia 1170
Lille
Koronowana 28 maja 1180
Zmarła 15 marca 1190
Paryż
Ojciec Baldwin V z Hainaut
Matka Małgorzata I Flandryjska
Mąż Filip II August
Dzieci Ludwik VIII Lew,
Filip i Robert (bliźnięta)

Izabella z Hainaut fr. Isabelle de Hainaut (ur. 23 kwietnia 1170, w Lille - zm. 15 marca 1190, w Paryżu) – królowa Francji jako pierwsza żona Filipa II Augusta.

Urodzona w Lille, była córką Baldwina V, hrabiego Hainaut i hrabiny Małgorzaty I Flandryjskiej. W wieku 10 lat, w 1180 została wydana za mąż za króla Filipa II Augusta. W posagu wniosła hrabstwo Artois. Koronacja Izabelli na królową małżonkę Filipa odbyła się w bazylice Saint-Denis 28 maja 1180.

Ponieważ Baldwin V podawał się za potomka Karola Wielkiego, współcześni kronikarze postrzegali to małżeństwo jako unię dynastii Karolingów i Kapetyngów. Chociaż niektórzy kronikarze wychwalali zalety jej urody i charakteru, nie udało się jej zdobyć uczuć Filipa. Wręcz przeciwnie, w 1184, podczas wojny we Flandrii król, wobec przyłączenia się swojego teścia Baldwina do wrogiego obozu, zwołał radę królewską w Sens, w celu oddalenia Izabelli. Robert I z Dreux, wuj króla, skutecznie storpedował ten pomysł.

Izabella i Filip mieli trzech synów:

Izabella zmarła dzień po urodzeniu bliźniaków, a synowie przeżyli ją tylko o trzy dni. Została pochowana w katedrze Notre-Dame, w Paryżu.


Poprzednik
Adela z Szampanii
Blason pays fr FranceAncien.svg Królowa Francji
1180-1190
Blason pays fr FranceAncien.svg Następca
Ingeborga Duńska