Izabella z Hainaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izabella z Hainaut
Ilustracja
królowa Francji
Okres

od 1180
do 1190

Jako żona

Filipa II Augusta

Koronacja

28 maja 1180

Następczyni

Ingeborga Duńska

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

23 kwietnia 1170
Lille

Data i miejsce śmierci

15 marca 1190
Paryż

Ojciec

Baldwin V z Hainaut

Matka

Małgorzata I Flandryjska

Mąż

Filip II August

Dzieci

Ludwik VIII Lew,
Filip i Robert (bliźnięta)

Izabella z Hainaut fr. Isabelle de Hainaut (ur. 23 kwietnia 1170, w Lille, zm. 15 marca 1190, w Paryżu) – królowa Francji jako pierwsza żona Filipa II Augusta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w Lille, była córką Baldwina V, hrabiego Hainaut i hrabiny Małgorzaty I Flandryjskiej. W wieku 10 lat, w 1180 została wydana za mąż za króla Filipa II Augusta. W posagu wniosła hrabstwo Artois. Koronacja Izabelli na królową małżonkę Filipa odbyła się w bazylice Saint-Denis 28 maja 1180.

Ponieważ Baldwin V podawał się za potomka Karola Wielkiego, współcześni kronikarze postrzegali to małżeństwo jako unię dynastii Karolingów i Kapetyngów. Chociaż niektórzy kronikarze wychwalali zalety jej urody i charakteru, nie udało się jej zdobyć uczuć Filipa. Wręcz przeciwnie, w 1184, podczas wojny we Flandrii król, wobec przyłączenia się swojego teścia Baldwina do wrogiego obozu, zwołał radę królewską w Sens, w celu oddalenia Izabelli. Robert I z Dreux, wuj króla, skutecznie storpedował ten pomysł.

Izabella i Filip mieli trzech synów:

Izabella zmarła dzień po urodzeniu bliźniaków, a synowie przeżyli ją tylko o trzy dni. Została pochowana w katedrze Notre-Dame, w Paryżu.