Przejdź do zawartości

Izba Reprezentantów (Antigua i Barbuda)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izba Reprezentantów
Herb Izba Reprezentantów
Państwo

 Antigua i Barbuda

Rodzaj

izba niższa

Kierownictwo
Przewodniczący

Gerald Watt (UPP)

Wiceprzewodniczący

Londel Benjamin (ABLP)

Struktura
Struktura Izba Reprezentantów
Liczba członków

17

Stowarzyszenia polityczne

Rząd (15)

Opozycja (2)

Ordynacja

większościowa

Ostatnie wybory

21 marca 2018

Siedziba
Siedziba Izba Reprezentantów
Saint John’s
Antigua i Barbuda
Godło Antigui i Barbudy
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Antigui i Barbudy

Wikiprojekt Polityka

Izba Reprezentantów (ang. House of Representatives) – izba niższa parlamentu Antigui i Barbudy, licząca 19 członków powoływanych na pięcioletnią kadencję.

Ordynacja wyborcza[edytuj | edytuj kod]

Siedemnaście miejsc w Izbie obsadzanych jest poprzez wybory powszechne, w których stosowana jest ordynacja większościowa i jednomandatowe okręgi wyborcze. Z urzędu członkiem Izby jest prokurator generalny Antigui i Barbudy, a także apolityczny spiker Izby, którego wybieralni deputowani powołują spoza swojego grona. W przypadku opróżnienia jednego z wybieralnych mandatów przeprowadzane są wybory uzupełniające, które muszą odbyć się w ciągu 120 dni.

Czynne prawo wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Czynne prawo wyborcze posiadają obywatele Antigui i Barbudy mające ukończone 18 lat i mieszkającym przez co najmniej miesiąc przed zamknięciem spisu wyborów na obszarze okręgu wyborczego, w którym zamierzają oddać głos. Głosować mogą także obywatele innych państw Wspólnoty Narodów pod warunkiem zamieszkania na terytorium Antigui i Barbudy przez okres trzech lat przed wyborami.

Bierne prawo wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Bierne prawo wyborcze przysługuje wyłącznie obywatelom Antigui i Barbudy, mającym ukończone 21 lat i mieszkający na terytorium kraju przez co najmniej rok przed wyborami. Wymagana jest znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, przy czym prawo zastrzega, iż kandydować mogą również osoby niewidome lub mające kłopot z pisaniem z innych powodów zdrowotnych. Kandydować nie mogą niektórzy urzędnicy państwowi, a także duchowni wszystkich wyznań. Czynnikami uniemożliwiającymi wybór do Izby są także postawienie w stan bankructwa, poważna choroba psychiczna, trwające odbywanie kary pozbawienia wolności dłuższej niż 1 rok, a także skazanie za niektóre rodzaje przestępstw w okresie 10 lat przed wyborami. Kandydatów mogą zgłaszać partie polityczne, a także osoby prywatne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz także[edytuj | edytuj kod]