Izba Reprezentantów Maine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maine
Pieczęć Maine

Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Maine

Izba Reprezentantów Maine (Maine House of Representatives) - izba niższa Legislatury Maine, parlamentu amerykańskiego stanu Maine. Składa się ze 151 członków wybieranych na dwuletnie kadencje w wyborach bezpośrednich z zastosowaniem jednomandatowych okręgów wyborczych. Deputowany może pełnić swój urząd przez maksymalnie cztery kadencje z rzędu. Po upływie co najmniej jednej kadencji od opuszczenia Izby, może ponownie kandydować na kolejne cztery. Oprócz zwykłych deputowanych, w skład Izby wchodzi także dwóch przedstawicieli zamieszkujących stan plemion indiańskich. Mogą oni wypowiadać się podczas obrad, a sprawach dotyczących ludności rdzennej posiadają także prawo inicjatywy ustawodawczej. Nie mają jednakże prawa do udziału w głosowaniach.

Ostatnie wybory do Izby odbyły się 4 listopada 2008 roku. Zdecydowaną większość w Izbie zdobyli w nich Demokraci, obsadzając 96 mandatów. 54 miejsca trafiły do Republikanów, a jedno zdobył kandydat niezależny.

Posiedzenia Izby odbywają się w gmachu Maine State House (zwanym potocznie stanowym Kapitolem) w stolicy stanu, Auguście.

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

stan na 16 sierpnia 2010

  • Spiker: Hannah Pingree (D)
  • Lider większości: John Piotti (D)
  • Lider mniejszości: Joshua Tardy (R)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]