Izba handlowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izba handlowa

Izba handlowa (ang. chamber of commerce) – instytucja prawa publicznego działająca w formie zrzeszenia, reprezentująca interesy sfer gospodarczych[1]. Reprezentowanie tych interesów polega na odpowiednim oddziaływaniu i wpływaniu na politykę gospodarczą rządu i państwa, organizowaniu środków zapewniających ich członkom ekspansję gospodarczą na rynku krajowym i zagranicznym.

Izby handlowe osiągają swoje cele przez opracowywanie i składanie władzom projektów różnych aktów normatywnych dotyczących działalności gospodarczej, wypowiadanie opinii o zamierzonych aktach tworzonych przez inne organizacje, bezpośredni udział swoich przedstawicieli w różnych ciałach kolegialnych rozpatrujących zagadnienia gospodarcze itp.

W niektórych przypadkach izby handlowe inicjują tworzenie giełd lub nadzorują ich działalność. Poza tym gromadzą informacje o rynkach towarowych i geograficznych, badają wahania koniunktury, rejestrują zwyczaje handlowe itp. Wszystkie te materiały są udostępniane członkom izb handlowych. Ważną rolą izb jest kojarzenie kontrahentów i udostępnianie danych o regułach prowadzenia biznesu za granicą. Często też organizują wystawy i targi.

W wielu krajach izby handlowe wystawiają różne dokumenty i zaświadczenia, które poddają legalizacji (np. za zgodność z oryginałem), rejestrują znaki towarowe, udzielają informacji o przedsiębiorstwach, organizują arbitraż i wykonują wiele innych czynności związanych z handlem zagranicznym.

Izby handlowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Izby handlowe w Polsce działają w formie izb gospodarczych i w I połowie XXI wieku jest ich co najmniej kilkadziesiąt[2]. W pewnym stopniu koordynatorem ich działalności jest Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) utworzona w 1989 r., która przejęła wszelkie sprawy, zobowiązania i majątek powstałej w 1949 Polskiej Izby Handlu Zagranicznego. KIG jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Izb Handlowych i Przemysłowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. izby handlowe, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2024-03-31].
  2. Dane Krajowej Izby Gospodarczej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]