Izera (marka samochodów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izera
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2020

Prezes

Piotr Zaremba

Udziałowcy

ElectroMobility Poland

brak współrzędnych
Strona internetowa

Izera – polski producent elektrycznych samochodów z siedzibą w Warszawie, działający od 2020 roku. Marka należy do polskiej spółki ElectroMobility Poland.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

19 października 2016 roku zainaugurowane zostało powstanie spółki akcyjnej ElectroMobility Poland, której celem była budowa samochodów elektrycznych polskiej produkcji i konstrukcji. Za inicjatywą stanęły państwowe spółki energetyczne Energa, Enea, Tauron i PGE, a także Narodowe Centrum Badań Jądrowych[1]. Niespełna rok później, 12 września 2017 roku wyłoniono cztery zwycięskie projekty potencjalnego wyglądu przyszłych pojazdów wyprodukowanych przez spółkę[2], z kolei w marcu 2019 roku zapowiedziano, że prace konstrukcyjne nad pierwszymi pojazdami potrwają jeszcze kolejne 40 miesięcy[3]. We wrześniu tego samego roku ogłoszono planowaną datę rozpoczęcia produkcji polskich samochodów elektrycznych na 2022 lub 2023 rok[4].

W lutym 2020 roku prezes ElectroMobility Poland, Piotr Zaremba wskazał, że zakończono pracę nad wirtualnymi prototypami[5], z kolei 26 czerwca tego samego roku zapowiedziano oficjalną premierę zarówno dwóch pierwszych prototypów, jak i logo oraz markę polskich samochodów elektrycznych[6].

Izera[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna prezentacja marki Izera odbyła się 28 lipca 2020 roku podczas konferencji, która transmitowana była w internecie na Facebooku[7]. Prezentacja obejmowała zarówno przedstawienie wcześniej nieznanej nazwy i loga firmowego, jak i dwóch przedprodukcyjnych prototypów samochodów elektrycznych[8][9].

Nazwa marki pochodzi od Izery – rzeki płynącej przez Polskę i Czechy, jednego z dopływów Łaby. Przedstawiciele firmy podkreślili również, że wybrana nazwa jest łatwa do zapamiętania i wymówienia także dla osób spoza Polski, ponieważ w przyszłości firma planuje sprzedaż nie tylko na rynku krajowym, ale także na rynkach zagranicznych[8].

Hasło reklamowe marki to „Milion powodów, żeby jechać dalej”[8]. Logo Izery składa się z dwóch części: w środku znajduje się stylizowana igła kompasu, która ma oznaczać, że marka podąża własną drogą, konsekwentnie dąży do celu i wyznacza nowe kierunki. Z zewnątrz znajduje się heksagon, który ma podkreślić nowoczesne technologie i inżynieryjny kunszt. Heksagon został podzielony na dwie części, by przypominać okalające znak ramiona, co ma oznaczać troskę i bezpieczeństwo[10].

Integratorem technicznym samochodów marki zostało niemieckie przedsiębiorstwo EDAG Engineering(inne języki). Za wygląd nowych aut odpowiada włoskie studio Torino Design, a konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec, wieloletni projektant marki Jaguar. Prezesem firmy odpowiedzialnej za Izerę jest Piotr Zaremba, wcześniej m.in. kierownik projektu ds. elektromobilności w Ministerstwie Energii oraz główny specjalista w departamencie innowacji i rozwoju przemysłu w Ministerstwie Gospodarki[9].

W momencie prezentacji marki Izera w lipcu 2019 roku poruszono też temat przyszłej fabryki – wskazano, że powstanie ona w województwie śląskim – wstępnie wskazując Jaworzno, nieoficjalnie również Rudę Śląską[11] – a jej uruchomienie ma stworzyć ok. 3000 dodatkowych miejsc pracy (oraz ok. 15 000 dla poddostawców[12]). Stworzenie fabryki i linii produkcyjnych planowane było wówczas na 2021 rok[13], natomiast produkcja seryjna miała zostać rozpoczęta w III kwartale 2023 roku[14]. W pierwszym roku produkcji ma zostać wyprodukowane 60 000 egzemplarzy samochodów, z czasem ta liczba ma wzrosnąć do 100 000 sztuk rocznie[15].

Do momentu prezentacji prototypowych modeli, ElectroMobility Poland przeznaczyła na dotychczasowe działania rozwojowe ok. 35 milionów złotych. Koszty, jakie tworzy budowa fabryki, wprowadzenie do produkcji i sprzedaży pierwszych pojazdów, a także promocja, czy serwis, szacuje się na 5 miliardów złotych[16]. ElectroMobility Poland zamierza prowadzić dystrybucję samochodów bez sieci dealerskiej[15], wzorem np. Tesla Inc.

Pierwsze prototypy[edytuj | edytuj kod]

Dwa pierwsze samochody marki Izera otrzymały nazwę T100 oraz Z100. T100 to kompaktowy hatchback w jeżdżącej, przedprodukcyjnej formie z gotowym projektem kabiny pasażerskiej i układu napędowego, zaś Z100 to podobnej wielkości SUV, który w momencie prezentacji był jedynie glinianą skorupą zwiastującą kształt nadwozia przyszłego pojazdu[17].

Producent zapowiada, że jego pojazdy mają być przystępne cenowo. Koszt zakupu samochodu Izera ma być niższy, niż tradycyjnego samochodu z silnikiem spalinowym[18]. Duży rozstaw osi w obu modelach ma zapewniać odpowiednią przestronność tylnego rzędu siedzeń, z kolei sama kabina pasażerska została wyposażona w funkcjonalności jak m.in.: uchwyty dla dzieci, indukcyjna ładowarka, czy też 4 mocowania ISOFIX[19]. Podczas prezentacji producent wskazał, że oprócz zwykłego zakupu za gotówkę dostępny będzie także system ratalny, aby całościowy koszt samochodu utrzymać na poziomie atrakcyjniejszym niż samochody spalinowe porównywalnej klasy[8].

Wyposażenie pojazdów Izery ma obejmować także m.in.: podgrzewaną kierownicę z programowalnymi przyciskami, regulowany tryb rekuperacji energii, dwa kolorowe wyświetlacze, w tym jeden dotykowy umieszczony centralnie na desce rozdzielczej, wirtualne wskaźniki z możliwością personalizacji, a także automatyczną klimatyzację[19]. Jeżeli chodzi o systemy bezpieczeństwa, to samochody mają zostać wyposażone m.in. w: ESC (system stabilizacji toru jazdy), FCW(inne języki) (system ostrzegania przed zderzeniem), BSW (ang. blindspot warning, system wykrywania martwego pola) i TSR(inne języki) (system wykrywania znaków drogowych)[20]. Dzięki wyposażeniu w szereg systemów wspomagających kierowcę, samochody Izera mają zapewniać automatyzację na drugim poziomie (ADAS(inne języki) Level 2), co w określonych warunkach oznacza możliwość równoczesnej kontroli prędkości i toru jazdy[21].

Plany rozwoju[edytuj | edytuj kod]

W momencie prezentacji ElectroMobility Poland nie wskazało szczegółowych parametrów technicznych pojazdów, wskazując jedynie planowaną pojemność akumulatorów: 40 lub 60 kWh[21], a także zasięg (ok. 400 km), przyśpieszenie do 100 km/h (mniej niż 8 sekund), a także prędkość maksymalną równą ok. 160 km/h[8]. Takie elementy jak platforma, zespół akumulatorów czy silniki mają zostać zapewnione przez zagranicznego dostawcę, razem z licencjami pozwalającymi na modyfikację elementów. W momencie premiery Izery, producent zdradził, że jest w stanie negocjacji z dwójką potencjalnych dostawców podzespołów technicznych. Docelowo, do 60% części samochodów ma pochodzić z krajowej produkcji[14]. Przedstawiciele firmy są zadowoleni z osiągniętego poziomu kosztów, co ma pozwolić utrzymać zakładany poziom cenowy aut[22]. W kolejnych latach funkcjonowania na rynku Izery, jej oferta ma zostać poszerzona przez kolejne pojazdy, których liczba ma docelowo osiągnąć 5 różnych konstrukcji[23].

Fabryka[edytuj | edytuj kod]

W połowie grudnia 2020 roku prezes ElectroMobility Poland poinformował, że w trzecim kwartale 2021 roku rozpocznie się budowa pierwszych zakładów produkcyjnych samochodów marki Izera, za której lokalizację obrano Jaworzno w województwie śląskim. Budowa ma trwać ok. 2 lata, pozwalając na rozpoczęcie seryjnej produkcji pojazdów później niż pierwotnie zakładano – nie w trzecim kwartale 2023, lecz pierwszym 2024 roku[24]. Na początku sierpnia 2021 roku Skarb Państwa podpisał umowę z macierzystym wobec Izery ElectroMobility Poland, dokonując ponownej dokapitalizacji akcji spółki w kwocie 250 milionów złotych. Transakcja ta ma upłynnić prace przygotowawcze związane z budową fabryki Izery w Jaworznie[25].

Platforma i rewizja planów[edytuj | edytuj kod]

W drugiej połowie listopada 2022 spółka ElectroMobility Poland zarządzająca marką Izera ogłosiła oficjalnie dostawcę platformy dla pierwszego seryjnego modelu, który docelowo ma stanowić rozwinięcie prototypu T100 z 2020 roku. Firma podpisała w tym celu umowę z chińskim koncernem motoryzacyjnym Geely kontrakt opiewający na kwotę 6 miliardów dolarów[26], w ramach którego dostarczona zostanie modułowa platforma Sustainable Experience Architecture (SEA) wykorzystana do budowy takich modeli konglomeratu jak Smart 1 czy Zeekr X[27]. Proces wdrożenia seryjnej Izery T100 określono na ok. 6 miliardów złotych[28], a wytwarzanie pierwszych sztuk ma rozpocząć się dwa lata później niż zakładano - w czwartym kwartale 2025 roku[29].

Stale opóźniająca się data realizacji projektu budowy samochodu elektrycznego Izera została poddana kontroli w wykonaniu państwowej Najwyższej Izby Kontroli, która w raporcie opublikowanym w połowie września 2023 wyraziła także szereg krytycznych spostrzeżeń. Wskazano ryzyko dezaktualizacji pierwotnych założeń nt. rozwijanych samochodów z powodu braku ich terminowej realizacji, a także nieprawidłowości w procesie pozyskiwania publicznych środków na finansowanie projektu Izera[30].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Studyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Izera T100 (2020)
 • Izera Z100 (2020)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Powstała spółka ElectroMobility Poland. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 2. Tak może wyglądać polskie e-auto przyszłości. Oto 4 zwycięskie projekty. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 3. Szef ElectroMobility Poland: Będą trzy wersje polskiego auta elektrycznego. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 4. ElectroMobility Poland: W latach 2022–2023 ruszymy z produkcją aut elektrycznych. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 5. Prezes ElectroMobility Poland: Mamy już wirtualne prototypy, robimy też due dilligence na lokalizacjach pod fabrykę. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 6. Wkrótce mamy zobaczyć polskie auto elektryczne i poznać markę. Jest data. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 7. Premiera polskiego samochodu elektrycznego. Oglądaj na żywo Dodano: 28 lipca 2020, 13:3025 432 045. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
 8. a b c d e Izera – to nowa marka polskich aut elektrycznych. Tak mają wyglądać jej pierwsze modele [online], auto-swiat.pl, 28 lipca 2020 [dostęp 2020-07-29] (pol.).
 9. a b Izera. Prace nad polskimi autami elektrycznymi pochłonęły już 18,6 mln zł [online], Motofakty.pl [dostęp 2020-08-18] (pol.).
 10. Marka [online], Izera [dostęp 2020-07-30] (pol.).
 11. Mateusz Załęski, Fabryka polskiego samochodu elektrycznego może powstać w Jaworznie [online], Twoje Zagłębie, 4 września 2020 [dostęp 2020-09-14] (pol.).
 12. ElectroMobility Poland zaprezentowało markę samochodów elektrycznych Izera [online], WysokieNapiecie.pl [dostęp 2020-07-29] (pol.).
 13. Ekspert punktuje plany produkcji samochodów Izera – „założenia są nierealne” [online], ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii, 8 września 2020 [dostęp 2020-09-14] (pol.).
 14. a b Izera – polska marka zaprezentowana. Całkiem ładne wydmuszki... [online], AntyWeb, 28 lipca 2020 [dostęp 2020-07-29] (pol.).
 15. a b Polski samochód elektryczny. Dealerzy: Bez nas nie sprzedacie ani sztuki Izery [online], Biznes Wprost, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-07] (pol.).
 16. Czy polski samochód elektryczny Izera ma szansę powodzenia? [online], WysokieNapiecie.pl, 28 lipca 2020 [dostęp 2020-07-29] (pol.).
 17. Izera – elektryk Made in Poland, „Zachar OFF”, 28 lipca 2020.
 18. IZERA – a new brand of electric cars in Europe [online], GreenSmartEco.com, 28 lipca 2020 [dostęp 2020-12-12] (ang.).
 19. a b Design [online], Izera [dostęp 2020-07-29] (pol.).
 20. Technologia [online], Izera [dostęp 2020-07-29] (pol.).
 21. a b Stylowy design i nowoczesne rozwiązania. Zdradzamy, co kryje w sobie Izera [online], Motofakty.pl [dostęp 2020-08-18] (pol.).
 22. Izera nie potrzebuje dopłat – motoryzacja [online], wnp.pl [dostęp 2020-08-10] (pol.).
 23. Izery będą produkowane na Śląsku. Łącznie ma tam powstawać 5 modeli [online], Autokult.pl [dostęp 2020-08-07] (pol.).
 24. Wiemy już, gdzie będą produkowane samochody IZERA. Fabryka powstanie w…. [dostęp 2020-12-15]. (pol.).
 25. Skarb Państwa dokapitalizuje ElectroMobility Poland 250 mln zł. [dostęp 2021-08-02]. (pol.).
 26. Izera w chińskim mezaliansie. Kontrakt na 6 mld zł, seryjna produkcja od 2025 r.. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
 27. Izera powstanie na platformie od chińskiego dostawcy. EMP wybrało. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
 28. Izera będzie polsko-chińska. Ujawniono partnera przy produkcji elektrycznego auta. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
 29. Izera powstanie na chińskiej platformie. Znamy osiągi polskiego elektryka. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
 30. Elektryzujące ustalenia NIK w sprawie elektrycznej Izery. [dostęp 2023-09-22]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]