Izerski Park Ciemnego Nieba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izerski Park Ciemnego Nieba
Ilustracja
Wstęga Drogi Mlecznej nad Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba
park
Państwo

 Polska

Mezoregion

Góry Izerskie

Data utworzenia

2009r.

Powierzchnia

7500 ha

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Izerski Park Ciemnego Nieba”
Ziemia50°51′N 15°21′E/50,850000 15,350000
Strona internetowa

Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha.

Park powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Inicjatorem parku jest Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współpracy z innymi instytucjami takimi, jak Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Park nie posiada podstawy prawnej, jest powoływany na podstawie umowy między tymi instytucjami oraz w porozumieniu z odpowiednimi władzami gminnymi[1].

Jest to pierwszy w Polsce park ciemnego nieba oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Celem istnienia parku jest przede wszystkim zachowanie nocnego nieba wolnego od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd, a co jest obecnie w miastach i wokół nich mocno ograniczone. Ponadto celem jest również zwrócenie uwagi na sam problem nadmiernego „zanieczyszczania” nocnego nieba sztucznym światłem oraz propagowanie ochrony środowiska nocnego[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Izerski Park Ciemnego Nieba - co to za miejsce, jak tam dotrzeć, galeria zdjęć [online], www.swieradow.pl [dostęp 2020-08-12].
  2. Izerski Park Ciemnego Nieba ma już 10 lat [online], www.urania.edu.pl [dostęp 2020-08-12] (pol.).
  3. Izerski Park Ciemnego Nieba [online], www.izera-darksky.eu [dostęp 2020-08-12].