Izrael Cwajgenbaum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael Cwajgenbaum
Ilustracja
Imię i nazwisko

Izrael Iosifovich Cwajgenbaum

Data i miejsce urodzenia

1 lutego 1961
Derbent, Dagestańska ASRR, ZSRR

Dziedzina sztuki

malarstwo

Strona internetowa

Izrael Cwajgenbaum (ros. Исраил Иосифович Цвайгенбаум; ang. Israel Tsvaygenbaum; ur. 1 lutego 1961 r. w Derbencie, w Dagestańskiej ASRR, ZSRR) – radziecki, rosyjski i amerykański artysta malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Izrael Cwajgenbaum wystawiał w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Szereg jego dzieł znajduje się w Muzeum Historyczno-Archeologicznym[1][2] w Derbent. Liczne prace Cwajgenbauma są częścią zbiorów prywatnych w Austrii, Bułgarii, Anglii, Francji, Holandii, Izraela, Rosji i USA[3].

Cwajgenbaum urodził się w Derbent, na południu Rosji. Rodzice Cwajgenbauma są Żydami. Jego ojciec pochodził z Będzina. W czasie II wojny światowej, został zmuszony do ucieczki do ZSRR. Matka Cwajgenbauma urodziła się w Związku Radzieckim jako górska Żydówka.

Od 1976 do 1980 Cwajgenbaum studiował wychowanie plastyczne w Szkole Pedagogicznej w Izberbaszu. W 1991 roku ukończył studia na Wydziale Malarsko-Graficznym Kubańskiego Uniwersytetu Państwowego w Krasnodarze. W 1987 roku zorganizował w Derbencie stowarzyszenie malarzy pod nazwą Koloryt[4][5]. Koloryt miał wiele wystaw w Derbencie, w Galerii Sztuki w Machaczkale, w Dagestanie, w Rosji[6][7][8]. Kultura środowiska, dynamika życia, gdzie Cwajgenbaum wyrastał i jego żydowskie pochodzenie, są głęboko odzwierciedlone w jego twórczości. Gazeta Derbenskie Aktualności (ros. Дербентские Известия)[9] tak napisała o twórczości artysty:

„Temat tęsknoty i samotności obecny jest w wielu obrazach: Nostalgia, Samotny, Dwoje… inspirowany jest wizerunkiem ojca artysty, który opuścił Polskę w 1939 roku, w wieku 29 lat. Wszyscy jego krewni zginęli. Kompozycja obrazów ukazuje smutek i melancholię.”

W kolejnym akapicie czytamy:

„Paleta kolorów w obrazach jest przytłumiona i stonowana. To paleta jesieni. Złoto brzóz łączy się z miedzią liści dębu, purpura klonu z czernią nagich gałęzi.”

W listopadzie 1993 i w kwietniu 1994 odbyły się dwie duże i zarazem ostatnie wystawy Cwajgenbauma w Moskwie. Pierwsza miała miejsce w Galerii Wschodniej[10] a ostatnia Żydowska Rapsodia w Centralnym Domie Artysty na Krymskim Wale[11][12]. Artysta poświęcił Żydowską Rapsodię swojemu ojcu[9].

W lipcu 1994 roku, Izrael Cwajgenbaum i jego rodzina opuścili Rosję, ponieważ dalsze życie w Republice Dagestanu[3] stało się niebezpieczne. Obecnie mieszka w Albany w stanie Nowy Jork. W USA Cwajgenbaum kontynuuje prace nad swoimi obrazami. Przedstawiają one żydowskie i uniwersalne tematy, jednakże tony kolorów zauważalnie zmieniły się z brązów na żółcie.

Podpis artysty[edytuj | edytuj kod]

Cwajgenbaum podpisuje obrazy swoim imieniem w języku hebrajskim: hebr. יִשְרָאֵל lub w wersji skróconej: hebr. יִשְ, z wyjątkiem obrazów Chłopak prowadzi ślepego anioła (1997) i Kwiat (1998), które podpisał w języku angielskim jako ang. Tsvaygenbaum. Jego podpis widnieje w lewym lub prawym rogu. Nazwy obrazów napisane są na odwrocie płótna. Wcześniejsze dzieła zostały podpisane w języku rosyjskim, a stworzone po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1994 roku, w języku angielskim.

Współpraca z innymi artystami[edytuj | edytuj kod]

„Ludzie z Derbent” 1999
Ludzie z Derbent[13] 1999

W 2001 roku w Albany, NY, Cwajgenbaum rozpoczął współpracę z tancerką Judy Trupin[14]. Trupin stworzyła kompozycje taneczne oparte na dziewięciu obrazach Cwajgenbauma. Stały się one podstawą do spektaklu Świat w naszych oczach[15]. W 2002 roku gazeta The Record[16] pisała:

„Obrazy Cwajgenbauma i tańce Trupin odzwierciedlają wspomnienia z życia żydowskiego w Europie Wschodniej i Rosji, a także tematy uniwersalne. Cwajgenbaum zadedykował Świat w naszych oczach ludziom jego rodzinnego miasta, Derbent. Jego obraz Ludzie z Derbent[13], jest jednym z dziewięciu, na których Trupin opierała się, tworząc kompozycje taneczne.”

Kolejna gazeta Daily Gazette[17] pisała:

„Korzystając z mieszanki tańca, oryginalnych historii, świata muzyki i slajdów, Trupin... zinterpretowała dziewięć obrazów Cwajgenbauma.”

Świat w naszych oczach został pokazany w szeregu miast stanu Nowy Jork[18].

Portret[edytuj | edytuj kod]

„Sekcja portret, dr Ilizarowa 1988
Sekcja portret, dr Ilizarowa 1988

Obrazy Cwajgenbauma to zazwyczaj motywy figuratywne i martwa natura, ale namalował on też kilka portretów. Jednym z nich był portret chirurga ortopedy Gawriiła Abramowicza Ilizarowa. W 1987 roku Cwajgenbaum poleciał do rosyjskiego miasta Kurgan, gdzie spędził sześć dni z doktorem Ilizarowem szkicując go. Cwajgenbaum pracował nad szkicami w gabinecie doktora Ilizarowa. Później, w 1988 roku Cwajgenbaum tak pisał na ten temat w rosyjskiej gazecie Sztandar Komunizmu (ros. Знамя Коммунизма)[19]:

„...Na początku dr Ilizarow czuł się bardzo niewygodnie. Potem przyzwyczaił się do tej roli. Później w ciągu dnia tak był skupiony na swojej pracy, ze zapominał o mojej obecności. Te chwile byli najbardziej korzystne dla twórczości. Byłem spokojniejszy, kiedy nie czuł mojego wzroku w czasie szkicowania jego twarzy.”

Portret doktora Ilizarowa wystawiony został na wystawie zbiorowej w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Derbencie. Później Cwajgenbaum podarował portret doktorowi Ilizarowowi. Cwajgenbaum malował również portrety aktorów Górskiego Żydowskiego Teatru.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Cwajgenbaum jest żonaty z Kateriną Cwajgenbaum, córką rosyjskiego publicysty Yagutiła Miszjewa. Mają trzy córki: Mirwari, Raisę i Esterę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nowa nazwa muzeum: Muzeum Historyczne i archeolog Reserve.
 2. Dwie prace graficzne (tusz na papierze) Sarkazm of Fate i Grief Osób.
 3. a b Israel Tsvaygenbaum: Biografia Izrael Cwajgenbaum (ang.). [dostęp 2012-05-05].
 4. Rosyjska gazeta „Знамя Коммунизма” – Встреча Муз, I. Cwajgenbaum, 1 grudnia, 1988. s. 4.
 5. Rosyjska gazeta „Знамя Коммунизма” – Гостиные художественного творчества, B. Menaev.
 6. Rosyjska gazeta „Знамя Коммунизма” – Выставка „Колорита”, S. Lekova.
 7. Rosyjska gazeta „Знамя Коммунизма” – Крепнут Связи, S. Lekova.
 8. Rosyjska gazeta „Знамя Коммунизма” – Представляет „Колорит”, 1987.
 9. a b Rosyjska gazeta „Дербентские известия” – Еврейская Рапсодия M. Matatova. 6 maja, 1994. s. 4.
 10. Rosyjska gazeta „Ватан” – Философия жизни, M. Matatova. 14 grudnia, 1993. s. 3.
 11. Rosyjska gazeta „Ватан” – Еврейская Рапсодия, M. Matatova. 13 maja, 1994. s. 3.
 12. Leonid Babushkin – Еврейская Рапсодия, Moskwa, 1994.
 13. a b Gazeta „Hudson River Sampler (CC)” – Worlds in Our Eyes Visual Artist Israel Tsvaygenbaum and Performing Artist Judy Trupin Team Up for Two Capital region Presentations. listopad 2002. s. 12.
 14. Gazeta „Jewish World News” – ...Trupin is a choreographer, writer and performing, artist whose work has been seen in the United States and in Europe. listopad 2002.
 15. Gazeta „Metroland” – Worlds in Our Eyes, listopad 21-27, 2002. s. 41.
 16. Gazeta „The Record” – Judy Trupin’s Dancer and painter form unique bond, 12 grudnia 2002.
 17. Gazeta „Daily Gazette” – Judy Trupin’s Worlds in Our Eyes to interpret Tsvaygenbaum paintings 20 listopada, 2002.
 18. Gazeta „Jewish World News” – Show Blends Visual Arts, Dance, listopad 2002.
 19. Rosyjska gazeta „Знамя Коммунизма” – Встреча с достором Илизаровым, I. Cwajgenbaum. 17 grudnia, 1988. s. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]