János Bolyai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
János Bolyai
Ilustracja
János Bolyai
Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1802
Kolozsvár

Data i miejsce śmierci

27 stycznia 1860
Marosvásárhely

Zawód, zajęcie

matematyk

Tablica upamiętniająca służbę wojskową Jánosa Bolyaia w Ołomuńcu
Tablica upamiętniająca we Lwowie

János Bolyai (ur. 15 grudnia 1802 w Kolozsvárze, zm. 27 stycznia 1860 w Marosvásárhely) – węgierski matematyk, odkrywca i badacz geometrii nieeuklidesowej (niezależnie od Łobaczewskiego).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzicami Jánosa Bolyaiego byli Zsuzsanna Benkö i Farkas Bolyai. Farkas był matematykiem[1], wykładał matematykę, fizykę i chemię w college’u kalwińskim w Marosvásárhely (obecnie Târgu Mureș).

Do 9. roku życia János uczył się w domu, potem uczył się w szkole. W wieku lat 13. uczęszczał na zajęcia w College’u w Marosvásárhely; znał wtedy podstawy rachunku różniczkowego i całkowego. W czerwcu 1817 János uzyskał dyplom College’u, ale jeszcze przez rok uczył się tam. Od 1818 do 1822 studiował w Cesarsko-Królewskiej Akademii Inżynieryjnej w Wiedniu (k.k. Ingenieur Akademie), kończąc w tym czasie siedmioletni program studiów. Szkoła ta była elitarną akademią inżynieryjno-wojskową określaną też mianem „akademii geniuszów” (Genie-Akademie)[2].

We wrześniu 1823 rozpoczął służbę wojskową w wojskach inżynieryjnych Cesarstwa Austriackiego. W służbie wojskowej pozostał przez 11 lat.

Od 1834 żył razem z Rozalią Kibédi Orbán, z którą mieli dwójkę dzieci. Pobrali się oni dopiero w maju 1849. Trzy lata później rozstali się.

Dzieło[edytuj | edytuj kod]

Już w czasie studiów w Wiedniu János Bolyai zainteresował się postulatem równoległości i około 1820 zaczął rozwijać podstawy geometrii hiperbolicznej. Wyniki tych badań zostały opublikowane w 1832 pod tytułem Appendix scientiam spatii absolute veram exhibens [‘dodatek, w którym przedstawiona jest absolutnie prawdziwa nauka o przestrzeni’] jako aneks do pracy Tentamen jego ojca, Farkasa[3].

Rozwinął formalny system liczb zespolonych jako par liczb rzeczywistych.

Oprócz matematyki zajmował się filozofią, której zarysy znane są z fragmentów jego prac o duszy, materii i o duchu, jak też z jego listu do cesarza Franciszka Józefa, w którym były też zawarte propozycje dotyczące systemu podatkowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersytet w Klużu-Napoce nosi jego imię: Babeș-Bolyai Uniwersytet, pierwsza część nazwy pochodzi od Wiktora Babeșa.
  2. Annemarie Maeger: János Bolyai: der Mozart der Mathematik. Hamburg: Maeger, 1999. ISBN 3-929805-10-3.
  3. Bólyai János, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-05-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]