János Brenner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Jan Brenner Ocist
János Brenner
prezbiter
męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1931
Szombathely, Węgry

Data i miejsce śmierci

14 grudnia 1957
Rabakethely

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1 maja 2018
Szombathely
przez Franciszka[a]

Wspomnienie

15 grudnia

Atrybuty

habit cysterski

János Brenner (ur. 27 grudnia 1931 roku w Szombathely, zm. 14 grudnia 1957 w Rabakethely) – węgierski duchowny rzymskokatolicki, cysters, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się z religijnej rodziny, dwóch jego braci również zostało księżmi[1]. Pobierał edukację w szkole cysterskiej[2][3]. Wstąpił do zakonu cysterów w 1948 roku w miejscowości Zirc i przyjął imię Anastazjusz[2][3]. Z racji prześladowań, jakie spotykały instytucje religijne ze strony władzy komunistycznej, formację duchową odbywał w ukryciu[2][3]. Kilka miesięcy po rozpoczęciu nowicjatu w zakonie wstąpił do seminarium, a cysterską formację duchową kontynuował korespondecyjnie[2][3]. W 1955 roku złożył śluby zakonne i otrzymał święcenia kapłańskie[2][3]. 14 grudnia 1957 roku, będąc w drodze do sąsiedniego miasta, aby udzielić sakramentu namaszczenia chorych, został napadnięty w lesie znajdującym się za miejscowością Rabakethely i 32-krotnie ugodzony nożem[2][3].

W miejscu jego śmierci zbudowano w 1989 roku kaplicę Dobrego Pasterza, która stała się miejscem pielgrzymek[2]. Należąca doń zakrwawiona komża zachowała się jako relikwia[2]. W listopadzie 2017 roku Franciszek uznał go za męczennika[4]. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się podczas pontyfikatu papieża Jana Pawła II 14 lutego 2001 r. Papież Franciszek potwierdził 8 listopada 2017 r., że Brenner zmarł "in odium fidei" (w nienawiści do wiary) i zatwierdził beatyfikację zmarłego kapłana. Beatyfikacja nastąpiła 1 maja 2018 na placu przed katedrą w Szombathely, podczas uroczystej mszy świętej, którą sprawował w imieniu papieża Franciszka legat papieski kard. Angelo Amato[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. w imieniu papieża Franciszka, ceremonii beatyfikacji przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]