Jára Cimrman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jára Cimrman

Jára Cimrman – fikcyjna postać czeskiego geniusza, którą wymyślili w 1967 Jiří Šebánek, Ladislav Smoljak i Zdeněk Svěrák. Przedstawienia opowiadające o jego życiu i dziele są wystawiane od ponad 40 lat w Žižkovskim Divadle Járy Cimrmana w Pradze. Został o nim również nakręcony film „Jara Cimrman śpi” („Jára Cimrman ležící, spící”, 1983), film na podstawie jego sztuk „Rozpuštěný a vypuštěný” (1984) oraz film przedstawiający pracę Teatru Járy Cimrmana „Nejistá sezóna” (1987). W roku 2014 w Polsce powstał również film Czeski geniusz, aneb Jára Cimrman w Katowicach.

Według pomysłodawców, Jára Cimrman był największym czeskim wynalazcą, architektem, ginekologiem-samoukiem, kryminalistą, kryminologiem, poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, malarzem, pedagogiem i treserem.

W 2005 w nominacjach publiczności do konkursu Czeskiej Telewizji na najwybitniejszego Czecha uwzględniono Cimrmana, który zajął pierwsze miejsce w konkursie. Telewizja anulowała jego wynik po konsultacji z licencjodawcą BBC, gdyż w konkursie mogły uczestniczyć tylko realne osoby. Czeska Telewizja nakręciła potem filmy dokumentalne o pierwszej dziesiątce oraz osobny o Járze Cimrmanie.

Przedstawienia teatralne mają ten sam schemat – w pierwszej części odbywa się „fachowe seminarium” i poszczególni cimrmanologowie w odczytach zapoznają publiczność z nowymi odkryciami, jakie udało się ustalić na temat życia i dzieła Cimrmana. W drugiej części wystawiana jest sztuka Járy Cimrmana „odkryta” i „zrekonstruowana” przez głównych autorów Zdeňka Svěráka i Ladislava Smoljaka. W Polsce niektóre sztuki na temat Járy Cimrmana (pozbawione teoretycznego wstępu) grał krakowski Teatr Tradycyjny.

Jego imieniem została nazwana jedna z planetoid (7796) Járacimrman.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]