Jägermeister

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jägermeister występuje w butelkach 20 ml, 40ml, 100ml, 200ml, 350ml, 500ml, 700ml jak i też nawet w 1,75 l.

Jägermeister (z niem. mistrz łowiectwa, mistrz polowania) – niemiecki likier ziołowo-korzenny o słodko-gorzkim smaku, zawierający 35% alkoholu. Recepturę otrzymywania opracował w 1934 roku po latach prób Curt Mast - myśliwy i gorzelnik. Otrzymywany jest w wyniku macerowania w spirytusie 56 ziół i przypraw korzennych. Dokładny skład tego popularnego likieru korzennego jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Proces macerowania, prowadzony w dębowych beczkach, trwa około roku. Następnie macerat jest filtrowany, rozcieńczany wodą i alkoholem oraz doprawiany karmelem. Według producenta najlepiej smakuje schłodzony do −18°C.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest głowa jelenia z krzyżem między rogami, który odnosi się do św. Huberta - patrona myśliwych.

Curt Mast uważał, że dla osiągnięcia sukcesu handlowego ważna będzie odpowiednia butelka. Przeprowadzał doświadczenia tłukąc różne butelki dostępne na rynku i doszedł do wniosku, że butelka o kształcie prostokątnym, z grubego szkła jest najmocniejsza. Chcąc powiązać ją bardziej z marką produktu, postanowił, że będzie w kolorze zielonym, kojarzącym się z mundurem myśliwskim.

Logo Jägermeister - głowa jelenia z krzyżem między rogami, co ma nawiązywać do patrona myślistwa.

Drinki[edytuj | edytuj kod]

  • Jägerbomb jest to bardzo popularny drink, będący kompozycją likieru Jägermeister oraz napoju energetyzującego Red Bull. Zmrożony kieliszek Jägermeistera wrzuca się do szklanki wypełnionej Red Bullem i wypija na raz.
  • Jäger Orange – do szklanki uzupełnionej lodem dodaje się 3/4 pojemności soku pomarańczowego, najlepiej świeżo wyciskanego. Powoli po łyżce wlewa się Jägermeistera aby utworzyć dwie różnokolorowe warstwy. Na koniec szklankę dekoruje się kawałkiem skórki z pomarańczy.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]