Jérôme Neuville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jérôme Neuville
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1975
Saint-Martin-d’Hères

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Mistrzostwa świata
złoto Antwerpia 2001 Madison
złoto Kopenhaga 2002 Madison
złoto Bordeaux 2006 Scratch
srebro Berlin 1999 Druż. na dochodzenie
brąz Perth 1997 Druż. na dochodzenie
brąz Manchester 2000 Druż. na dochodzenie
brąz Stuttgart 2003 Druż. na dochodzenie

Jérôme Neuville (ur. 15 sierpnia 1975 w Saint-Martin-d’Hères) – francuski kolarz torowy, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Jérôme Neuville osiągnął w 1996 roku, kiedy zdobył brązowy medal mistrzostw kraju w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. W 1997 roku, podczas mistrzostw świata w Perth wspólnie z Franckiem Perque, Philippe’em Ermenaultem i Carlosem Da Cruzem zdobył brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Dwa lata później, na mistrzostwach świata w Berlinie razem z Ermenaultem, Cyrilem Bosem i Francisem Moreau w tej konkurencji zajął drugie miejsce. W tym samym składzie Francuzi zajęli czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku, przegrywając walkę o brąz z Brytyjczykami. W drużynowym wyścigu na dochodzenie Neuville zdobył także brązowe medale na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2000 roku (razem z Damienem Pommereau, Philippe’em Gaumontem i Cyrilem Bosem) oraz na mistrzostwach świata w Stuttgarcie w 2003 roku (w składzie z Perque, Fabienem Mercirisem i Fabienem Sanchezem), a na igrzyskach w Atenach był siódmy.

Jérôme sukcesy osiągał również w madisonie i scratchu. W pierwszej z tych konkurencji zdobył złote medale podczas mistrzostw świata w Antwerpii w 2001 roku (w parze z Robertem Sassone) i mistrzostw świata w Kopenhadze w 2002 roku (w parze z Franckiem Perque). Wspólnie z Matthieu Ladagnousem wystartował w madisonie na igrzyskach w Atenach, ale Francuzi nie ukończyli rywalizacji, a na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Pekinie zajęli siódme miejsce. Ponadto na mistrzostwach świata w Bordeaux w 2006 roku zdobył złoty medal w scratchu, wyprzedzając bezpośrednio Argentyńczyka Ángela Darío Collę oraz Greka Ioannisa Tamouridisa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]