Jóannes Eidesgaard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jóannes Eidesgaard
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Jóannes Dan Eidesgaard
Data i miejsce urodzenia 19 kwietnia 1951
Tvøroyri
15. Premier Wysp Owczych[1]
Okres od 4 lutego 2004
do 26 września 2008
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna
Poprzednik Anfinn Kallsberg
Następca Kaj Leo Johannesen
7. Lider Partii Socjaldemokratycznej
Okres od 1996
do dziś
Poprzednik Marita Petersen
Wyspy Owcze
Godło Wysp Owczych
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Wysp Owczych

Wikiprojekt Polityka

Jóannes Dan Eidesgaard (ur. 19 kwietnia 1951 w Tvøroyri) – farerski polityk, premier Wysp Owczych. Sprawuje swoją pozycję od 3 lutego 2004, krótko po tym, jak do parlamentu została wybrana jego partia, Farerska Partia Socjaldemokratyczna (far. Føroya Javnaðarflokkur). 26 września 2008 zrezygnował z urzędu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jóannes Eidesgaard po raz pierwszy zasiadł w parlamencie w 1990 roku, z ramienia Partii Socjalnej. Przez rok jeszcze pracował w szkole, do uzyskania fotela ministra, którym pozostał w latach 19911996, kiedy stał się przewodniczącym swej partii. Odpowiadał za różnorakie aspekty: zdrowie, kulturę, finanse i inne. Już w 1994 był deputowany do objęcia stanowiska premiera, jednak aż do 2004 roku, jego partia pozostawała w opozycji. W 1998 roku został wybrany, jako jeden z dwóch przedstawicieli Wysp Owczych, do duńskiego parlamentu. 2004 rok okazał się dla Partii Socjalnej bardzo pomyślnym, gdyż podpisała koalicję z Partią Ludową oraz Partią Unii, a Eidesgaard, w jej wyniku został premierem swego kraju.

Po wyborach parlamentarnych w styczniu 2008, jego partia uformowała koalicję ze zwycięską Republiką oraz Farerską Partią Centrum, a Eidesgaard zachował fotel premiera. Jednakże koalicja rozpadła się 24 września 2008. Farerska Partia Socjaldemokratyczna zawarła wówczas koalicję z Partią Unii oraz Farerską Partią Ludową. 26 września 2008 Eidesgaarda na stanowisku szefa rządu zastąpił lider Partii Unii, Kaj Leo Johannesen[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eidesgaard jest szesnastym premierem Wysp Owczych po zniesieniu duńskiego monopolu na archipelagu, co umożliwiło ponowne powoływanie premierów rady ministrów, ale na nieco odmiennych warunkach.
  2. „Kaj Leo er nú løgmaður”, Dimma, 26 września 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]