Jólabókaflóð

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sklep z książkami w Islandii

Jólabókaflóðið (isl. dosł. świąteczna powódź książek) – to coroczny islandzki zwyczaj wzajemnego obdarowywania się książkami i gwałtownego wzrostu zakupów książkowych w okresie kilku miesięcy przed dniami świąt Bożego Narodzenia. Okres ten jest okazją do pojawiania się na islandzkim rynku książkowym bardzo wielu nowych publikacji[1]. Święto to stało się narodową tradycją wydawniczą.

Już na początku listopada Islandzkie Stowarzyszenie Wydawców (Iceland Publishers Association) rozprowadza do wszystkich domów bezpłatny katalog – Bókatíðindi, który zawiera księgarskie nowości z całego roku. Staje się on pomocny przy wybieraniu prezentów dla rodziny i przyjaciół. Większość wydawców sprzedaje w tym okresie gros swoich nakładów, a książki wręcz zalewają Islandię. Są sprzedawane niemal w każdym punkcie handlowym, łącznie ze sklepami spożywczymi[2].

Kulminacją tej tradycji jest wieczór 24 grudnia, gdy Islandczycy wymieniają się książkami w rodzinnym gronie. Książkom towarzyszą często czekoladki, a wieczór chętnie spędzany jest na gremialnym czytaniu i objadaniu się słodyczami pod ciepłym kocem[2].

Tradycja ta pojawiła się w związku kryzysem gospodarczym lat II wojny światowej. Bardzo ubogie warunki bytowe nie pozwalały wówczas na kupowanie prezentów. Mimo wzrostu cen, papier w Islandii pozostał surowcem niedrogim, co przełożyło się na niskie ceny książek. Stały się one podstawowym prezentem, którym obdarowywali się wówczas Islandczycy. Zwyczaj ten przetrwał do dziś[2].

Również dzięki tradycji jólabókaflóð Islandia jest krajem o bardzo wysokim poziomie czytelnictwa. Wysoki jest również wskaźnik osób piszących. Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec tego kraju wydał własną książkę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elliott Brandsma Too Many Books: Do Icelandic Publishers Need To Chill Out?, Reykjavik Grapevine, 2015-05-05, dostęp 2018-12-20
  2. a b c d Aleksandra Strójwąs Tak robią to na Islandii: mnóstwo książek i czekoladki, Gazeta Wyborcza Wysokie Obcasy, wydanie internetowe, 2018-12-14, dostęp 2018-12-20

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]