Józef Świtkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Świtkowski
Data urodzenia 1876
Data śmierci 1942
Zawód parapsycholog, muzyk, fotograf
Narodowość  Polska
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Józef Świtkowski (ur. 1876, zm. 1942) – polski parapsycholog, muzyk, fotograf, badacz i teoretyk fotografii, działacz i publicysta fotograficzny.

Studiował filozofię, prawo, chemię, matematykę i historię sztuki na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1921 r. pracownik Uniwersytetu Lwowskiego, był wykładowcą fotografii. Prowadził samodzielne badania w zakresie optyki oraz różnych technik swobodnych (guma, pigment, przetłok bromoolejowy) osiągając doskonałe rezultaty. Do dzisiejszych czasów nie zachowała się żadna z jego prac w oryginale.

Był autorem podręczników fotograficznych w tym między innymi mającego kilka wydań Fotografia praktyczna do użytku amatorów i fotografów zawodowych, a także był autorem licznych artykułów ukazujących się w prasie fachowej w kraju i zagranicą. Współautor Polskiego Słownictwa Fotograficznego (1910).

Prezes Towarzystwa Parapsychicznego im. Juliana Ochorowicza we Lwowie. Autor licznych prac z zakresu parapsychologii w tym między innymi Droga w światy nadzmysłowe (1922), Magnetyzm żywotny i jego właściwości lecznicze (1936, 1990), Okultyzm i magia w świecie parapsychologii (1939, 1991).

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]