Józef Świtkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Świtkowski
Data urodzenia 1876
Data śmierci 1942
Zawód parapsycholog, muzyk, fotograf
Narodowość  Polska
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Józef Świtkowski (ur. 1876, zm. 1942) – polski parapsycholog, muzyk, fotograf, badacz i teoretyk fotografii, działacz i publicysta fotograficzny.

Studiował filozofię, prawo, chemię, matematykę i historię sztuki na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1921 r. pracownik Uniwersytetu Lwowskiego, był wykładowcą fotografii. Prowadził samodzielne badania w zakresie optyki oraz różnych technik swobodnych (guma, pigment, przetłok bromoolejowy) osiągając doskonałe rezultaty. Do dzisiejszych czasów nie zachowała się żadna z jego prac w oryginale.

Był autorem podręczników fotograficznych w tym między innymi mającego kilka wydań Fotografia praktyczna do użytku amatorów i fotografów zawodowych, a także był autorem licznych artykułów ukazujących się w prasie fachowej w kraju i zagranicą. Współautor Polskiego Słownictwa Fotograficznego (1910).

Prezes Towarzystwa Parapsychicznego im. Juliana Ochorowicza we Lwowie. Autor licznych prac z zakresu parapsychologii w tym między innymi Droga w światy nadzmysłowe (1922), Magnetyzm zwierzęcy i jego właściwości lecznicze (1936, 1990), Okultyzm i magia w świecie parapsychologii (1939, 1991).

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]