Józef (Kurcewicz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef
Biskup suzdalski i tarusski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 1642
okolice Kazania
Biskup suzdalski i tarusski
Okres sprawowania 1625–1634
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne przed 1621
Prezbiterat przed 1621
Chirotonia biskupia 1621

Józef, nazwisko świeckie Kurcewicz (zm. 15 czerwca 1642 w okolicach Kazania[1]) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1621 został wyświęcony na biskupa włodzimiersko-brzeskiego przez patriarchę jerozolimskiego Teofana. W 1625 uciekł z Rzeczypospolitej do Rosji, według różnych źródeł z powodu ucisku polskich władz[1][2]. Zdaniem W. Pietruszki Józef zbiegł z Włodzimierza Wołyńskiego, gdyż całkowicie zdyskredytował się w oczach wiernych swoim niemoralnym zachowaniem i nieokreślonymi związkami z unitami, zaś w Rosji fałszywie przedstawił siebie jako ofiarę ucisku wyznaniowego[3]. Patriarcha Filaret powierzył mu zarząd eparchii suzdalskiej[2].

W 1634 Józef został pozbawiony urzędu przez nowego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Joazafa, po przeprowadzonym przez niego śledztwie w sprawie prowadzenia przez hierarchę niemoralnego trybu życia. Józef został zmuszony do zamieszkania w Monasterze Antoniewo-Sijskim, lecz nie odebrano mu godności biskupiej. Jeszcze w tym samym roku z klasztoru, w którym osadzono byłego biskupa suzdalskiego napłynęły informacje o braku zmiany w jego zachowaniu, wskutek czego został przeniesiony do Monasteru Sołowieckiego. W 1642, już po śmierci patriarchy Joazafa, Józef został na własne życzenie przeniesiony do Ziłantowskiego Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej k. Kazania[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Arseniusz
Biskup suzdalski
1625 – 1634
Następca
Serapion